مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

متون کلاسیکی که درباره نورپردازی صحبت می کنند از سه نقطه نام می برند. ما به عنوان کارگردان باید بدانیم که نورپرداز در حال انجام چه کاری است و باید بتوانیم با یک زبان ملموس و قابل فهم برای او، با او صحبت نماییم.


نور اصلی یا Key Light

این نور قوی ترین و سخت ترین نور است و سایه های ناخواسته ای را بر روی صورت ایجاد می کند. این نور شکل و حالت به شخص می دهد و چهره ها را از تخت شدن دور می کند و تصاویر کمتر شبیه تصاویر روزمره می شوند. نور اصلی به طور کلی در زاویه 45 درجه با محور دوربین قرار می گیرد و طوری رو به سوژه قرار می گیرد که با آن و رو به پایین زاویه 40-35 درجه بسازد.

نورپردازان بیشتر سعی می کنند که نور را به صورت طبیعی برای جذب بیشتر مخاطب بسازند. در اکثر صحنه ها نورهای اصلی از سرتاسر پنجره هایی که تعبیه شده اند برای این که نور روز را القا نمایند می آیند.

 

نور پرکننده یا Fill Light

نوورهای اصلی کنتراست بسیار زیاد بین قسمتهای روشن (نور خورده) و سایه بر روی صورت ایجاد می کند و اگر آن را کنترل نکنیم و آن را متعادل نسازیم، این محدوده کنتراست ، سایه ها را به عنوان یک وصله سیاه حذف خواهد کرد. متعادل نمودن اغلب با یک نور نرم(Soft) بزرگ که در قسمت مخالف دوربین و نزدیک به محور دوربین قرار می گیرد انجام می پذیرد. بسیاری از نورپردازان تلاش شان بر این است تا از سایه های گوناگون و چند گانه ای که به صورت غیر عادی و غیر طبیعی ایجاد می گردد اجتناب کنند .

به صورت معمول شدت نورنرم، نصف روشنایی نور اصلی است و نورپرداز بر اساس حالت نورپردازی برای خلق آن حالت تلاش می کنند.

 

Back Light

یک نور سخت اما نسبتا لطیف وجود دارد که معمولا در پشت سر مجری قرار می گیرد تا نور آن از بالا به سر و شانه های او بتابد. این نور کار جدا کردن از پس زمینه      (Back Ground) را به عهده دارد( که گاهی اوقات به عنوان نور جدا کننده شناخته می شود). حقه ای که با این نور می توان زد این است که یک درخشش در موها بدون این که خیلی به چشم آید ایجاد می شود.

 

Back Ground Light

بسیار خوب، می دانم که قرار بود درباره سه نقطه با هم صحبت کنیم اما ما باید به پس زمینه ای که پشت موضوع است نور بدهیم. نوری که استفاده می شود تعادل محسوسی را بین پیش زمینه و پس زمینه ایجاد می کند.

 

سوژه های مختلف و گوناگون

بسیاری از نورپردازان سعی می کنند که نور های اصلی، پرکننده و Back Lightبه سوژه هایشان بدهندو ممکن است در گاهی اوقات از یک نور در دو نقش برای مثال در یک مصاحبه استفاده کنند که نور اصلی ای که برای مصاحبه کننده قرار داده می شود ممکن است نورBack Light برای مهمان به حساب آید.موضوع مطلب : نورپردازی

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٠ :: ٥:٠۸ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed