مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

« هنر فیلمبرداری، هنر نورپردازی است و نورها در صحنه به گونه ای باید فضا سازی را انجام دهند که نور  بتواند، داستان را روایت کند»

(استفن.اچ.بوروم)

 نور می تواند قسمتهای مهم صحنه را آشکار سازد و  بر روی آنها تاکید نماید و  هم چنین می تواند کلاً آنها را پنهان نماید. نور همچنین می تواند  در موضوع دست کاری نماید و این کار را می تواند با دست کاری در بعضی شاخصه های مثبت موضوع  انجام دهد و همچنین می تواند از اهمیت یا شاخصه های نیرومند یک موضوع کم نماید. نور همچنین می تواند یک دید کج و مخالف را بیان نماید. تمام کاربردهای بالای نور بستگی به این دارد که شما چگونه می خواهید از نور برای بیان مفهوم مورد نظر خود استفاده نمایید.


نور پایه و اساس تلویزیون است؛ در واقع بدون نور، تصویری در تلویزیون نخواهید داشت.فقط صدا خواهید داشت که آن استادانه در وسایل صوتی تحت کنترل در آمده است، نور باید به صورت ماهرانه در تلویزیون تحت کنترل در آید.

 به تازگی یک تصویرـ به خصوص درHDTV/DTV ـ از لحاظ زیبایی شناسی  ابعاد وحجم با فیلم برابری می نماید،که این برابری بر اساس اهمیت نورپردازی خلاقانه در تلویزیون به وجود امده است.اما، قبل از این که شما نور را تحت کنترل خود در آورید ، شما نیاز دارید که این سه مشخصه و ویژگی نور را بشناسید و سعی نمایید که انها را تحت سلطه خود در اورید:

1- coherence )quality) کیفیت

2- color temperature حرارت رنگی

3- intensity شدت

 Light Coherence:

 Coherence که اغلب کیفیت(quality )خوانده می شود به معنی سختی و نرمی نور است. کیفیت نور شاید آخرین متغیری از این سه متغیر است که مورد توجه قرار می گیرد و در غالب اوقات مورد غفلت قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

 

در تصاویر فوق دو عکس دقیقاً شبیه هم هستند:دو متغیر نور  یعنی شدت و حرارت رنگی دقیقاًًٌ شبیه هم هستند اما تنها متغیری که فرق می کند: کیفیت نور یا of the Light coherence  است. عکس اول با نور  نرم با Soft و دومی با نور سخت یا Hard گرفته شده است.

 Hard Light:

 نوری که  مستقیماً از یک منبع کوچک با اشعه های بالنسبه موازی تابیده می شود سبب ایجاد یک نور سخت، حلقه حلقه و تند و تیز  می شود. نوری که از یک لامپ شفاف و پروژکتوری که اشعه های نوری آن کانونی شده است ساتع می شود یا نور خورشید در روز در آسمانی صاف ، همگی منابع نوری سخت می باشند.

نور سخت سبب ایجاد سایه هایی تند و واضح می شود. هنگامی که از یک نورسخت برای روشن کردن یک صورت استفاده می شود، همه معایب و چین و چروک صورت پدیدار می گردد. نتیجه این نوع نورپردازی این است که سطوح  کمتر صاف دیده می شوند.

 اما بیرون اوردن بافت از یک کمربند چرمی یا نشان دادن حکاکیها بر روی طلا و جواهرات از  مواردی است که به کاربردن نور سخت بسیار مفید است.

به تصویرسمت چپ توجه کنید که چگونه نوشته های روی سنگ به خوبی نشان داده شده است. هم چنین به سایه های گل در پایین تصویر هو توجه نمایید.

 همچنین مقایسه کنید تصویر سمت چپ را با تصویر سمت راست که با یک نور نرم گرفته شده است. همان گونه که مشاهده می نمایید نوشته های سنگ و همچنین سایه های گل قابل دیدن نیستند.

 

 موضوع مطلب : نورپردازی

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٠ :: ٥:۱٠ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed