مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

 

Gain  که به آن «توان» یا «بهره» می گویند به توان سیگنال ویدیویی گفته می شود. هر قدر سیگنال ویدیویی ،«توان» بالاتری داشته باشد تصویر حاصل از آن نوردهی(Exposure) بالاتری خواهد داشت و در نتیجه روشن تر دیده می شود. سیگنال ویدیویی نرمال آن است که «توان» معینی داشته باشد و چنانچه سیگنالی این سطح استاندارد از گین را داشته باشد تصویر حاصل از آن نوردهی نرمال خواهد داشت. سیگنالی که گین پایین تری از این سطح  استاندارد دارد، تصویری با نوردهی کم تر از حد نرمال(Under Exposued) و سگنالی که گین بالاتر از این سطح استاندارد دارد، تصویری با نوردهی بیش از حد نرمال (Over Exposed)ایجاد خواهد کرد.

تصویر Under Exposued تاریک تر و تصویر Over Exposed روشن تر از حالت نرمال خواهد بود.


عوامل کنترل کننده گین:

1- مقدار نور صحنه:

هر قدر نور صحنه بیشتر باشد ، گین تصویر بالاتر خواهد بود. در صحنه های نسبتا یا کاملا تاریک ، گین تصاویر حاصله ، پایین و تصاویر نسبتا یا به شدت تاریک خواهند بود. با نورپردازی می توان مقدار نور صحنه را تا اندازه مورد نظر افزایش داد.

 

2- دیافراگم:

هر قدر دیافراگم بازتر باشد، گین تصویر بالاتر خواهد بود.

 

3- سرعت شاتر:

شاتر دوربین ویدیویی ، مدت زمان نوردهی هر فریم را کنترل می کند. از این رو هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد ، زمان نوردهی فریم ها کاهش می یابد و گین تصویر پایین تر خواهد بود.

 

4- فیلتر ND:

فیلتر ND مانع از رسیدن درصدی از نور صحنه به سنسور دوربین شده، گین تصویر را کاهش می دهد.

   گاهی در موقعیتی قرار می گیریم که مجبور یم از واقعه ای حتما تصویربرداری کنیم؛ اما نور صحنه کم است و باز کردن کامل دیافراگم یا کند کردن نسبی سرعت شاتر نیز نمی تواندگین تصویر را به حد استاندارد برساندو تصویر تاریک می شود. چنانچه در این حالت امکان نورپردازی صحنه وجود ندارد، تنها راه حل ، استفاده از امکان دوربین ویدیو است که «گین الکترونیک» نامیده می شود.

«گین الکترونیک» یا به تعبیر دقیق تر«گین الکترونیک مثبت»در واقع نوعی تقویت کننده (آمپلی فایر) است که وقتی فعال می شود، گین یا توان سیگنال ویدیویی را به صورت مصنوعی تا اندازه موردنظر تقویت می کند درنتیجه نوردهی و روشنایی تصویر افزایش می یابد. واحد تقویت مصنوعی گین، دسی بل(dB) است. هر بار که گین تصویر به میزان +6 dB تقویت می شود، نوردهی (روشنایی) تصویر معادل یک استاپ باز کردن دیافراگم افزایش می یابد. از «گین الکترونیک مثبت» تنها در شرایطی که ناچار هستیم باید استفاده کنیم زیرا تاثیرات نا مطلوب زیر رابر تصویر خواهد گذاشت:

1-   کاهش نسبت سیگنال به نویز در نتیجه برفکی شدن یا اصطلاحا گرینی شدن تصویر

2-    افزایش کنتراست تصویر

3-    تغییر نسبی رنگهای سوژه در تصویر

4-    کاهش وضوح به دلیل برفکی شدن تصویر.

 موضوع مطلب : تصویربرداری

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٠ :: ٥:٢٩ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed