مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

کارگردان فنی یا سوییچر (Technical Director):

۱-  فردی است که به امور دوربینها، نور ، صدا و تمام وسایل استودیو نظارت دارد و مشاور کارگردان ویدیو است. او به کارگردان ویدیو در برطرف کردن مشکلات فنی کمک می کندتا هدفهای هنری مورد نظر در برنامه تامین شود. کارگردان فنی در تمام جلسات تمرین و ضبط همراه کارگردان ویدیو است و اداره امور فنی برنامه را چنان انجام می دهد که کارگردان ویدیو بتواند تمام فکر خود را متوجه امور هنری برنامه سازد. هنگام ضبط، کارگردان ویدیو تصویر مطلوب را نتخاب مب کند و کارگردان فنی آن را ضبط می کند. همچنین نظارت بر عملکرد وسایل استودیو، رفع خرابی ها و مشکلات جزیی آنها از وظایف کارگردان فنی است.


 

۲-   فردی است که با نحوه کار با میز ترکیب کننده تصاویر، کلیدهاو کنترلهای آن را آموزش دیده است. در برخی سازمانهای تلویزیونی کارگردان، خود با کنترلهای میز و ترکیب تصاویر کار می کند،و در برخی از سیستمهای دیگر کارگردان فنی با دستور کارگردان کنترل و کار با کلیدهای روی میز را برای ایجاد ترفند و تصویر مورد نظر انجام می دهد که در نتیجه سبب شکل گرفتن تصاویر نهایی در تولید و ضبط یک برنامه تلویزیونی می شود.

 

۳-   فردی است که به وسیله میز تصاویر یا میز ترکیب کننده، تصویر دلخواه خود را از میان کلیه تصاویر موجود انتخاب و برای ضبط بر روی نوار یا پخش توسط آنتن می فرستد.

 

۴-   مسئول کیفیت فنی و هنری بازده استودیو است. او در راس گروه بهره برداری از استودیو قرار دارد و ممکن است مستقیماً بر عملیات نورپردازی نیز نظارت داشته باشد.

 

 کارگردان فنی اگر صرفاً در اتاق فرمان بنشیند و نظارت داشته باشد و تنها عمل سوییچ را انجام دهد به او در این صورت «سوییچر» می گویند.

 موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٤ :: ۱:٥٢ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed