مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

۲-   منشی صحنه یر نظر کارگردان انجام وظیفه می کند و در واقع مددکار اوست. منشی صحنه باید اطلاعات لازم را در اختیار تصویربردارها،صدابردارها، مدیران صحنه، گریمورها، فیلمبرداران و سایر عوامل دست اندرکار تولید برنامه قرار دهد.(دمانپور، فریبرز، ۱۳۵۵ ،تعریف و شرح وظایف مشاغل سازمان صداوسیما)


٢-  مسئول و کنترل کننده تداوم یک برنامه ، رابط بین اتاق فرمان و مرکز کنترل فنی و دستیار کارگردان در اتاق فرمان است.(نظام حقوق و دستمزد،امور کارشناسی برنامه ریزی و ارزیابی صداوسیما،۱۳۷۰)

 

٣-  این فرد تمام جزییات صحنه را برای نگهداری وضعیت تمام اجزای آن و همچنین طول و زمان هر نمای فیلمبرداری یا تصویربرداری شده را بر روی ورقه ای برای تداوم بین نماها و همچنین هم شکلی آن ثبت می کند. به هنگام کار با بازگشت به این ورقه چنانچه اشتباهی از جهت بازیگران، مکان و دکور پیش آید ، این مورد را باید بلافاصله به آگاهی کارگردان برساند تا در کمترین زمان ممکن برای یکسان بودن نماهای گرفته شده، اقدام به تصحیح آن گردد.(صمدی، روشن، فرهنگ فن سینما و تلویزیون)

 

۴-   این شخص رابط بین کارگردان و دیگر افراد گروه است. از طریق منشی صحنه کارگردان دستورات خود را به دیگران ابلاغ و آنها را مطلع می سازد. زمان وقت صرف شده برای کارهای مختلف یک برنامه و فرمان گیری خود با منشی صحنه است(وقت گرفتن برای دکور، نور و...). در واقع دستیار اصلی کارگردان و مغز متفکر در موقع ضبط برنامه در کنار کارگردان است.برقراری ارتباط با قسمت ضبط مغناطیسی(امپکس)، کنترل مرکزی(نودال)، تله سینما و...  با منشی صحنه است، که بر اساس دستورات کارگردان تلویزیون و با اجازه او انجام می گیرد. گرفتن نماها و چگونگی تصاویر از روی تصویرنامه(دکوپاژ) با منشی صحنه است. به طور خلاصه مسئولیتهای او آن چنان متفاوت است که در برنامه های بزرگ، به منشی صحنه برای انجام تمامی وظایفش چندین دستیارداده می شود.(شکیبا، پروانه، جزوه درسی«اصول اساسی تلویزیون» دانشکده صداو سیما).  

 موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٤ :: ٢:٠٧ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed