مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

اگر سیستم تلویزیون را به 4 زیر سیستم تقسیم کنیم یعنی:

تولید(Production)، ارائه(Presentation)،دریافت (Utilization)و ارزیابی .(Evaluation)  همانگونه در تعریف یک سیستم آمده اعضا ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و کار همه آنها باعث می شود تا سیستم به هدف خود برسد. در سیستم تلویزیون هم وضع به منوال است بدین ترتیب که بین سیستم تولید و سیستم ارائه ارتباط تنگاتنگی وجود دارد و تولید یک برنامه هم اگر به بهترین روش و خلاقانه صورت گرفته باشد و برنامه ساز با مشقات فراوان مسئولین شبکه را راضی نموده که با تولید چنین برنامه ای موافقت کنند اما پخش آن به گونه ای باشد که مخاطب نتواند آن راببیند تمام کار گروه برنامه سازی زیر سوال رفته وبعد از آن برنامه مسئولین هم دیگر به هیچ گروه خلاقی اجازه کارهای جدید را نخواهند داد.( البته باید این را اضافه نمود که تمام مشکلات فقط در نحوه ارائه برنامه نیست چون این نوشتار در پی ارائه مناسب برنامه در تلویزیون می باشد فقط به این مسئله اشاره نموده است) .

حال باید این سوال را پرسید آیا قوانینی برای پخش برنامه ها وجود دارد که کارگروه تولیدی را تکمیل نماید؟ لذااجازه دهید به شرح و بسط این قوانین بپردازیم:


1-  Common Junction Points:

 در زمانی برنامه را پخش می کنند که  برنامه های دیگر در شبکه های دیگر پخش می شود.اجازه دهید برای روشن تر شدن موضوع مثال از تلویزیون خودمان و درمورد پخش برنامه های ورزشی ذکر نمایم: برنامه های ورزشی  شبکه های سراسری تلویزیون که در شب پخش می شوند؛ در ساعات پایانی شب ( حول وحوش ساعت 22:30 به  بالا) پخش می شوند. در حالی که برنامه «دیداردر وقت اضافه» که چالشی تر از برنامه «ورزش و مردم» باشد به علت این که در ساعات 9 و یا 10 صبح روزهای جمعه از شبکه اول پخش می گردد بنا برتحقیقات مرکز تحقیقات میزان بیننده اش نصف برنامه «ورزش و مردم» است. «درصد بینندگان برنامه ورزش و مردم 1/56 و برنامه «دیدار در وقت اضافه» 7/28 می باشد.»  (باغانی،پروین،1385،ص18).که این مورد درباره برنامه های دیگری که در ساعاتی به غیر از ساعات انتهایی شب پخش می شوند صدق می کند: به مانند برنامه های دایره طلایی و توپ و تور که در نظر سنجی که از بینندگان انجام شده این برنامه ها در رتبه هشتم و دهم قرار گرفته اند.موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٤ :: ٥:۱٥ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed