مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

      در V.o، و به خصوص در برنامه های خبری ، گوینده به صورت زنده داستان و یا متن خبری را می خواند که بیننده تصاویر آن را می بیند و صداهای طبیعی صحنه را  می شنود.بر اساس این تعریف می توان ادعاکرد که ریشه V.o از برنامه های خبر می باشد به این دلیل که صدایی که بالاتر از صداهای دیگرـ صداهای طبیعی و... ـ در برنامه های خبری قرار می گیرد ، صدای گوینده خبر یا Anchor است.

اما چگونه می توان یک   V.o خوب و مناسب برای برنامه نوشت:

 

1-     Read: ابتدا اطلاعات و یافته های خود را به طور دقیق مطالعه نمایید.

 

2-  Comprehend: مطالبی را می خوانید، سعی کنید که خوب درک نماییدو بدانید که نویسنده مطالب چه چیزی را می خواست بگوید. چه مقدار اطلاعات و اتفاقات به یکدیگر مرتبط هستند؟ ترتیب و توالی رخداد اتفاقات به چه صورت بوده است؟ و کدام اتفاق بعد از دیگری به وقوع می پیوندد؟ چند نفر با این اتفاقات مرتبط هستند.

 


3-    Sort,arrange and Simplify (جداکردن،نظم دادن و ساده نمودن یافته ها):

به یاد داشته باشید که کدام اتفاق ضروری ، مهم و جذاب است و کدام یک غیر جذاب و غیر مهم است. در ذهن خود مخاطب را مدام در نظر داشته باشید و اندازه زمانی که اجازه دارید که تمام داستان را بگویید را در نظر بگیرید و این که چه تصاویر و صداهایی مورد نیاز است و چه میزان از آنها موجود است.

   در این مرحله شما ابتدا برروی مرحله بعدی ابتدا فکر نمایید قبل ازاین که شروع به نوشتن کنید. شما قبل از این که بروید تصاویر و یا صداها را ضبط نمایید باید اطلاعاتی را که شما درباره آن موضوع ندارید را بگیرید. بهترین را برای نوشتن داستان و یا تدوین بر اساس تصاویر و صداهای گرفته شده، استفاده از اطلاعاتی که شما درباره آن موضوع دارید، می باشد.

 

4-     Consider Visual and Natural Sound:

  چه در هنگام تصویربرداری و چه یا قبل آن نکات مهم و کلیدی داستان را به خاطر بسپارید. اگر نکات کلیدی و مهم داستان تصاویر ویژه ای را طلب می کند،آن تصاویر باید مورد توجه قرار بگیرد و باید در تصویربرداری در اولویت قرار بگیرد.موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۱٤ :: ٥:٤۸ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed