مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

img/daneshnameh_up/8/81/camera-comp.jpgدر تلویزیون برای ساخت برنامه‌ها می‌توان از یک دوربین استفاده کرد یا آنکه از یک نظام چند دوربینه استفاده نمود. منظور از نظام چند دوربینه فیلمبرداری با چند دوربین و از زوایای مختلف است.

 

واحدهای تک دوربین

در اینجا برای فیلم برداری از یک دوربین استفاده می‌شود. برای برداشتهای کوتاه دوربین بر روی شانه قرار می گیرد ولی برای برداشتهای طولانی‌تر بر روی پایه ثابت دوربین نصب می‌شود.

برای ضبط صدا می‌توان از یک میکروفن بر روی دوربین و یا معمولا از بازوی بوم دستی استفاده می‌شود. زیرا استفاده از میکروفن جدا گانه کیفیت صدای برتری را می‌دهد.

تصویر و صدا را می‌توان:

۱. بر روی یک نوار ویدویی که در داخل دوربین قرار دارد ضبط کرد.
2. یا بر روی یک واحد ضبط ویدیویی جدا از دوربین ضبط کرد. که معمولا روی شانه یا بر پشت افراد حمل می‌شود .
3. یا با استفاده از کابل یا یک فرستنده به خودرو کنار صحنه فرستاد و در آنجا بر روی یک نوار ضبط کرد،‌ پس از آن به نقاط دوردست فرستاد.
در مواردی هم متصدی دوربین می‌تواند روی یک وسیله نقلیه در حال حرکت یا یک چرخبال (هلی‌کوپتر) برای فیلمبرداری استفاده نماید.


توضیح عکس

1- دوربینهای سبک الف و ب که با باتریهای کمری کار می‌کنند
a. الف : دوربینهای قابل حمل بدون دستگاه ضبط
b. ب : دوربینهای قابل حمل که توانایی ضبط تصویر و صدا را دارند.
2- دوربین استودیویی که روی سه پایه مخصوص نصب می‌شود.
3- دوربین سبک روی یک پایه سبک که با هوای فشرده کارمی‌کند ،‌نصب می‌شود .
4- واحد سیاری که بخشی از سقف آن باز می‌شود ، می‌توان دوربینی را از سقف خودرو خارج کرد.
5- سکوی متحرک هیدرولیک .
6- چرخبال ( هلی‌کوپتر) مخصوص تصویربرداری.


 
نظام چند دوربینه

مخصوصا هنگام پخش برنامه‌های زنده ،‌برای آنکه بتوان در یک لحظه یک موضوع را از جهات مختلفی نشان داد و در این زمینه دست کارگردان باز باشد استفاده از نظام چنددوربینه می‌تواند بسیار مفید باشد.
1- واحد سیار کوچک : دوربینها با استفاده از کابلها به این واحد سیار متصل هستند و در آنجا عمل برش تصاویر و تغییر دوربینها انجام می‌گیرد.
2- استودیوی سیار : این واحد کامل یا استودیوی سیار بزرگ دارای مرکز کنترل تولید ،‌با وسایل مجهز برای کنترل و تولید تصاویر وصداست . این واحد می‌تواند در یک محل به طور موقت نصب شود و تصاویر را تهیه ببیند . و یا تصاویر را به ساختمان اصلی بصورت تدریجی انتقال دهد .و یا می‌توان بعد از نصب این استودیو برای تهیه برخی برنامه‌ها کم‌کم آنرا بصورت دائمی درآورد.موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/٢٢ :: ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed