مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

اغلب استودیوهای تلویزیونی امروز به یک شکل هستند . البته اگر ابعادشان را در نظر نگیریم.

ویژگیهای استودیو :

طراحی خوب استودیوی تلویزیونی بسیار با اهمیت است . دقت در آکوستیک دیوارها و سقف که مانع برگشت ناخواسته صدا شود. سطح صاف و هموار کف استودیو حرکات نرم و بدون تکان شدید دوربین را ممکن می‌سازد. سیستم تهویه قوی،‌ ولی بدون سروصدا، امکان کار راحت در درجه حرارت مطبوع را فراهم می‌سازد.


بیشترین بخش کف به عنوان فضای صحنه کار ( فضای دکوربندی شده) علامتگذاری شده است . این بخش غیر از فضای ایمن استودیو است. فضای ایمن در پشت پرده استودیو و یا پشت دکورها قرار دارد و برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی و عبور و مرور و دسترسی ماموران آتش نشانی باید خالی نگه داشته شود.
در استودیوهای کوچکتر، بیشتر وسایل نورپردازی به یک داربست لوله‌ای سقفی یا نره‌های نصب شده در نزدیک سقف استویو ، متصل می‌شود. در استودیوهای بزرگتر، از مجموعه‌ای وسایل افقی متحرک استفاده می‌شود که می‌توان وسایل نورپردازی را به میله‌های آن نصب و آویزان کرد و ارتفاع آن را نسبت به کف استودیو و صحنه تغییر داد.
اطراف و کنارهای دیوارهای استودیو، امکانات و تجهیزات گوناگونی از قبیل: پریزهای برق، پریزهای ویژه کابل دوربین، کلیدهای کنترل کننده و بالابرنده پرده‌های آویزان اطراف استودیو، و پریزهای ویژه میکروفنها تعبیه شده است.

دوربینهای تلویزیونی:

بیشتر استودیوهای دارای دو یا سه دوربین نصب شده روی گردونه‌های چرخدار است. هریک از دوربینها از طریق یک کابل بلند و یک پریز مخصوص دیواری در داخل استودیو ، به واحد کنترل دوربینها که در کنار اتاق فرمان استودیو قرار دارد، متصل است. این کابلهای دو طرفه راه ارتباطی همه ارتباطات داخلی از قبیل انتقال تصاویر،‌ فرمانها و ارتباط بین تصویربردار و اتاق فرمان و غیره را برقرار می‌کند. (همچنین ببینید: دوربین تلویزیونی)

مکانهای حفاظت و نگهداری:

استودیوهای بزرگ، یک انبار یا محل حفاظت و نگهداری از دکور و وسایل صحنه در مجاورت خود دارند. در اتاق دیگری هم وسایل فنی از قبیل دوربینها، وسایل نورپردازی، بوم صدا، مانیتورهای تصویر و بلندگوها، زمانی که دکور در حال ساخت است و باید محیط استودیو خالی باشد نگهداری شود. دیگر امکانات نزدیک استودیو، شامل اتاقهای چهره‌پردازی، لباس و غیره است.موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/٢٢ :: ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed