مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

تولید امواج الکتریسیته مغناطیسی توسط هرتز و انتشار آن به زودی از جنبه نظری و عملی رسیده و تلگراف بی سیم از آن بوجود آمده است . کارهای علمی که تا آنگاه انجام گرفته بود توسط مارکنی ایتالیایی مخترع نامدار مورد استفاده قرار گرفت ، درباره او چنین گفته اند :
« شرح احوال مارکنی نمونه ای درخشان از پیروزیهای است که وی درخور آن بود . این مخترع خوشبخت تمام شرایط لازم را در خود جمع داشت ، می دانست چه خواهد و هدفی را که دنبال می کرد در نظرش روشن بود . چون حوصله و کاردانی و عزمی راسخ داشت جلب اعتماد می کرد و وسایل مالی لازم را برای کارهای خود فراهم می آورد .


خلاصه می توان گفت اندیشه استفاده از امواج الکتریسیته برای تلگراف در فضا مارکنی را دست بکار کرد . وی بزودی آورد که از این قرار است :
قرقره رمکرف و اکلاتورهرتز برای فرستنده ، آنتن دستگاه ارتباطی برانلی برای گیرنده ، بدین سان امواج را از چند صد متری می توانستند بگیرند . مارکنی در تاریخ دوم ژوئن 1896 حق امتیاز اختراع را گرفت .
در ایتالیا اشخاصی که مورد مراجعه و شور قرار گرفتند اختراع مارکنی را جدی تلقی نکردند اما او به انگلستان رفت ( در انوقت 22 سال داشت ) و در انجا با گرمی از او پذیرایی کردند و کمکهای مالی به او اعطا داشتند و هم در آن هنگام لیستی برای جوایز T.S.F در آن کشور گشودند .

در 1898 نخستین بار عملاً ارتباط برقرار گردید و نخستین اخبار رادیویی را فرستادند . در 1899 یک تلگراف بی سیم در یایی از دریای مانش به برانلی مخابره شد . در 1901 ارتباط کرس با قاره اروپا با 175 کیلومتر فاصله برقرار کرد . پایان همان سال ، برای آنکه از ارض جدید یا نقطه ای از انگلستان به فاصله 3540 کیلومتر مخابره کنند ، آزمایشی به عمل آوردند .

شرکت های بازرگانی کابل زیر دریایی که این اختراع کارشان را می خواباند و زیان فراوان می دیدند اخلال و کارشکنی آغاز کردند لیکن کار آنها بجایی نرسید و این اختراع شگرف و نمایان که خدمت های شایان به دریانوردان ( و بعدها هوانوردان ) می کرد بزودی جای خود را همه جا باز کرد .

در آن هنگام پیش بینی نمی شد که T.S.F مقدمه پیدایش فنون شگفت آور الکترونیک می گردد که امروز در شئون گوناگون زندگانی انسان دخیل است . لازمه پیشرفت در این زمینه آن بود که براساس اختراعات ادیسن و لی دفره لامپهای دی ید و تری ید را میزان کنند تا تبدیل به تبدیل به لامپهای رادیو گردد. همین لامپها است که برای برپا کردن رله ، فرمان خودکار ماشین ها ، ساختن آلات صوتی مغناطیسی ، تجهیزات صوتی سینما ، ساختن وسایل حفاظتی و شمارش ، ساختن ماشین های حساب الکترونیک ، سوار کردن اسباب های تلویزیون و جز آن به کار می رود .

بزودی توجه پیدا شد که انتقال علامات و گفتارها بوسیله امواج در فضا کافی نمی باشد .یک دانشمند فرانسوی به نام ادواربلن دست بکار انتقال تصاویر کامل و متن نوشته ها و ترسیمات و عکس گردید و بدین سان صنعت بلینوگرام را پدید آورد ؛ وی از کسانی است که از جمله مخترعان تلویزیون و رادار بشمار می رود . بلن سپس اندیشید که با همین روش های فنی امواجی به کره ماه فرستند که پس از آن به زمین منعکس گردد ( پاریس – ماه – ملبورن این امر چیرگی انسان را برای عملی ساختن انتقال امواج رادیوالکتریک ثابت می کند . برای یک تن بشر قرون وسطایی یا فردی بدوی که از تمدن عصر کنونی بی خبر است تلگراف بی سیم و عملیات بلینوگرام بی گمان اختراعاتی حیرت آور و خارق العاده جلوه گر خواهد شد .موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/٢٢ :: ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed