مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

ویدیو (Video) چیست؟

ویدیو ضبط کردن الکترونیکی, پردازش, ذخیره سازی, انتقال دادن و نوسازی یک سلسله از تصاویر ثابت برای نشان دادن صحنه ای متحرک است.

ویدیو کلیپ (Video Clip) چیست؟ ساختار ویدیو کلیپ

ویدیو کلیپ, کلیپ ها (تکه های بریده شده) از ویدیو هستند که معمولآ قسمتی از ویدیویی بلندتر تشکیل شده اند.

ویدیو کلیپ ها در فرمت دیجیتالی معمولآ در اینترنت یافت می شوند که عمده ویدیو کلیپ های جدید در طول سال 2006 بصورت پدیده ای جدید تاثیر بسزایی بر روی اینترنت و دیگر رسانه ها (مدیا) داشت.

ویدیو کلیپ ها شامل اخبار, وقایع ورزشی, ویدیوهای تاریخی, موزیک ویدیوها, برنامه های تلویزیونی و ترایلر فیلم هاست.

وب ویدیو (ویدیو آنلاین) در شکل کنونی خود نمایانگر همان چیزی ست که ما به آن ویدیو کلیپ می گوییم که توسط بسیاری از مردم عادی برروی اینترنت به کمک ویدیو هاستها با پهنای باند زیاد قرار داده شده اند. پیدایش این وب سایت ها هم تاثیر زیادی بر افزایش و پخش ویدیو کلیپ ها داشت. یکی از اولین و بزرگترین این وب سایت ها یوتیوب (YouTube) است.


در حال حاضر افزایش سریع و نفوذ ویدیو کلیپ در میان مردم سبب شده شبکه ها و کانل هایی برای پخش و یا نگهداری ویدیو کلیپ ها بوجود آورد که هم از نظر تبلیغاتی, رساندن مستقیم پیام و سریعتر بودن به نفع بسیاری از شرکت ها می باشد.

 

موزیک ویدیو (Music Video) چیست؟

موزیک ویدیو یک فیلم کوتاه یا ویدیویی است که دربرگیرنده ی کامل یک قطعه موسیقی است که معمولآ سبک پاپ یا راک به همراه آوازمی باشد. موزیک ویدیو امروزی (مدرن) بیشتر جنبه تجاری دارد و به منظور افزایش فروش آهنگ های ضبط شده صورت می گیرد. اگرچه تاریخچه ی موزیک ویدیو خیلی قدیمیتر است اما در سالهای 1980 زمانی که ام تی وی (MTV) فرمت آنها را مشخصتر کرد بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. کلمه ی موزیک ویدیو از اوایل سالهای 1980 به بعد بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت که قبل از آن با کلمات مختلفی از جمله فیلم تبلیغی, کلیپ تبلیغی یا فیلم کلیپ  نام برده می شد.

موزیک ویدیو سبک های مختلفی از تکنیک های فیلم سازی را استفاده می کند که شامل انیمیشن, فیلمبرداری از نمایش زنده, فیلم مستند  و یا با نگاهی غیر داستانی و صریح همانند سینما (فیلم) تجربی می باشد. بعضی از موزیک ویدیوها سبکهای متفاوتی مانند انیمیشن و نمایش زنده و ویدیوهای آماده را با هم ترکیب می کنند.

 (همچنین ببینید: ویدیو آموزشی ساخت موزیک ویدیو)

 

ویدیو هنری یا ویدئو آرت (Video Art) چیست؟

ویدیو هنری شاخه ای از هنر است که مرتبط با تصاویر (عکس) متحرک که شامل ویدیو و موزیک (موسیقی, آهنگ) است.

به ویدیو هنری, فتو ویدیو یا فتو کلیپ نیز می گویند. فتو کلیپ نام یک برنامه ساده نمایش و تدوین عکس های دیجیتالی است به همین دلیل نام ویدیو هنری را ترجیح می دهیم.

همچنین ویدیو هنری نباید با برنامه تلویزیونی و سینمای تجربی اشتباه گرفته شود.

ویدیو هنری در سالهای 1960 و 1970 بوجود آمد که هنوز بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر به مطلب ویدیو هنری یا ویدئو آرت مراجعه کنید.موضوع مطلب : تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/٢٢ :: ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed