مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

http://fajrfestival.ir/28th/pe/images/stories/pic-news/logo/logo-3.jpg

سینمای ما - با موفقیت فیلم‌های ایرانی به‌رنگ‌ارغوان، ملک سلیمان، طلاومس و عصر روز دهم بخش بین‌المللی جشنواره فیلم فجر به کار خود پایان داد.این مراسم از ساعت 19:20 دیشب با حضور میهمانان خارجی و جمعی از هنرمندان سینما در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد، با تلاوت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.


جواد شمقدری معاون امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، دکتر مصطفوی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علیرضا سجادپور مدیرکل اداره نظارت ارزشیابی، سیداحمد میرعلائی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حسن نجاریان قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی به همراه داوران بخش‌های بین‌الملل جشنواره اعم از جام جهان نما، جلوه گاه شرق و در جستجوی حقیقت و عدالت و میهمانان بازار فیلم و ده نفر از سفرای کشورهای عضو اتحادیه اکو در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای مراسم، با پخش تیزر جشنواره، قطار جشنواره بصورت نمادین در مراسم اختتامیه بخش بین‌الملل به حرکت درآمد و با مرور فیلم‌های مهم سالهای گذشته جشنواره در ایستگاه بیست و هشتم متوقف شد و مسافرانی را با خود به همراه آورد.

یکی از این مسافران، "سودابه آقاجانیان " مجری مراسم بود. وی ضمن خوشامد گویی به مخاطبان به ذکر ویژگی‌های تاثیرگذار هنر سینما پرداخت. آقاجانیان با اشاره به ایام پیروزی انقلاب اسلامی و ورود امام خمینی (ره) افزود: امیدوارم جشنواره فیلم فجر رضایت مخاطبان را برآورده کرده باشد.

در ادامه مراسم مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره با این قطعه شعر صحبت‌های خود را آغاز کرد: سلامی چو بوی خوش آشنایی/بدان دیدة مردم روشنایی وی افزود: 28 جشنواره، 28 اختتامیه، 28 تجربه همدلی. همراهی، با هم بودن، با هم نفس کشیدن.مگر نفرمود: حُسنت به اتفاق مَلاحت جهان گرفت/آری به اتفاق جهان می‌توان گرفتدر آستانه اربعین سالار شهیدان جهانی‌ترین اندیشه‌ای هستیم که می‌تواند الهام بخش همه آزادی‌خواهان و عدالت دوستان جهان قرار گیرد و می‌تواند زمزمه همه دلهای عاشق قرار گیرد که فرمود: کونوا احراراً.
مسعودشاهی در پایان گفت: خیر مقدم عرض می‌کنم خدمت همه میهمانان عزیز خصوصاً میهمانان گرانقدر از کشورهای جهان که در این مجلس حضور دارند، و گرمابخش جشن بزرگ خانوادة سینمای ایران گردیدند امیدوارم که در ایران عزیز بر آنان خوش‌ بگذرد.
دست همه کسانی که در برپایی جشنواره بین‌المللی فیلم فجر این بنده حقیر را یاری دادند می‌فشارم و از خدای حسین(ع) برایشان عزت و سلامتی مسئلت دارم.
خدایا چنان کن سرانجام کار/تو خشنود باشی و ما رستگار
در ادامه مراسم کلیپی در خصوص ویژگی های فرهنگی، ملی کشور پخش شد تا به استقبال بخش اهدای جوایز بین الملل برویم.
اجرای موسیقی زنده سنتی از دیگر بخش های مراسم اختتامیه است که با طراحی های پشت صحنه و دکور از جذابیت خاصی برای مخاطبان برخوردار است.

* اهدای جوایز "سوپراستار " در داکا به جای جایزه ققنوس
در ادامه مراسم پایانی بخش بین‌المللی جشنواره بیست وهشتم، امیر اسفندیاری مدیر امور بین الملل جشنواره به روی صحنه آمد و توضیح داد: سه جایزه راه فیروزه، بیرق طلایی و ققنوس زرین جوایزی است که سال گذشته تبلیغات زیادی برای آن انجام دادیم اما ققنوس زرین قرار بود با مشارکت مجمع مجالس آسیایی اهداء شود اما متاسفانه این دوستان نتوانستند در اهداء این جایزه ما را یاری کنند.
وی در ادامه از احمدجمال مصطفی دبیر جشنواره داکا و تهمینه میلانی کارگردان سینمای ایران برای اهداء جوایز دعوت بعمل آورد.
در این بخش جایزه جشنواره داکا که قبلا اهداء شده بود توسط دبیر این جشنواره به بازیگر نوجوان فیلم سوپر استار (فتانه ملک محمدی) و فیلمبردار این فیلم (علیرضا زرین دست) اهداء شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، در این مراسم مراسم هیات انتخاب بخش مسابقه بین الملل شامل: امیر اسفندیاری، دکتر حسن عباسی، محمدرضا اسلاملو، مجید شاه حسینی، جهانگیر الماسی معرفی شدند و با تشویق مخاطبان روبرو شدند.

* جایزه راه فیروزه برای سه فیلم
جایزه راه فیروزه با حضور دکتر مصطفوی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات، دکتر ابطحی و سفیر آذربایجان و معاون سازمان اکو به فیلم تسبیح اشتباهی به کارگردانی محمود فاضل کاسکن از ترکیه اهداء شد. وی در سالن حضور داشت و جایزه خود را دریافت کرد.
جایزه بعدی اکو به فیلم نیمروز راستین ساخته نصیر سعیدف از کشور تاجیکستان اهداء شد. وی در سالن حضور داشت و جایزه خود را دریافت کرد.
جایزه سوم اکو به فیلم بدرود گلساری ساخته آرداک امیر کولوف از کشور قزاقستان اهداء شد.
جوایز نقدی این بخش طی مراسم ویژه ای به برگزیدگان اهداء خواهد شد.
ابطحی قائم مقام سازمان اکو در ادامه مراسم به روی صحنه آمد و در سخنرانی خود ضمن اشاره به مشاهیر ادب و فرهنگ این سرزمین، افزود: امروز ما افتخار داریم که همچنان مخاطب آن اندیشمندان هستیم و در این جغرافیای وسیع که اکو نامیده می شود هنوز به هویت فرهنگ و تمدن خود می بالیم.
امروز فرزندان این سرزمین با استفاده از هنر تصویر می کوشند بخشی از اندیشه مشاهیر هنر و ادب این سرزمین را نمایش دهند.
در بخش اکو 17 فیلم از کشورهای عضو اکو ارائه شد و داوری شد. خوشحالیم در این جشنواره که آغازیست برای جریان سازی فرهنگی در کشور به خوبی برگزار شد.
وی در ادامه از برگزار کنندگان جشنواره و معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد. سلام رئیس موسسه فرهنگی اقتصادی اکو را به این جمع عزیز از هنرمندان کشور تقدیم می‌کنم.

* جایزه بیرق طلایی برای "ملک سلیمان "
جایزه مصطفی عقاد به عنوان بیرق طلایی با حضور بهمن حبشی مدیر دفتر جشنواره های معاونت سینمایی و احمد میرعلائی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی به فیلم ملک سلیمان ساخته شهریار بحرامی اهداء شد.
شهریار بحرانی در این مراسم گفت: چقدر خوشحالم که نشان ویژه مصطفی عقاد را دریافت کردم برای فیلمی که حاصل تلاش بیش از هزار و دویست هنرمند است که من به نمایندگی از آنها این جایزه را دریافت کردم.

* جایزه راه انبیاء برای "طلا و مس "
در ادامه مراسم جایزه راه انبیاء با حضور جلیل عرفان منش داور ایرانی و مارگاریت ایوانویچ و جیمز مک کان داوران خارجی این بخش به فیلم طلا و مس ساخته همایون اسعدیان به خاطر آشکار ساختن باورهای عمیق دینی و تجلی آن در جامعه اهداء شد.
یکی از بازیگران این فیلم در سالن نمایش حضور داشت و جایزه راه انبیاء را دریافت کرد. وی گفت: تهیه کننده و کارگردان فیلم به دلیل سفر به مشهد مقدس نتوانستند در این مراسم حضور یابند.

* جوایز بخش جلوه گاه شرق - مسابقه سینمای آسیا
در ادامه مراسم جوایز بخش جلوه گاه شرق - مسابقه سینمای آسیا به برگزیدگان اهداء شد.
هیات داوران این بخش از جشنواره شامل: رامش سیپی از کشور هند، خامس مرادوف از آذربایجان، ریری رضا از اندونزی و علی معلم از ایران. جوایز خود را به شرح زیر اهداء کردند:
تقدیر هیات داوران از فیلم جرمال ساخته راوی بهاروانی از کشور اندونزی. فیلمنامه نویس فیلم جرمال این جایزه را دریافت کرد.
جایزه ویژه هیات داوران فیلم بدرود گلساری ساخته آرداک امر کولوف از کشور قزاقستان. نماینده کشور اندونزی جایزه را دریافت کرد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به کائو بائوپینک برای فیلم معادله عشق و مرگ از کشور چین.
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به ناصر سعیدوف برای فیلم نیمروز راستین از کشور تاجیکستان.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم به فیلم نیمروز راستین به تهیه کنندگی رستمی جونی از کشور تاجیکستان.
سعیدوف با حضور بر روی صحنه جوایز خود را دریافت کرد.

* جوایز بخش در جستجوی حقیقت و عدالت
در ادامه مراسم جوایز بخش در جستجوی حقیقت و عدالت به برگزیدگان اهداء شد.
احمدرضا معتمدی، احسان قابیل، ایزابل پیسانو، نوآم کلیمن جوایز خود را به برگزیدگان به این شرح اعلام کردند.
معتمدی گفت: جایزه بهترین فیلمنامه برای گسترش درخشان پیرنگ داستانی به شیوه ای مینی مال به فیلم توماس ساخته میکا سوینی از فنلاند اهداء می شود.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به فیلم بینش ساخته مارگارت فون تروتا از آلمان
سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران برای ارائه کمدی فلسفی متقاعد کننده درباره امکان روابط بشری به فیلم تبعیدی در ماه ساخته لی هی جون از کره جنوبی اهداء شد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای تصویر ترغیب کننده مردی تنها که هر روز معجزه می کند به فیلم نامه هایی به پدر یعقوب ساخته کلاس هارو از کشور فنلاند.
معتمدی ادامه داد: امیدواریم فرصتی برای نمایش این آثار در جستجوی حقیقت فراهم شود.

* برندگان بخش جام‌جهان نما
در ادامه مراسم داوران بخش جام جهان نما - مسابقه سینمای بین‌الملل به روی صحنه آمدند و جوایز خود را به این شرح اعلام کردند:
جایزه بهترین انیمیشن کوتاه به فیلمهای مرد جوان و خیاط حیله گر ساخته راشین خیریه و گرگ و میش ساخته محمدعلی سلیمان زاده از ایران.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه داستانی به فیلم باغ احمد به کارگردانی آرون ویلسن از استرالیا. ویلسن به روی صحنه آمد و جایزه خود را دریافت کرد.
سیمرغ بلورین بهترین دستاور فنی و هنری به فیلم رنج به کارگردانی جمال سان به خاطر کارگردانی فیلمبرداری و مدیریت هنری از کشور ترکیه.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر به ولادیمیر ایلین برای فیلم اتاق شماره 6 از کشور روسیه.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم به رنگ ارغوان.
حاتمی کیا جایزه خود را از هیات داوران این بخش دریافت کرد.
حاتمی کیا در هنگام دریافت جایزه خود گفت: من تشکر می کنم از داوران محترم، وزن این سیمرغ پنج سال طول کشید.
فرصت نمایش این فیلم را عزیزمان آقای شمقدری ایجاد کرد و من از ایشان تشکر می‌کنم. نگرش و تلقی من و شمقدری نسبت به این فیلم یکسان بود.
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به آدریان بی نی یس به خاطر فیلم غول به تهیه کنندگی مشترک اروگوئه، آلمان، آرژانتین و اسپانیا اهداء شد.
سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران نیز به فیلم جهان گسترده در رستگاری در خم کوچه است به کارگردانی استپان کوماندارف به تهیه کنندگی مشترک بلغارستان، آلمان، اسلوونی و مجارستان اهداء شد.
در پایان نیز سیمرغ بلورین بهترین فیلم به فیلم اتاق شماره 6 به تهیه کنندگی کارن شاخنازاروف از کشور روسیه اهداء شد.

* بخش مردمی
در ادامه مراسم سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران بخش بین الملل جشنواره اهداء شد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره این سیمرغ را به عصر روز دهم به کارگردانی مجتبی راعی و به تهیه کنندگی منوچهر محمدی اهداء کرد.
حسن نجاریان قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی نیز در هنگام اهداء این جایزه حضور داشت و گفت: من این جایزه را به احترام کسانی که این فیلم را کار کرده‌اند، دریافت می‌کنم اما (با شوخی) این جایزه را به راعی نمی‌دهم!موضوع مطلب : جشنواره ایران

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱۱/۱۳ :: ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed