مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

http://fajrfestival.ir/28th/pe/images/stories/pic-news/logo/logo-3.jpg

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به «ابراهیم حاتمی‌کیا» برای فیلم «به رنگ ارغوان» اهدا شد.
حاتمی‌کیا در هنگام دریافت جایزه خود گفت: خوشحالم که به یاری خدا این فیلم پخش شد و به جاودانگی رسید. به ما هنرمندان اعتماد کنید چون ما با حساسیت جامعه و مسائل اجتماعی را می‌بینیم و هنر ما در کنج‌خانه‌های شما نفوذ می‌کند پس به ما اعتماد کنید.


مراسم اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.
سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، سیداحمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا سجادپور مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد، حسن نجاریان قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، بهمن حبشی مدیر دفتر مجامع و جشنواره‌های وزارت ارشاد، شفیع آقامحمدیان مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در این مراسم حضور داشتند.
ابراهیم حاتمی‌کیا، مهدی فقیه، سیروس الوند، حمیده خیرآبادی، حسن زاهدی، محمدرضا شرف‌الدین، محسن علی‌اکبری، حبیب‌الله کاسه‌ساز، حبیب اللهیاری، حبیب‌الله بهمنی، امیر جعفری، بهرام عظیمی، لادن مستوفی، شهرام اسدی، جهانگیر الماسی، جعفر دهقان، مجتبی فرآورده، ابوالقاسم طالبی، سعید صادقی، علی غفاری، داریوش بابائیان، حمید قدیریان، امیرحسین شریفی، اسحاق خانزادی، اسماعیل سلطانیان، حبیب احمدزاده، حسین طلابیگی، ابراهیم فروزش، بهرام توکلی، علی‌اکبر قاضی‌نظام، محسن قاضی‌مرادی، منوچهر شاهسواری، انسیه شاه‌حسینی، سیدسعید سیدزاده و همایون اسعدیان از جمله هنرمندانی هستند که در مراسم اختتامیه حضور داشتند.
بعد از تلاوت آیات قرآن، قطار بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به حرکت در آمد و پس از مرور فیلم‌های برگزیده دوره‌های مختلف جشنواره به ایستگاه بیست و هشتم رسید و بعد از آن «علی معلم» مجری مراسم در میان تشویق مخاطبان به روی صحنه آمد.

* شمقدری: در پیگیری سیاست‌های خود جدی هستیم
در ادامه این مراسم، جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر گفت: در واپسین ساعات پایانی بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر هستیم، این روزها فرصتی بود که با هم در سالن‌های سینما گرد هم جمع شویم. در تجربه‌هایی با هم شریک شدیم. لحظاتی بود که گریستیم، خندیدیم، نگران شدیم، شادمان گشتیم، قضاوت کردیم، قضاوت شدیم.
وی افزود: این‌ها همه بهانه بود که به هم نزدیک شویم، همدیگر را از نزدیک ببینیم. و این مقدمه‌ای بود که به همدلی برسیم. این یک تجربه بود که می‌تواند در همه جا تکرار شود. رمز این همدلی در ویژگی و ذات فرهنگ است. می‌توان با فرهنگ به همزبانی و همدلی دست یافت. فرهنگ و هنر نقطه اتصال است نه افتراق.
وی تصریح کرد: ما در پیگیری سیاست‌هایمان جدی هستیم. تفسیر و تحلیل‌های حاشیه‌ای نشود، تفسیر آن را از خودمان بخواهید. من در اینجا می‌گویم هدف فقط اعتلای سینمای ایران، اعتلای فرهنگ و هنر ایران و اعتلای انقلاب اسلامی و ایران عزیز است و در این راه از اندک سرزنش‌ها و بعضی شبهه‌افکنی‌ها خوف نداریم.
البته هر توصیه، موعظه و نصیحتی را که خالصانه و دلسوزانه باشد را با طیب خاطر می‌پذیریم و به آن عمل خواهیم کرد.
شمقدری در ادامه گفت: قبل از پایان سال جاری جلسه‌ای خواهیم داشت و تشریح سیاست‌های آینده را مفصل اعلام خواهیم کرد و اولین جلسه شورای عالی سینما به ریاست رئیس جمهور محترم در اسفندماه برگزار خواهد شد و تصمیمات کلان در خصوص سینما اخذ خواهد شد و استانداردسازی یکی از ابزارهای کلیدی ترسیم این سیاست‌ها خواهد بود. چشم‌انداز و افق سینمای ایران متکی بر باورهای ایرانی اسلامی و صلح و دوستی و محبت و عدالت رقم می‌خورد. ما در سینمای ایران در جست‌وجوی مخاطب جهانی با تکیه بر فطرت آدمی خواهیم بود.
راه آینده سینمای ایران را مخاطبین هوشمند و فهیم رقم خواهند زد و این راه از علائق انگیزه‌ها، اندیشه‌ها و باورها و ذوق فیلمساز ایرانی محقق خواهد شد. از همه یاری می‌طلبیم.
وی در پایان اظهار داشت: از همه دست‌اندرکاران و مدیران. اصحاب رسانه، فیلمسازان، لابراتوار، استودیوها، کارمندان و مخاطبین و صاحبان سالن‌های سینما تشکر می‌کنیم.
ما امروز اینجا ایستاده‌ایم مدیون شهداء، امام و انقلاب اسلامی هستیم و انقلاب اسلامی نیز فرزند فرهنگ عاشورایی است و از همین جا به روح بلند امام و همه شهدای درود می‌فرستیم و با آنان عهد می‌بندیم سینمای ایران را در مسیر زیبایی‌های عاشورا و فرهنگ حسینی جاری و ساری سازیم.

* وزیر ارشاد: سینماگران برای حضور بیشتر در صحنه‌های جهانی تلاش کنند
سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با جمله «به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی» صحبت‌های خود را در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر آغاز کرد.
وی در ابتدای صحبت خود گفت: بحمدالله والمنه هدهد خوش خبر حسن انجام، به «ملک سلیمان» رسید و جامی به «رنگ ارغوان» از شراباً طهورای توفیق سر کشید.
«نفوذی» به اعتبار در دل مخاطب کرد و «طلا و مس» را بر محک ارزیابی آورد. که البته طلائی‌هایش با عیار بالا بود و مس‌هایش مطلا بود!
تقاضای شرکت 79 فیلم و تنوع آن‌ها در این جشنواره گرچه قابل اعتناست اما حضور 7 فیلم در حوزه کودک و نوجوان به تنهایی اعتبار افزاست.
98 فیلم سینمایی از 48 کشور با حضور میهمانان ارجمندی از 61 کشور، جایزه جشنواره را جلوه‌گر ساخت.
وی افزود: انصاف را که در این شرایط سخت و جنگ نرم این استقبال از جشنواره «بیداری رویاها» بود که برای نقش‌آفرینی در سینمای جهانی باید «خواب‌های دنباله‌دار» دید تا برای تعبیرش از «پسران آدم و دختران حوای» این «خاک کیمیا» کمک بگیریم.
گرچه «عصر روز دهم» انعکاس «یک گزارش واقعی» از «شب واقعه» است اما «ناسپاسی» است اگر به «شکارچی شنبه‌ها» اقتدار فیملساز ایرانی مسلمان را نچشانیم.
همراه با «پرواز مرغابی‌ها» از کنار معبد «آناهیتا» گذر کنیم تا درودی از همگتانه افسانه به شهر قصه‌های هزار و یک شب بفرستیم و از اینجا «بدرود بغداد» را زمزمه کنیم.
«راه انبیاء» اگر مسیر تحقق آرمان‌های سینمای ملی گردد که بی‌گمان نشان از «راه فیروزه» خواهد داشت، هویت «بیرق طلایی» ما را در «جام جهان‌نما» به نمایش خواهد گذاشت تا از سیمرغ ما «ققنوس طلایی» سر برآورد.
وی ادامه داد: ماموریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حفظ کیان نظام و صیانت از ارزش‌ها در بعد فرهنگی است که هنر و ادب را نیز شامل است.
بیش از هر انتظاری از کارگزاران این وزارتخانه، توقع رعایت حق‌الناس و حرمت و کرامت ارباب ادب و هنر را دارم، به وعده، دقت بیشتری شود تا ماجرای جایزه سال گذشته تکرار نگردد که «المسئول حر حتی یعد»؛ مسئول تا قول نداده است آزاد است و چون قول داد در بند خواهد بود.
حسینی در ادامه بیان داشت: از سینماگران نیز انتظار می‌رود پاشنه‌ها را برای حضور بیشتر در صحنه جهانی بالا کشند و آستین‌ها را بالا زنند که برای سرعت گرفتن در دولت دهم همه چیز مهیاستف خصوصا آنگاه که منشور دولت از زبان رئیس جمهوری مردمی و فرهنگی اعلام گشته است. به همین منظور دفتر حمایت از حقوق معنوی آثار هنرمندان ایرانی با رویکرد اقتصاد هنر و عرضه فیلم‌های ارزشمند شده را در رایزنی‌های فرهنگی ایجاد خواهیم کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان داشت: تنوع مضامین و سوژه‌های نو خصوصاً با حضور پررنگ جوانان، وادارم می‌سازد که از برادر عزیزم آقای جواد شمقدری قدردانی کنم.
از یکایک همکاران، دست اندرکاران، فیلمسازان، خبرنگاران و شرکت‌کنندگان، سپاسگزارم و شما را به ایزد منان می‌سپارم.
توفیق رفیق طریق عزت و اعتبارتان باد.

* تقدیر ویژه جشنواره از نادر ابراهیمی
برای تقدیر از «نادر ابراهیمی»، «سیروس الوند» کارگردان سینما به دعوت مجری مراسم به روی صحنه آمد.
الوند جایزه ویژه‌ای را از سوی جشنواره فیلم فجر به همسر نادر ابراهیمی نویسنده فقید اهدا کرد.
سیروس الوند در این مراسم گفت: دهه چهل دهه مهمی برای سینما و ادبیات است و ابراهیمی فعالیت خود را از این دهه آغاز کرد و آثار تاثیرگذاری را برای مخاطبان به نگارش درآورد.
همسر نادر ابراهیمی در این مراسم از تقدیر ویژه جشنواره، تشکر کرد.

* بخش نقش خیال- آثار پویانمایی
در ادامه مراسم در دو پرده ویدئو آرت عاشورا پخش شد و با اعلام مجری و پخش یک میان‌برنامه یک دقیقه‌ای مراسم اهدا جوایز آغاز شد.
هیات داوران بخش نقش خیال- مسابقه آثار پویانمایی به روی صحنه آمدند و پس از اعلام نامزدها توسط مجری، این گروه از داوران جوایز خود را به این شرح اعلام کردند: جایزه سیمرغ بلورین بخش مسابقه آثار پویانمایی به «شهر خاموش» ساخته «امیر مهران»، دیپلم افتخار این بخش به اثر «نوازنده» ساخته «کیانوش عابدی» اهدا شد.
سعید توکلیان، امیرمحمد دهستانی و رضا تقدسی داوران این بخش از جشنواره بودند.

* بخش چشم واقعیت- فیلم‌های مستند
در ادامه مراسم هیات داوران بخش چشم واقعیت به دعوت مجری به روی صحنه آمدند.
این داوران شامل مهدی همایونفر، حبیب احمدزاده، سعید صادقی و رضا برجی جوایز خود را به این شرح اعلام کردند: سیمرغ بلورین بهترین مستند بلند به «فیما امامی و رضا دریانوش» کارگردانان فیلم «جای خالی آقا یا خانم ب»، سیمرغ بلورین بهترین مستند کوتاه و نیمه بلند به «رضا فرهمند» کارگردان فیلم «اتاق صعود»، دیپلم افتخار این بخش به «فتح‌الله امیری» کارگردان فیلم «زندگی در کسوف»، دیپلم افتخار دیگر این بخش به «سیدحامد نوبری» کارگردان فیلم «فقط کمی نور» تقدیم شد.
در ادامه مراسم چند قطعه موسیقی توسط علیرضا قربانی به صورت زنده اجرا شد.

* بخش ویدئو سینما
هیات داوران این بخش (مسابقه آثار ویدئویی) شامل مهناز مظاهری، قاسم قلی‌پور، محمدرضا اعلامی، جهانگیر الماسی و حبیب‌الله بهمنی جوایز خود را به این شرح اعلام کردند: در بخش مسابقه آثار ویدئویی بلند دو دیپلم افتخار به «احسان عبدی‌پور» کارگردان فیلم «افسانه 98» و «امین فرج‌پور» نویسنده فیلمنامه «دویدن در میان ابرها» اهدا شد.
در بخش مسابقه آثار ویدئویی کوتاه نیز یک سیمرغ بلورین به «فرشید اخلاقی‌پور» کارگردان فیلم «تالار عروسی بوف کور» تقدیم شد و یک دیپلم افتخار به «طوفان نهان‌قدرتی» نویسنده و کارگردان فیلم «ترانه‌ای برای لوبا» اختصاص یافت.

* بخش نگاه نو- فیلم‌های اول و دوم
در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم 4 دیپلم افتخار اهداء شد.
دیپلم افتخار بهترین نویسنده به «جلیل سامان» برای فیلم «زندگی»، دیپلم افتخار بهترین نویسنده به «احمد کاوری و داود امیریان» برای فیلم «نفوذی»، دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری به «تورج اصلانی» برای فیلم‌های «زمزمه با باد» و «بدرود بغداد»، دیپلم افتخار بازیگر نقش اول به «رضا خدادبیگی» برای فیلم «زندگی»، همچنین در بخش بهترین کارگردانی یک دیپلم افتخار به «احمد کاوری» و «مهدی فیوضی» برای فیلم «نفوذی» اهدا شد و سیمرغ بلورین این بخش از جشنواره به «بهرام توکلی» کارگردان فیلم «پرسه در مه» رسید.
در ادامه جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «زندگی» به تهیه‌کنندگی «همایون رضا عطاردی» اهدا شد و دبیرخانه جشنواره از فیلم «راز دشت تاران» به کارگردانی «هاتف علیمردانی» و «محمد لطفعلی» به خاطر بهره‌گیری خاص از جلوه‌های ویژه اهدا کرد.
همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول و دوم به فیلم «نفوذی» به تهیه‌کنندگی جمال شورجه و حسن علیمردانی اختصاص یافت.

*بخش‌های بهترین جلوه‌های ویژه، چهره‌پردازی و طراحی لباس و صحنه
در ادامه مراسم جوایز بخشهای چهره پردازی و جلوه های ویژه و طراحی لباس و صحنه اهداء شد.
مجری مراسم از داوران این بخش دعوت کرد تا روی صحنه حضور یابند.
همچنین جواد شمقدری و مهدی مسعودشاهی نیز برای اهداء این جوایز روی صحنه آمدند.
ابوالقاسم طالبی، اسفندیار شهیدی، ابراهیم فیاض، محسن علی‌اکبری و سیدناصر هاشم‌زاده به روی صحنه آمدند و جوایز این بخش را به این شرح اعلام کردند:
سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی به «سعید ملکان» برای فیلم «ملک سلیمان» اختصاص یافت و در بخش جلوه‌های ویژه سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به «محسن روزبهانی» برای فیلم «شب واقعه»، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای به «هدیش بیگدلی‌شاملو» برای فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای به «لئو لو» برای فیلم «ملک سلیمان» اهدا شد.
در ادامه سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس و صحنه به «عباس بلوندی» برای فیلم «شب واقعه» اهدا شد.

* بخش‌های صدای فیلم و موسیقی
در ادامه مراسم هیات داوران بخش مسابقه سینمای ایران جوایز بخش‌های صدای فیلم و موسیقی جشنواره فیلم فجر را اهدا کردند.
در بخش صدای فیلم سه سیمرغ بلورین به این شرح اهدا شد:
سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به «وحید مقدسی» برای فیلم «بیداری رویاها»
سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به «سیدعلیرضا علیدی» برای فیلم «آل»
سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به «کیسون چانگ» برای فیلم «ملک سلیمان»
همچنین در بخش موسیقی دو سیمرغ بلورین به ترتیب به «بهزاد عبدی» برای فیلم «آل» و «چان کونگ وین» برای فیلم «ملک سلیمان» اختصاص یافت.

* بخش بازیگران مکمل نقش مرد و زن
در ادامه مراسم با حضور هیات داوران بخش مسابقه سینمای ایران جوایز بازیگران نقش مکمل به برگزیدگان اهدا شد.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر بخش مکمل مرد به «مهدی فقیه» برای فیلم «ملک سلیمان» اهدا شد. در این بخش 5 بازیگر نامزد دریافت جایزه بودند.
همچنین سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن به «شیرین یزدان‌بخش» برای بازی در فیلم «لطفاً مزاحم نشوید» اهداء شد.

* بخش تدوین و فیلمبرداری
در ادامه نیز سیمرغ بلورین بهترین تدوین به «حسین غضنفری» برای فیلم «شب واقعه» اهدا شد و همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به «حسن کریمی» برای فیلم «به رنگ ارغوان» اختصاص یافت.

* بخش بهترین بازیگران نقش اول مرد و زن
در ادامه مراسم با حضور هیات داوران سیمرغ های بلورین بهترین بازیگران نقش اول مرد و زن و فیلمبرداری به برگزیدگان اهدا شد.
در این بخش جواد شمقدری از سیدمحمد حسینی و علی نصیریان برای اهدا جوایز دعوت به عمل آورد.
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به «هدایت هاشمی» برای فیلم «لطفا مزاحم نشوید» اهدا شد و سیمرغ بلورین این بخش به «محسن طنابنده» برای بازی در دو فیلم «سنگ اول» و «هفت دقیقه تا پاییز» اختصاص یافت.
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن به «مریلا زارعی» برای فیلم «کیفر» رسید و سیمرغ بلورین این بخش به «نگار جواهریان» برای فیلم «طلا و مس» اهدا شد.

* بخش فیلمنامه
در این بخش دو جایزه به این شرح اهدا شد:
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه اقتباسی به «مصطفی رستگاری» برای فیلم «چهل سالگی»
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به «همایون شهنواز» و «شهرام اسدی» برای فیلم «شب واقعه»

* بخش کارگردانی
در ادامه مراسم هیات داوران سینمای ایران جوایز کارگردانی را اهدا کرد.
در بخش کارگردانی یک دیپلم افتخار به «علیرضا امینی» برای کارگردانی فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» رسید و دو جایزه ویژه هیات داوران به ترتیب به «همایون اسعدیان» برای فیلم «طلا و مس» و «علیرضا رئیسیان» برای فیلم «چهل سالگی» رسید.
در ادامه نیز سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به «ابراهیم حاتمی‌کیا» برای فیلم «به رنگ ارغوان» اهدا شد.
حاتمی‌کیا در هنگام دریافت جایزه خود گفت: خوشحالم که به یاری خدا این فیلم پخش شد و به جاودانگی رسید. به ما هنرمندان اعتماد کنید چون ما با حساسیت جامعه و مسائل اجتماعی را می‌بینیم و هنر ما در کنج‌خانه‌های شما نفوذ می‌کند پس به ما اعتماد کنید.
من از آقای شمقدری که شجاعت به خرج دادند و زمینه نمایش این فیلم را فراهم کردند تشکر و قدردانی می‌کنم.

* بخش مردمی جشنواره
سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم «به رنگ ارغوان» به تهیه‌کنندگی «سیدجمال ساداتیان» اهدا شد.
این فیلم با کسب 68 درصد آراء سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به خود اختصاص داد.
جایزه بهترین اثر ویدئویی نیز به فیلم «سایه بر خورشید» اهدا شد.

* بخش بهترین فیلم
فیلم «به رنگ ارغوان» به تهیه‌کنندگی «سیدجمال ساداتیان» از سوی هیات داوری سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را به خود اختصاص داد.
ساداتیان در هنگام دریافت جایزه از تلاش‌های شمقدری برای نمایش این فیلم تقدیر کرد.

* بخش‌ نگاه ملی
در ادامه مراسم در بخش جوایز ویژه از نگاه ملی، سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی (ایرانی اسلامی) به فیلم «عصر روز دهم» به تهیه‌کنندگی «منوچهر محمدی» اهدا شد.
پلاک زرین این بخش نیز به فیلم «ملک سلیمان» به کارگردانی «شهریار بحرانی» اهدا شد.
در هنگام اهدای جوایز بخش نگاه ملی همچنین یکی از سرداران دوران دفاع مقدس حضور داشت.

* تقدیر از علی نصیریان
در این بخش یک لوح تقدیر و 18 سکه از سوی جشنواره با عنوان جایزه حقوق بشر اسلامی به «علی نصیریان» بازیگر پیشکسوت سینمای ایران اهدا شد.
مراسم اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر دقایقی پیش به کار خود پایان داد.موضوع مطلب : جشنواره ایران

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱۱/۱٤ :: ٩:۳٢ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed