مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

اصول اولیه ی تدوین فیلم در نرم افزارهای رایانه ای (پریمیر), آشنایی با تصویربرداری دیجیتال, استانداردهای پخش فیلم ها, ذخیره سازی فیلم ها در پریمیر, توصیه هایی برای فیلمبرداران, آشنایی با بعضی از فرمت های آنالوگبرای تولید فیلم در برنامه پریمیر (Adobe Premier) یا هر نرم افزار دیگر تدوین شما باید ابتدا با اصطلاحات و مفاهیم خاص آن آشنا باشید. این مفاهیم شاید در ظاهر ساده به نظر بیایند اما تسلط بر آنها تأثیر شگرفی در نتیجه نهایی کار شما خواهد داشت.


آشنایی با تصویربرداری دیجیتال

شما به وسیله دوربین های تصویربرداری دیجیتال به سادگی می توانید تصاویر دیجیتالی (Digital Video) یا DV را از کاراکترهای مختلف بگیرید.

دوربین های فیلمبرداری دیجیتال در حقیقت تصاویر را به صورت صفر و یک ضبط می نمایند، کار با فیلم های گرفته شده این دوربین ها در نرم افزارهایی چون برنامه پریمیر بسیار کارآمدتر می باشد. بزرگترین مزیت فیلم های دیجیتال عدم افت کیفیت فیلم این دوربین ها در هنگام کار می باشد.

نکته۱: نقطه روبه روی فیلمبرداری دیجیتال، فیلمبرداری آنالوگ می باشد. فیلم های آنالوگ در برابر کپی های متعدد دچار افت شدید کیفیت می گردند و باعث تار شدن و دانه دانه شدن فیلم می شوند.

نکته۲: ضبط تصاویر در دوربین های فیلمبرداری دیجیتال توسط حساس گرهای CCD انجام می پذیرد. اگر مشتری پر و پا قرص این قسمت بوده باشید.

 

استانداردهای پخش فیلم ها

شاید شما هم واژه هایی چون NTSC، PAL یا HDTV را شنیده باشید. این واژه ها در حقیقت استانداردهای پخش فیلم ها در کشورها و قاره های مختلف می باشند. برای این که شما بتوانید در همه این سیستم ها فیلم تولیدی خود را به نمایش بگذارید باید با آنها آشنا باشید.

 

* استاندارد NTSC  یا (Standards Television National Committe)

این استاندارد پخش بیشتر در کشورهای آمریکای شمالی و آسیای جنوب شرقی مثل ژاپن و فیلیپین استفاده می گردد.

 

* استاندارد PAL یا (Phase Alternating Line)

این استاندارد اکثراً در کشورهای اروپای غربی، استرالیا و آمریکای جنوبی استفاده می گردد.

 

* استاندارد SECAM یا (Sequential Couleur Arec Memoire)

این استاندارد اکثراً در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی، آسیای مرکزی و خاورمیانه به کار می رود.

نکته: شما در برنامه پریمیر به سادگی می توانید هر یک از این استانداردهای پخش را استفاده نمائید.

 

* استاندارد HDTV یا (HighDefinition Television)

در این استاندارد وضوح تصاویر با واحد پیکسل اندازه گیری می گردد. حدود وضوح در این استاندارد از ۴۸۰*۶۴۰ پیکسل تا ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل می باشد.

نکته: این استاندارد در بین کشورهای جهان کمتر توسعه یافته است از این رو توصیه می گردد برای اطمینان حاصل نمودن از پخش فیلم ساخته شده تان در کلیه کشورهای جهان فعلاً از این استاندارد استفاده ننمائید.

 

ذخیره سازی فیلم ها در پریمیر

هر دقیقه فیلم فشرده نشده یک گیگابایت از فضای هارد شما را اشغال می کند. بنابر این برای ذخیره یک فیلم ۶۰ دقیقه ای نیاز به ۶۰ گیگابایت فضا در روی کامپیوتر خود دارید. علاوه بر این گذرگاه های هارد و دیگر قطعات سخت افزاری کامپیوتر نمی توانند از عهده انتقال ۲۰ مگابایت اطلاعات در ثانیه برآیند به همین علت بعضی از فریم های فیلم در این فرایند از بین می رود.

برای برطرف شدن این مشکلات شما جهت فشرده سازی فیلم ها می توانید از برنامه فشرده سازی به نام کداک استفاده نمائید. برنامه کداک DV codec در اکثر دوربین های دیجیتال به کار می رود و قابلیت فشرده سازی تصاویر تا ۶/۳ مگابایت در ثانیه را دارد.

در پریمیر هنگامی که شما می توانید از فیلم تولیدی خود خروجی بگیرد به سادگی می توانید فشرده سازی کداک را در انواع مختلف انتخاب و استفاده نمائید.

نکته: هرگز فراموش نکنید که هر چه فشرده سازی فیلم ها بیشتر باشد ضریب افت کیفیت فیلم ها نیز به همین نسبت بالا می رود.

انتخاب نوع کداک بستگی به استفاده ای که می خواهید از فیلم تولیدی خود داشته باشید دارد. مثلاً اگر می خواهید که فیلم خود را در اینترنت انتشاردهید باید از یک کداک با فشرده سازی بالا استفاده کنید ولی اگر می خواهید که فیلم را به صورت CD ارائه دهید بهتر است از فرمت کداک MPEG-2 استفاده کنید.

 

توصیه هایی برای فیلمبرداران

اگر می خواهید یک فیلم عالی را در برنامه پریمیر تولید نمائید، حتماً باید فیلم ها و تصاویر خوبی داشته باشید. در این قسمت توصیه هایی برای بالا بردن کیفیت کار هنگام فیلم برداری داریم که دانستن آنها خالی از لطف نیست:

* تهیه یک لیست کامل از کاراکترها و سکانسهای مورد نیاز جهت فیلمبرداری

* فیلمبرداری با صبر و حوصله (پرهیز از حرکت سریع دوربین، لرزش دست هنگام فیلمبرداری، کج کردن دست، و...).

* استفاده صحیح از لنز دوربین(پرهیز از زوم های بی مورد، تنظیم دقیق لنز، و...).

* استفاده از نورپردازی صحیح هنگام فیلمبرداری (نورپردازی پشت سر کاراکتر، استفاده از منابع نور مختلف، استفاده از فیلترهای لنز مختلف و...)

* شناخت صحیح دوربین و آشنایی با قابلیت های مختلف آن

 

آشنایی با بعضی از فرمت های آنالوگ

برای استفاده از تصاویر آنالوگ در برنامه پریمیر نیاز به یک کارت ویدئویی دارید. بسیاری از مردم هستند که هنوز امکان استفاده از ویدئو سی دی ها را ندارند بنابر این شما به عنوان یک تدوین گر پریمیر باید با فرمت های آنالوگ نیز آشنا باشید.

نکته: هر تصویری که با دوربین گرفته می شود معمولاً به یک سری خطوط افقی ترسیم می گردد، تفنگ الکترونی نیز در پشت صفحات نمایشی مثل مانیتور و تلویزیون نیز از خطوط به صورت رفت و برگشت دقیقاً مانند هد دستگاه های پرینتر برای به تصویر کشیدن تصاویر استفاده می کنند.
بنابر این در هر یک از استانداردهای پخش خطوط در دو جهت پخش می شوند. خطوط افقی در دو جهت ترسیم می گردند که به هر کدام از آن جهت ها فیلد گفته می شود. مثلاً در استاندارد SECAM تصاویر با وضوح ۶۲۵ خط و ۲۵ فریم در ثانیه (fps) که معادل ۵۰ فریم می باشند، تصاویر را نمایش می دهند.

تعدادی از فرمت های آنالوگ به شرح زیر است:
VHS, S-VHS, VHS-C,8mm,Hi-8 ,Betacam,Betacam- SPموضوع مطلب :

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/۸ :: ٢:٠٧ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed