مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

کتاب الفبای تدوین شامل سرفصل های ، واژگان و معانی ، نماها ، تدوین ، برش ، میکس یا همگدازی ، فید یا محوتدریجی ، انواع پنجگانه تدوین ، قواعد عمومی ، قواعد کاری می باشد و بطور اجمال در این مورد توضیح داده شده است که دراینجا به تعریف ساده تدوین و عناصر آن می پردازیم.


معرفی کتاب

نام کتاب : الفبای تدوین

نویسنده : روی تامپسون

مترجم : محمد گذرآبادی

عنوان : آنچه خوانده ام .

تدوین :

بطور ساده تدوین نوعی انتقال است میان دو نما ، این کار به یکی ازسه شگل 1- برش یا کات 2- میکس یا همگدازی 3- فید یا محوتدریجی انجام می شود.

عناصر تدوین :

هر تدوینی از تعدادی از عناصر تشگیل می شود . چگونگی تدوین به تعداد عناصر مورد استفاده و نحوه ی استفاده از آنها بستگی دارد. اینکه این عناصرتا چه حد درست یا نادرست به کار رفته اند و این که چقدر توی چشم می زنند یا نامشهودند. این عناصر عبارتند از :

 

1- انگیزه 2- اطلاعات 3- ترکیب بندی 4- صدا 5- زاویه دوربین 6- تداوم .

 

هدف :

هدف این کتاب آموزش تدوین ، خواه فیلم یا ویدیو در وهله اول برای مبتدیان و نوآموزان تدوین می باشد. نویسنده با ایجاد پرسشی ، مبنی براینکه بین دو نما تدوین خوبی انجام شود چه چیزهایی را باید یاد بگیرد ، محتویات این کتاب را پاسخی به پرسش خود می داند . در حین مطالعه کتاب متوجه خواهیم شد که به تدوینگران سفارش می شود که از برش کردن از چنین نمایی به چنان نما بایست پرهیز کرد چون به کار تدوینگر لطمه می زند با توجه به تذکر نویسنده پی می بریم که باید نمای خوبی داشته باشیم تا تدوینگر بتواند برش مطلوبی بدست آورد، بنابراین اگر راش خوبی نداشته باشیم کاری از دست تدوینگر هم نخواهد آمد لذا به همین منظورپیشنهاد میشود کسانی که در رشته فیلمسازی ( کارگردانی ) فعالیت دارند این کتاب را مورد مطالعه قراردهند تا با آموختن از محتویات کتاب نماهای مورد دلخواه را به دست تدوینگران برسانند. علی الحال مطا لعه این کتاب برای مبتدیان و حتی حرفه ایها مطلوب بنظر میرسد.موضوع مطلب : تدوین فیلم

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱۱/۱٩ :: ٩:٢۱ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed