مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

مورد بی احترامی و بی اعتنایی قرار گرفتن یکی از مسائلی است که معمولاً موجب ناراحت و عصبانی شدن افراد می شود. چه کسی تحمل بی حرمتی را دارد؟


مطمئناً هیچ کس. برخورد مشکلات زیادی به همراه می آورد مثل پایین آوردن اعتماد به نفس و عصبانی کردنتان. اما زود قضاوت کردن درمورد چنین رفتارهایی مشکلات بیشتری برایتان خواهد داشت.

سوال من این است: مورد بی احترامی قرار گرفتن یعنی چه؟ افراد مختلف پاسخ های متفاوتی برای این سوال دارند. این حسی کاملاً شخصی است و با جرات می توانم بگویم که این فکر خود افراد است که باعث می شود فکر کنند مورد بی احترامی قرار گرفته اند. خیلی وقت ها طرف مقابل اصلاً قصد بی حرمتی نداشته است. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که قبل از نتیجه گیری درمورد رفتار دیگران، یک قدم عقب بردارید و با خودتان فکر کنید چرا چنین حسی دارید.

معمولاً وقتی حس می کنید مورد بی احترامی قرار گرفته اید که مثلاً بچه تان آنطور که به او گفته اید رفتار نمی کند. اما آیا آن بچه می گوید، "من میخوام با انجام ندادن این کار به پدر و مادرم بی احترامی کنم؟" واقعاً شک دارم. مشکل اینجا این است که این والدین هستند که آن رفتار را بی احترامی می بینند در حالیکه انجام ندادن آن کار توسط آن بچه می تواند دلایل دیگری داشته باشد.

خیلی های دیگر ممکن است وقتی تصادف می کنند دچار چنین حسی شوند. ممکن است با خودشان بگویند، "واقعاً نمی توانم تصور کنم که این آدم چقدر می تواند احمق باشد!". این نوع فکر کردن است که هر روز تصادفات بیشماری را در خیابان ها ایجاد می کند. اما اگر یک قدم به عقب بردارید و درمورد آن موقعیت فکر کنید متوجه می شوید که خوردن آن ماشین به ماشین شما دلایل زیادی می تواند داشته باشد، و در موارد خیلی خیلی کمی از این تصادفات عمدی است.

توضیحات زیادی برای چنین رفتارهایی می توان یافت. توصیه ما این است که به اعمال و رفتارهایی که در پس این رفتارها انجام شده است، فکر کنید. خیلی از آدم ها به این دلیل غیرمحترمانه رفتار می کنند که می ترسند، سعی دارند با خشن جلوه دادن خود بی اعتمادی هایشان را پنهان کنند، خیلی ها رفتار خود را نمی بینند یا در کل فقط عصبانی هستند. وقتی کسی آنطور که شما می خواهید رفتار نمی کند و حس می کنید که مورد بی احترامی و بی اعتنایی قرار گرفته اید، بلافاصله به خودتان یادآور شوید که دارید زود نتیجه گیری می کنید. به دلایل دیگری که آن رفتار می تواند داشته باشد فکر کنید. کمتر کسانی هستند که عمداً به دیگران بی احترامی و بی اعتنایی کنند.

برای پایین آوردن عصبانیتتان در چنین زمان هایی، سوال های زیر را از خودتان بپرسید:

* آیا این مسئله که امروز باعث عصبانیتتان شده است، یکسال دیگر هم همچنان برایتان مهم خواهد بود؟ یک هفته دیگر چطور؟

* کدام حق و حقوق من مورد بی حرمتی قرار گرفته است؟

* یک فرد متوسط چطور به چنین موقعیتی واکنش می دهد؟

* آیا عصبانی شدن درمورد این موضوع چیزی را عوض می کند؟

* به جز عصبانیت، چه احساسات دیگری هم دارم؟

* کدام باور و اعتقاد من باعث این عصبانیت شده است؟ آیا این عقیده منطقی است؟

* واقعاً چه چیز باعث شده که این فرد اینطور رفتار کرده و من را عصبانی کند؟

مردمانموضوع مطلب : زندگی

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱/۱۱ :: ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed