مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

 یکی از کارهای پردردسر در مونتاژ و استفاده از Mask در ویرایش بعد از تولید، استخراج مو است. وقتی که مدل دارای موهای بلند و لخت باشد و سوژه نیاز به تغییر جا داشته باشد، بسیاری از هنرمندان ویرایش بعد از تولید به مشکل بر می خورند.هیچ کدام از ابزارهای کمکی مانند فیلتر های استخراج، پاک کن های جادویی و از این دست ابزار ها مشکلی را حل نمی کند.


1

نکته بسیار مهم و کلیدی در موفقیت این پروژه مربوط به لحظه ایست که حتی دکمه شاتر دوربین را نفشرده اید. گام اول و اساسی برای موفقیت در اینگونه کار ها این است که سوژه خود را در جلوی یک پس زمینه سفید و با نور کافی قرار دهید تا زمینه عکس شما کاملا سفید ایجاد شود و نه خاکستری. این گام مهم نقش تعیین کننده ای در موفقیت شما در انتخاب کامل و دقیق مو خواهد داشت.

فرآیند ویرایش کار چندان سختی نیست. تنها کافی است که قدم های ویرایش را به درستی بردارید تا نتیجه کار شما فوق العاده به نظر آید. بله درست است که کار شما مانند جراحی مغز پرمخاطره نیست ولی در صورتی که این قدم ها را به درستی بردارید به جمع فتوشاپ کاران حرفه ای خواهید پیوست. با این مهم تنها چند کلیک فاصله دارید.

 

2

گام اول :

گام های نخستین این آموزش به ایجاد یک ماسک اختصاص دارد که در مونتاژ نهایی استفاده می شود. برای شروع لایه پس زمینه را بگیرید و بر روی آیکان New Layer بکشید تا یک کپی از آن ایجاد شود. سپس به Enhance > Adjust Color > Remove Color بروید. اکنون این لایه سیاه و سفید را مانند قبل یکشید و روی آیکان New Layer ببرید تا یک کپی از آن ایجاد شود. اکنون از قسمت بالای پلت لایه ها، blend mode را برای این لایه جدید بر روی overlay قرار دهید.

3

گام دوم :

از منوی Layer گزینه Merge Down را انتخاب کنید تا یک لایه تک رنگ با کنتراست بالا ایجاد کنید. اکنون رنگ مشکی را به عنوان رنگ اولیه انتخاب کنید. از جعبه ابزار هم ابزار قلم مو را انتخاب کنید. اکنون یک قلم موی سخت و با Opacity صد در صد انتخاب کنید و از قسمت Options قلم مو، Mode را بر روی overlay قرار دهید.

رنگ کردن در حالت overlay، پس زمینه سفید را حفظ می کند و بقیه پیکسل ها را تیره می کتد. تا زمانی که پس زمینه سفید باشد و یا به اندازه قابل توجهی از سوژه روشن تر باشد، نیاز به دقت زیادی در رنگ کردن نخواهید داشت. در این مرحله از نزدیک شدن به لبه های مو خودداری کنید.

4

گام سوم :

حتی می توان قسمت های سفید پیراهن را هم به سیاه تبدیل کرد. برای این کار از یک قلم موی بزرگ و در حالت overlay استفاده کنید و پشت سر هم با موس کلیک کنید. در این مرحله هم از نزدیک شدن به مو خودداری کنید.

5

گام چهارم :

اکنون می توانید قسمت هایی از مو که نزدیک فرق سر است را تیره کنید اما از نزدیک شدن به قسمت هایی که پس زمینه سفید دارند بپرهیزید. رنگ کردن این رشته ای منفرد مو باعث ضخیم شدن آن شده و بعدا در عملیات مونتاژ مشکل ایجاد خواهد کرد.

6

نکته کاربردی :

هنگامی که قسمت هایی که از لبه سوژه دور هستند را رنگ می کنید، حالت قلم مو را روی Normal قرار دهید. این کار باعث سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت ماسک می شود. اکنون ماسک ما برای عملیات مونتاژ آماده است.

نکته :

در صورتی که هر قسمتی از پس زمینه، در مرحله ایجاد ماسک سیاه و سفید، تیره شده باشد، رنگ اولیه را به سفید تغییر دهید و حالت را از نوار options روی overlay قرار دهید. و شروع به رنگ کردن کنید تا هر قسمتی از پس زمینه که خاکستری شده است مجددا سفید شود. مجددا توجه داشته باشید که از رنگ کردن نواحی لبه که شامل جزئیات مو است خود داری کنید.

7

گام پنجم :

در حالی که لایه Remove Color انتخاب شده است، یک لایه Levels adjustment اضافه کنید. بدون اینکه تغییراتی ایجاد کنید، دکمه Ok را کلیک کنید. این لایه دارای یک layer mask است که ما می توانیم از آن برای جا دادن ماسکی که در مرحله قبل ساختیم استفاده کنیم.

8

گام ششم :

در این مرحله، ماسکی که ایجاد کردیم در adjustment layer قرار داده می شود. از منوی Select گزینه All و از منوی Edit گزینه Copy merged  را انتخاب کنید. دکمه Alt را پایین نگه داشته و بر روی گزینه layer mask در پلت لایه ها کلیک کنید. پنجره تصویر یک لحظه به رنگ سفید نمایش داده می شود زیرا شما در حال نمایش محتوای خالی layer mask هستید.

از منوی Edit گزینه Paste را انتخاب کنید تا محتویات clipboard را به این layer mask انتقال دهید. بر روی لایه پایینی کلیک کنید و سپس با استفاده از قسمت visibility لایه آن را خاموش کنید. اکنون با توجه به اینکه این لایه ماسک به adjustment layer mask انتقال داده شده است کاربردی ندارد.

9

گام هفتم :

پس زمینه جدید در لایه مربوط به خود و بالاتر از لایه های شکل و ماسک قرار می گیرد. اکنون از پلت لایه ها و یا از Photo Bin تصویر کوچک فایل جدید را به درون پنجره تصویر فایل پروژه خود بکشید. اکنون لایه پس زمینه را با لایه adjustment پایین آن در یک گروه قرار دهید. برای این کار به Layer > Group with Previous بروید. همچنین به جای این کار می توانید دکمه Alt را نگه داشته و بر روی خط ما بین لایه ها کلیک کنید تا آنها در یک گروه قرار گیرند.

10

گام هشتم :

گروه کردن پس زمینه جدید با Adjustment Layer باعث قرار گرفتن پس زمینه به صورت ماسک در ناحیه عکس می شود ولی کیفیت هنوز در حد مطلوب نیست. با قرار دادن حالت لایه adjustment روی Multiply، جزئیات دقیق مو را به آن بر می گرداند. با توجه به اینکه سفید یک رنگ خنثی است، قرار دادن حالت blend روی Multiply، پس زمینه تیره نمی شود. همچنین کیفیت مطلوب جزئیات مو حفظ می شود.

11

گام نهم :

ایجاد کیفیت و دقت در لبه ماسک احتیاج به مقداری دقت دارد. با استفاده از ابزار Lasso تمامی لبه هایی که شامل جزئیات مو نمی شوند را انتخاب کنید. در حالی که لایه adjustment انتخاب شده است، Gaussian Blur filter را انتخاب کنید. برای این کار به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید و یک Blur یک یا دو پپیکسلی به ماسک اضافه کنید. دکمه Ok را بزنید و از منوی Enhance و از زیرمنوی Adjust Lighting گزینه level adjustment  را انتخاب کنید. لغزنده زیر هیستوگرام که مربوط به تنظیمات گاما است را حرکت دهید تا لبه سوژه و ماسک در یک تراز قرار گیرند.

12

نکته کاربردی :

در صورتی که ماسک ایجاد شده خیلی نرم باشد می توان با حرکت لغزنده های سیاه و سفید در جهت لغزنده گاما لبه ها را شارپ کرد. هر زمان که به تطابق دلخواه رسیدید دکمه ok را بزنید. برای دستیابی به کیفیت بهینه ماسک، زوم را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید.

13

گام دهم :

غالبا مو ها بسیار خوب به نظر خواهند رسید اما در صورتی که قصد دارید باز هم انها را بهتر از آنچه هستند بکنید، به Select > Inverse بروید. مجددا Levels را انتخاب کنید و لغزنده گاما را به سمت چپ حرکت دهید تا چگالی مو را افزایش دهید. با حرکت لغزنده سفید به سمت چپ ممکن است به ترکیب بهتری از سوژه و پس زمینه برسید. دکمه OK را بزنید و سپس از منوی Select گزینه Deselect را انتخاب کنید.

نکته کاربردی :

با استفاده از یک قلم موی نرم و کوچک و رنگ کردن مستقیم در layer mask می توانید کیفیت ماسک را بهبود بخشید. رنگ کردن با رنگ سفید و با opacity کم halo های موجود را از بین خواهد برد.

14

گام یازدهم :

تست واقعی یک ماسک برای سوژه ای که در مقابل پس زمینه سفید از آن عکس گرفته شده است زمانی است که شما سوژه را مقابل یک پس زمینه بسیار تاریک قرار می دهید. هم گروه کردن لایه Levels Adjustment با پس زمینه جدید می تواند پس زمینه جدید به کار برده شده در این آموزش را تیره کند.

هنگامی که لایه Levels Adjustment را از پلت لایه ها انتخاب می کنید، دکمه Alt را پایین نگه دارید در کادر محاوره ای New Layer بر روی Group with Previous کلیک کنید و سپس ok را بزنید تا کادر محاوره ای Levels باز شود. اکنون لغزنده گاما را به سمت راست حرکت دهید تا نمایشی از تصویر با یک پس زمینه تیره را ببینید.

15

در ادامه می توانید ویدئوی این آموزش را مشاهده کنید.این ویدئو توسط دوست گرامی مهندس مهدی رضائیان تهیه شده است :

http://tutorials.aftabgardan-cc.com/photoshop/hair/professional_selection_in_photoshop.swf

ترجمه شده توسط : مهدی باقری

منبع فارسی: tutors.ir

منبع انگلیسی:photoshopsupport.com

http://www.aftabgardan-cc.comموضوع مطلب : عمومی

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱/٢٩ :: ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed