مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

عروسک های مغولی دریک برنامه آموزشی
بیشتر آنهایی که بزرگ شده اند و اکنون آدم بزرگ به حساب می آیند و اکثر کودکانی که این روزها رو به بزرگ شدن و در حال رشد هستند، کارتون«سفید برفی و هفت کوتوله» را دیده اند؛ کارتونی محبوب و زیبا از شرکت والت دیسنی که با دوبله ماهرانه خود توانست در دل همه بینندگان خود بنشیند.


  هفت کوتوله این کارتون شخصیت های بامزه ای بودند که هرکدام ویژگی خاص خود را داشتند. همه آنها به نوعی سختکوش بودند و از زمانی که تصمیم گرفتند برای نجات سفید برفی هر کاری که از دستشان بر می آید را انجام بدهند بیشتر طرفدار پیدا کردند.
    نوروز امسال شبکه 2 سیما سریال «شهر کودکان» را پخش کرد. سریالی که در کنار شخصیت های واقعی 7 عروسک هم داشت که از دوره مغول به دوره کنونی وارد شده بودند و 2 کودک در کنار دایی و پدربزرگ خود تلاش می کردند آداب زندگی امروزی را به آنها آموزش بدهند. این 7 عروسک پیش از این که مخاطب را به یاد مغول ها بیندازند، به یاد همان 7 کوتوله والت دیسنی می انداختند. عروسک های آنها بیشتر از این که شبیه مغولان باشند کپی برداری از 7 کوتوله بودند. اما با همه اینها آنها بامزگی خاص خود را داشتند و با نوع بیان خود به دل بیننده می نشستند و این نشان دهنده این است که کارگردان این سریال برای عروسک ها گویندگان کاربلدی را انتخاب کرده بود.
    7 عروسک از لای یک کتاب متعلق به تاریخ مغول به دوره معاصر آمده بودند و برای ادامه حیات باید آداب زندگی امروزی از جمله نوع غذا خوردن، آداب رفتار با بزرگ ترها، مسواک زدن، عبور از خیابان و... را یاد می گرفتند.
    این عروسک ها و بازیگران اصلی سریال در اصل تلاش می کردند به کودکان آموزش های لازم زندگی را بدهند و چون عروسک هایی دوست داشتنی بودند، به دل بچه ها هم می نشستند.
    اما واقعیت این است که ایام نوروز که تلویزیون پر از فیلم و سریال است، اصلازمان مناسبی برای پخش شهر کودکان نبود.این سریال می توانست در ایام معمولی سال به روی آنتن برود حتی می توانست به صورت هفتگی پخش شود. درست مثل مجموعه پر طرفدار «محله برو بیا» که در دهه 60 برای آموزش اصول اولیه زندگی به کودکان تولید و پخش شد و طرفداران زیادی پیدا کرد.
    طرفدارانی که هنوز هم این مجموعه را پس از سالیان دراز که از پخش آن می گذرد به یاد دارند. محله برو بیا هم چند شخصیت متفاوت و جذاب داشت که با کارهای خود می توانستند راه اشتباه را از راه درست به بچه ها نشان دهند. درست مثل سریال شهر کودکان که 7 عروسک جذاب داشت که می توانستند حتی میان بزرگسالان هم طرفدارانی داشته باشند.
    عروسک های شهر کودکان خوب طراحی شده بودند و می توانستند برای مخاطب جذاب باشند اما واقعیت این است که معلوم نیست به چه دلیل نویسنده و کارگردان تصمیم گرفته بودند تا آنها را از دوره مغول وارد داستان کنند. چون تا جایی که تاریخ می گوید، مغولان سربازانی وحشی بودند که کارشان فقط کشتار و خشونت بود اما عروسک های شهر کودکان تنها چیزی که نداشتند خشونت بود. این عروسک ها می توانستند از یک دوره بی زمان و مکان بیایند تا پرسش بالاهم در ذهن مخاطب شکل نگیرد.
    شبکه 2 سیما قرار است شبکه ای برای کودکان و نوجوانان باشد و شهر کودکان را می توان سریالی خوب برای آغاز راه این شبکه دانست. برنامه های این شبکه در آغاز راه هستند و آزمون و خطاهای خاص خود را دارند.

روزنامه جام جمموضوع مطلب : برنامه تلویزیون

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱/۳۱ :: ٥:٠۸ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed