مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

آخرین زمزمه استاد و شاگرد

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد

من و ساقی به هم سازیم و بنیانش براندازیم

استاد علی اصغر شهری سرپرست دفتر سینمای جوان زاهدان، استاد فیلمسازی و از فعالان تاثیرگذار فرهنگ و هنر استان سیستان و بلوچستان شب گذشته در سن ۶۳ سالگی بر اثر بیماری سرطان در بیمارستانی در زاهدان درگذشت.

پیکر استاد علی شهری 13 اردیبهشت ماه سال 89 از مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری زاهدان تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت محمد رسول الله زاهدان به خاک سپرده خواهد شد.

درگذشت علی شهری؛ بزرگ هنرمندِ فرهیخته و بی‌ادعای این دیار را، به خانواده‌ی سوگ‌زده‌اش، جامعه‌ی هنری استان، و همه‌ی مردم قدردان و دردمند سیستان و بلوچستان تسلیت می‌گوییم.


علی اصغر شهری در ۱۳۲۵ در زابل متولد شد و از کودکی در عرصه های فرهنگی و هنری ازجمله نقاشی، خوشنویسی، همکاری در ارکستر رادیو زاهدان و گویندگی رادیو، آموزش گروه نوازی موسیقی محلی برای اولین بار در استان سیستان و بلوچستان حضور داشت.

وی فعالیت سینمایی اش را با کانون فرهنگی رادیو و تلویزیون در ۱۳۵۰ آغاز نمود و ۱۳۵۷ در سینمای آزاد آن روزها فیلم «پیر سیستان» یا «سیستان سرزمین حماسه ها »را کارگردانی کرد. همزمان با تاسیس انجمن سینمای جوانان ایران در تهران، دفتر انجمن سینمای جوان زاهدان نیز آغاز به کار کرد و مرحوم علی اصغر شهری اولین دوره فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان زاهدان برگزار نمود. او چندین فیلم کوتاه و مستند از جمله «خاک طلا» ،«سیستان سرزمین حماسه ها» و... کارگردانی نمود که در جشنواره های متعدد برنده جوایز ارزنده ای شدند.

انجمن سینمای جوانان دفتر زاهدان با مدیریت علی اصغر شهری در ۱۳۸۶ برنده جایزه «یونیکا» به عنوان بهترین دفتر انجمن سینمای جوانان ایران شد . از افتخارات این دفتر به ساخت ۴۷ عنوان فیلم کوتاه در ۱۳۶۷ به عنوان یک رکورد، شرکت مستمر فیلمسازان سینمای جوان زاهدان و شاگردان «شهری» در جشنواره های گوناگون داخلی و خارجی و فعالیت مستمر و حرفه ای فارغ التحصیلان دفتر می توان اشاره کرد.

شهری در ۱۳۸۸ «نشان عالی درجه یک هنری» را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمود. مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در حوزه آموزش و پژوهش،مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اداره موسیقی استان سیستان و بلوچستان ، مسئول امور کتابخانه ها ، مسئول دبیرخانه پژوهش فرهنگ عمومی از جمله سوابق مدیریتی اوست.موضوع مطلب : عمومی

ارسال شده در: ۱۳۸٩/٢/۱٢ :: ٥:۱٧ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed