مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

شصت و سومین جشنواره فیلم کن در حالی چهارشنبه شب آغاز می‌شود که ابر خاکستر ناشی از آتشفشان ایسلند، نگرانی‌هایی درمورد حضور ستاره‌ها در مراسم افتتاحیه ایجاد کرده است.


به گزارش خبرآنلاین، هفته پیش توفانی سهمگین ساحل فرنچ ریویرا در جنوب شرقی فرانسه، محل برگزاری جشنواره کن را درنوردید و اکنون آتشفشان ایسلند تهدیدی برای حضور ستاره‌های درجه یک هالیوود مانند شان پن، نائومی واتس و راسل کرو روی فرش قرمز است.

روز یکشنبه به دلیل ابر خاکستر تعدادی از پروازها از نیس نزدیکترین فرودگاه به کن لغو شد و برگزارکنندگان کن امیدوارند تا چهارشنبه پروازها به حالت عادی بازگردد. دیوید لینار جانشین شهردار کن به شوخی گفت: «همه می‌خواهند به کن دعوت شوند، حتی ابر خاکستر.»

«رابین هود» به کارگردانی ریدلی اسکات با بازی راسل کرو به نقش قهرمان انگلیسی قرون وسطایی که از پولدارها می‌دزدد تا به فقرا کمک کند و کیت بلانشت دیگر بازیگر استرالیایی در نقش ماریان، فیلم افتتاحیه جشنواره کن امسال است که 12 روز ادامه دارد.   

ماکس فون سیدو و ویلیام هرت دیگر بازیگران «رابین هود» هستند که بر مبنای فیلمنامه‌ای از برایان هلگلند («محرمانه لس آنجلس» و «رود میستیک») ساخته شده و تولد افسانه رابین هود را به تصویر می‌کشد.

اضافه شدن یک فیلم در آخرین لحظه / کیارستمی بار دیگر برای نخل طلایی رقابت می‌کند
جشنواره کن 63 میزبان اولین نمایش جهانی فیلمسازانی صاحبنام چون عباس کیارستمی فیلمساز ایرانی، الخاندرو گونزالز ایناریتو از مکزیک، تاکشی کیتانو ژاپنی، مایک لی از بریتانیا، وودی آلن کارگردان برجسته آمریکایی و ژان-لوک گدار نماد موج نو سینمای فرانسه است.

امسال 18 فیلم در بخش مسابقه جشنواره کن بخت دریافت جایزه نخل طلا را دارند. کیارستمی که سال 1997 با «طعم گیلاس» جایزه اصلی کن را به خانه برد، با «رونوشت برابر با اصل» به ریویرا بازگشته است.

ژولیت بینوش و ویلیام شیمل در این فیلم تولید فرانسه، ایتالیا و ایران بازی می‌کنند که در توسکانی ایتالیا فیلمبرداری شده و داستان یک نویسنده میانسال بریتانیایی با زنی فرانسوی را به تصویر می‌کشد.

ژولیت بینوش
ژولیت بینوش و ویلیام شیمل در صحنه‌ای از فیلم «رونوشت برابر اصل»

الخاندرو گونزالز ایناریتو با فیلم «بیوتیفول» با بازی خاویر باردم به کن می‌آید و و تاکشی کیتانو هم با «خشم» در کن حضور دارد که اولین فیلم یاکوزایی او پس از یک دهه است. مایک لی از برندگان قبلی جشنواره کن نیز فیلم «سال دیگر» را آماده نمایش دارد.

«یک مرد در حال فریاد» به کارگردانی محمد- صالح هارون برای اولین بار پای کشور چاد را به رقابت کن بازمی‌کند که برندگان آن روز  23 مه (دوم خرداد) معرفی می‌شوند.

اوکراین هم با فیلم «تو، خوشی من» ساخته سرگی لوزنیتسا اولین حضور در کن را تجربه می‌کند. آسیا در شصت و سومین دوره کن حضوری پرقدرت دارد: کره جنوبی با دو فیلم «شاعری» به کارگردانی لی چانگ-دونگ و «خدمتکار زن» ساخته ایم سانگ-سو حاضر است.

چین، ژاپن و تایلند هم سه فیلم در بخش مسابقه رسمی دارد. فرانسه با سه فیلم «پرنسس مونپانسیه» برتران تاورنیه، «خدایان و آدم‌ها» خاویر بووا و «چرخش» ماتیو آمالریک بخت دریافت نخل طلایی را دارد.

ایالات متحده تنها یک فیلم دارد: «بازی عادلانه» به کارگردانی داگ لیمان با بازی نائومی واتس و شان پن. این فیلم درباره تلاش دولت جرج بوش در بی‌اعتبار کردن والری پلیم مامور سیا است.

«آفتاب‌سوخته 2»، نیکیتا میخالکوف تولید مشترک آلمان، فرانسه و روسیه، «بیرون از قانون» رشید بوغریب از فرانسه، بلژیک و الجزایر دیگر فیلم‌های شاخص بخش مسابقه هستند.

برگزارکنندگان جشنواره کن همچنین در اقدامی نادر روز دوشنبه و در آخرین لحظه‌ها درام جنگی Route Irish به کارگردانی کن لوچ را به فهرست فیلم‌های بخش مسابقه اضافه کردند.

منابع می‌گویند لوچ ابتدا حاضر نبود فیلم جدید خود را در کن به نمایش بگذارد، اما پس از نمایش فیلم برای تی‌یری فرمو، مدیر عامل جشنواره کن و اعضاء کمیته انتخاب نظر خود را عوض کرد.

فیلمنامه Route Irish را پل لاورتی همکار قدیمی لوچ نوشته و داستان درباره دو سرباز سابق است که هر دو به زنی که قرار است برای کار به عنوان یک پیمانکار خصوصی به عراق برود، دل باخته‌اند. فیلم جدید لوچ در بریتانیا و اردن فیلمبرداری شده است.

لوچ سال 2006 با فیلم «باد بر مرغزار می‌وزد» برنده جایزه نخل طلا شد و پارسال با فیلم «در جستجوی اریک» در بخش مسابقه حضور داشت.

تیم برتن رئیس داوران است
امسال ریاست هیئت داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره را تیم برتن فیلمساز آمریکایی و خالق فیلم‌هایی چون «بتمن»، «ادوارد دست قیچی»، «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» و این اواخر «آلیس در سرزمین عجایب» به عهده دارد.

کیت بکینسیل بازیگر بریتانیایی، جیووانا متسوگیورنو بازیگر ایتالیایی، آلبرتو باربرا رئیس موزه ملی سینما از ایتالیا، امانوئل کاریر نویسنده، فیلمنامه‌نویس و کارگردان فرانسوی، بنیسیو دل تورو بازیگر پورتوریکویی، ویکتور اریک کارگردان اسپانیایی، شکار کاپور کارگردان، بازیگر و تهیه‌کننده هندی و الکساندر دپلا آهنگساز فرانسوی دیگر اعضای هیئت داوری هستند.

برتن و همکارانش فیلم برنده جایزه نخل طلا را از میان 18 فیلم بخش مسابقه اصلی انتخاب می‌کنند.

اولین نمایش فیلم‌های جدید وودی آلن و الیور استون
«با یک غریبه سبزه قدبلند آشنا می‌شوی» فیلم جدید وودی آلن برای نمایش در بخش خارج از مسابقه انتخاب شده است. آنتونیو باندراس، جاش برولین، آنتونی هاپکینز و نائومی واتس بازیگران این فیلم هستند که در لندن فیلمبرداری شده است.

داستان درباره اعضای یک خانواده و زندگی عاشقانه گره‌خورده آنهاست که می‌کوشند مشکلات خود را حل کنند. «وال استریت: پول هرگز نمی‌خوابد» تازه‌ترین ساخته الیور استون هم به عنوان دیگر فیلم آمریکایی در بخش خارج از مسابقه روی پرده می‌رود.

این فیلم دنباله‌ای بر فیلم سال 1987 «وال استریت» به کارگردانی خود استون است که برای مایکل داگلاس ستاره آن یک جایزه اسکار به همراه داشت. داگلاس در فیلم اول نقش گوردون گکو یک چهره بانفوذ و فاسد دنیای بورس را بازی کرد که در پایان به زندان افتاد.

او در فیلم جدید در حالی از زندان آزاد می‌شود که بحران اقتصادی شکلی فاجعه‌آمیز پیدا کرده است. شخصیت گکو باعث شد عبارت «حرص خوب است» در دهه بسیار متداول شود، اما او در فیلم جدید به اشتباهات خود پی برده است.

«تامارا درو» ساخته استفن فریرز فیلمساز بریتانیایی دیگر فیلمی است که برای نمایش در بخش خارج از مسابقه در نظر گرفته شده است.

بازگشت فیلمساز افسانه‌ای
«فیلم سوسیالیسم» فیلم جدید ژان-لوک گدار خالق آثاری چون «از‌نفس‌افتاده» و «پی‌یرو خله» برای نمایش در بخش رقابتی نوعی نگاه انتخاب شده است.

کریستی پویو کارگردان رومانیایی با فیلم Aurora در این بخش حاضر است و مانوئل دی اولیویرا فیلمساز 102 ساله پرتغالی هم با «مورد عجیب آنجلیکا» به کن می‌آید. کلر دنی، نویسنده و کارگردان فرانسوی رئیس هیئت داوران بخش نوعی نگاه این دوره کن است.

پخش جنبی اما بسیار معتبر دو هفته کارگردانان میزبان 24 فیلم بلند - شامل دو فیلم بخش نمایش‌های ویژه - و 9 فیلم کوتاه می‌‌شود که بیشتر آنها ساخته فیلمسازان اروپایی و آمریکای لاتین هستند.

دو فیلم فرانسوی به عنوان فیلم‌های افتتاحیه و اختتامیه چهل و دومین دو هفته کارگردانان جشنواره کن انتخاب شده‌اند. مستند «باندا بیلی!» به کارگردانی رنو باره و فلوران دو لا تولایه درباره یک گروه ارکستر متشکل از افراد معلول فیلم افتتاحیه است و این بخش با «گاهی اوقات گل سوسن» به کارگردانی فابین برتو درباره دو خواهر که باید با مرگ ناگهانی مادرشان کنار بیایند، به پایان می‌رسد.

هشتمین جایزه کالسکه طلایی بخش دو هفته کارگردانان نیز به آنیس واردا چهره‌ شاخص موج نو سینمای فرانسه می‌رسد. چهل و دومین دو هفته کارگردانان 13 تا 23 مه (23 اردیبهشت تا دوم خرداد) در کن برگزار می‌شود.

هفت فیلم اول و انبوهی از فیلم‌های فرانسوی‌ و آسیایی نیز برای نمایش در چهل و نهمین دوره هفته منتقدان، دیگر بخش جنبی کن انتخاب شده‌اند. 

سینمای فرانسه در بخش هفته منتقدان سه فیلم کوتاه و چهار فیلم بلند دارد که یکی از آنها با عنوان «اسامی عشق» به کارگردانی میشل لکلرک فیلم افتتاحیه بخش جنبی این دوره جشنواره کن است که 13 تا 21 مه (23 اردیبهشت تا 31 ) همزمان با جشنواره برگزار می‌شود.

همچنین نسخه‌های ترمیم‌شده تعدادی از شاهکارهای تاریخ سینما در هفتمین دوره کلاسیک‌های کن به نمایش درمی‌آید. 

نسخه کاملا ترمیم‌شده کمدی سال 1932 «بودو از غرق شدن نجات یافت» ساخته ژان رنوار، نسخه‌ای جدید از «روانی» آلفرد هیچکاک با موسیقی «از نو مستر شده و بازسازی‌شده»، همچنین نسخه‌های ترمیم‌شده «قایق افریکن کویین» جان هیوستن، «یوزپلنگ» لوکینو ویسکونتی و نسخه کارگردان فیلم «طبل حلبی» ساخته فولکر شلوندورف (برنده جایزه نخل طلای کن در سال 1979) در میان 13 فیلم این بخش هستند. 

جنجال‌ها پیش از آغاز جشنواره
جشنواره کن هیچگاه به دور از جنجال نبوده و امسال هم همین طور. گنجاندن دو فیلم در برنامه دوره 63 با اعتراض‌هایی همراه بوده است. «بیرون از قانون» رشید بوغریب که درباره گذشته استعماری فرانسه در الجزایر است مورد اعتراض گروه‌های راستگرای فرانسوی قرار گرفته است.

ساندرو بوندی وزیر فرهنگ ایتالیا هم اعلام کرده در اعتراض به نمایش فیلم مستند «دراکوئیلا» درباره زمین‌لرزه آوریل سال 2009 در شهر لاکوئیلا، شصت و سومین جشنواره کن را تحریم خواهد کرد. 

وزیر فرهنگ ایتالیا از این مستند به کاگردانی سابینا گوتسانتی بازیگر و کارگردان ایتالیایی به عنوان فیلمی تبلیغاتی یاد کرده است. حقایق و مردم این کشور توهین کرده است. 

حدود 10 هزار نفر از دست‌اندرکاران صنعت، چهار هزار نفر از نمایندگان رسانه‌ها و هزاران علاقه‌مند سینما در شصت و سومین دوره جشنواره فیلم کن حضور دارند که 23 مه (دوم خرداد) با نمایش فیلم «درخت» به کارگردانی جولی برتوچلی کارگردان فرانسوی به پایان می‌رسد.

شارلوت گینسبورگ بازیگر فرانسوی و آدن یانگ کانادایی در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند که بر مبنای رمانی نوشته جودی پاسکو ساخته شده است. داستان درباره یک دختر 10 ساله استرالیایی بنام سیمون با بازی مورگانا دیویز است که صدای پدر مرده‌اش را از درون یک درخت می‌شنود.

تی‌یری فرمو درباره این دوره جشنواره گفت: «در کن هم یک فیلم مهم هالیوودی برای افتتاحیه دارید و هم یک فیلمساز کاملا ناشناخته اوکراینی که با فیلمی تجربی در بخش مسابقه حاضر است.»موضوع مطلب : جشنواره جهان

ارسال شده در: ۱۳۸٩/٢/٢۱ :: ٧:٠٩ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed