مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

گفتگو با "مایک نیوول" به بهانه اکران "شاهزاده سرزمین پارس"

نقد فیلمم را بیشتر از فروشش دوست دارم"مایک نیوول"کارگردان با سابقه در گفتگو با هالیوود ریپورتر با اشاره به نحوه اکران و میزان فروش فیلم جدیدش، نقدهای وارده بر آثار خود را مهم تر از میزان فروش آنها دانست.


به گزارش خبرگزاری سینمای ایران، بر طبق اظهارات قبلی مسئولان سازنده "شاهزاده سرزمین پارس، شنهای زمانه" این فیلم تخیلی که بازیگرانی مانند "جیک گیلن هال" و "بن کینگزلی" را در اختیار دارد امروز هفتم خرداد (28 می) به اکران در می آید.

بنابر گزارش پایگاه خبری هالیوود ریپورتر، "مایک نیوول" که پیش از این کارگردانی فیلم پر فروش "هری پاتر" و فیلم رمانتیک "عشق سالهای وبا" را بر عهده داشته است این بار سکان هدایت "شاهزاده سرزمین پارس" را نیز بر عهده گرفته است. به همین دلیل مصاحبه ای با "مایک نیوول" پیرامون کارگردانی این پروژه سینمایی ترتیب داده شده است که در ذیل مشاهده می فرمایید.

-به عنوان اولین سوال، "جیک گیلن هال" یک بازیگر آمریکایی است ولی در فیلم لهجه انگلیسی دارد، فکر می کنید این قضیه مشکلی را برای فیلم ایجاد کند؟ یا اینکه باعث ناراحتی انگلیسی ها شود؟

"نیوول": برای بهبود این قضیه تلاش فراوان کردیم، ولی متاسفانه "جیک" به خاطر گذراندن دوره کاری در لندن، لهجه ای انگلیسی دارد. فکر نمی کنم که این قضیه برای غیر انگلیسی ها قابل توجه باشد. البته امکان اینکه انگلیسی ها بابت این قضیه ناراحت شوند وجود دارد.

-"شاهزاده سرزمین پارس"، برای تماشاگران کل جهان ساخته شده است. به عنوان یک سازنده فیلم فکر نمی کنید که داستان و شخصیتهای این پروژه تکراری است؟

"نیوول": به صورت آگاهانه این اتفاق افتاده است. شاید بدین دلیل که تماشاگران ارتباط بهتری را با داستان و شخصیتهای آن برقرار کنند و این فیلم برای آنها سرگرم کننده تر باشد.

-شاهزاده سرزمین پارس، با یک بودجه 14 میلیون دلاری ساخته شده است، به نظر شما این مقدار پول برای ساخت این پروژه سینمایی عظیم کافی بود؟

"نیوول": همانطور که اشاره کردید، این فیلم یکی از پروژه های عظیم سینمایی هالیوود محسوب می شود، ما مجبور بودیم که صحنه های زیادی را در صحرا فیلم برداری کنیم، همچنین "شاهزاده سرزمین پارس" جلوه های ویژه زیاد و پر هزینه ای را نیز به همراه داشت. البته 14 میلیون دلار پول کمی نیست ولی با این حال ما مجبور شدیم که بعضی صحنه ها را با توجه به بودجه حذف و یا اینکه به شکل دیگری فیلم برداری کنیم.

-"شاهزاده سرزمین پارس"، براساس بازی رایانه ای به همین نام ساخته شده است. آیا تا به حال آن را بازی کرده اید؟

"نیوول": بازی کرده ام ولی هیچ وقت موفق نشدم تا با پیروزی این بازی را به پایان ببرم. متاسفانه همیشه شکست خوردم و از مراحل بازی حذف شدم.

-اکثر صحنه های پروژه در مراکش فیلم برداری شده است، کار در آنجا کاری آسان بود یا با سختی هایی همراه بود؟

"نیوول": مشکلات همیشگی ما در مراکش گرمای شدید همراه با رطوبت آن بود که من و گروهم را بسیار اذیت می کرد.

-در صحنه هایی از فیلم دیده شد که شتر مرغ های زیادی وجود دارند، وجود این همه شتر مرغ واقعی بود یا اینکه توسط جلوه های ویژه درست شده بودند؟

"نیوول": آنها واقعی بودند، ولی باید بگویم که بسیار سر فیلم برداری صحنه هایی که به آنها اشاره کردید اذیت شدیم. با توجه به داشتن مربی ماهر برای شتر مرغ ها باز مجبور شدیم بعضی صحنه ها را چندین بار فیلم برداری کنیم.

-زمانی که این فیلم اکران عمومی شود، شما به عنوان کارگردان این پروژه سینمایی، بیشتر نگران فروش آن هستید یا نقدهایی که به کارتان وارد می شود؟

"نیوول": برای من نقدهایی که به فیلمم می شود خیلی مهم تر از فروش آن است.

-فکر می کنید شاهزاده سرزمین پارس با فروش بالایی مواجه شود؟

"نیوول": احتمال زیاد دارد که این اتفاق بیافتد، زیرا این پروژه برای تمام سنین است و بسیار سرگرم کننده. من اطمینان دارم که تماشاگران پس از تماشای آن با رضایت کامل از سینما خارج می شوند.

-به عنوان آخرین سوال، پروژه جدیدی در دست دارید؟ اگر دارید اسم آن چیست؟

"نیوول": بله، قصد دارم تا یکی از رمانهای "چارلز دیکنز" که برای رده سنی کودکان و نوجوانان است را تهیه و تولید کنم.

 موضوع مطلب : سینمای جهان

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۳/۱۱ :: ٥:۳٧ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed