مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

تلاش برای راه اندازی 100 سینما تا سال 90 در تهران و سراسر کشور یکی از برنامه‌های ویژه معاونت سینمایی وزارت ارشاد است که از سوی «جوادشمقدری» اعلام شده است.


به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جواد شمقدری طی ماه‌های گذشته، درباره اهداف و برنامه‌های معاونت سینمایی و سمعی‌بصری وزارت ارشاد سخنان مختلفی داشته که در روز ملی سینما مروری بر آنها خالی از لطف نیست؛

* افزایش بودجه بازسازی سالن‌های سینما
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش مضاعف برای ایجاد سالن سینما در سراسر کشور خبر داد و افزود:بودجه بازسازی سالن های سینما در سطح کشور نسبت به سال قبل 30درصد افزایش پیدا کرده است.
شمقدری تصریح کرد: بنا داریم با حمایت شخص دکتر احمدی‌نژاد اعتبار ویژه‌ای در خصوص بازسازی سالن سینماها اخذ نماییم.

* 100 سینمای جدید تا یک سال آینده در کشور راه اندازی می‌شود
وی با اشاره به محدودیت اکران فیلم در سینماهای کشور اظهارداشت: اکران همه فیلم‌های سینمایی تولیدی با توجه به محدودیت تعداد سینماها عملاً امکانپذیر نیست و سالانه تعدادی از فیلم‌ها درنوبت اکران قرار می‌گیرند.
شمقدری اظهارداشت: تلاش می‌کنیم تا 100 سینمای جدید تا یک سال آینده در کشور راه اندازی شود تا ظرفیت لازم برای اکران فیلم‌ها فراهم شود.

* با گسترش تعداد سینماها می‌توان از آثار سینمایی برجسته خارجی در سینماها بهره برد
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای کشور اظهار داشت: این اقدم با توجه به محدودیت سینماها عملاً امکان ندارد اما با گسترش تعداد سینماها می‌توان از آثار سینمایی برجسته خارجی در سینماها بهره برد.

* فعالیت‌های فرهنگی و سینمایی به 8 منطقه فرهنگی واگذار می‌شود
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هشت منطقه فرهنگی در کشور تاسیس و فعالیت‌های فرهنگی و سینمایی به مناطق واگذار می‌شود. وی با اشاره به سیاست تمرکز زدایی دولت اظهار داشت: این حرکت از سیاست‌های دولت نهم و دهم است تا فرصت‌ها به استان‌ها منتقل شود. شمقدری اظهار داشت: در حقیقت سفرهای استانی هیئت دولت نیز با هدف تمرکززدایی از تهران صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به حمایت از فعالیت‌های سینمایی در مراکز استان‌ها اظهارداشت: طرح مطالعاتی برای انتقال فعالیت‌ها به یک استان خاص در کشور صورت گرفته است که در چند ماه آینده اعلام می‌شود.
هنرمندان بومی استان‌ها نباید برای ساخت فیلم به تهران بیایند و با مراجعه به افراد خاص هزینه‌های میلیاردی انجام دهند بلکه باید از ظرفیت‌های استان خود استفاده کرده و در این راستا نیز از آنها حمایت می‌کنیم.
شمقدری تصریح کرد: من به شدت از پرداخت هزینه‌های میلیاردی به افراد به اصطلاح شاه‌نشین در تهران جلوگیری خواهم کرد.
وی یادآور شد: ساخت فیلم‌ در استان‌ها از این پس یک مسیر کارشناسی را طی خواهد کرد به نحوی‌که فیلم‌نامه در بنیاد فارابی بررسی و مطالعه می‌شود و بر این اساس بودجه‌های استانی به آن تعلق خواهد گرفت.
شمقدری ادامه داد: این اقدام با هدف بومی‌سازی هنر فیلم‌سازی و بهره‌مندی از نیروهای بسیار خوب در استان‌ها انجام می‌شود ضمن اینکه با این اقدام می‌توان با هزینه‌های کم، فیلم‌های بسیاری خوبی ساخت.
وی در این زمینه خواستار همکاری و تعامل بیشتر مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با هنرمندان عرصه فیلم‌سازی شد.

* حمایت ویژه‌ از فیلم‌های دینی و دفاع مقدس
جواد شمقدری گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جاری حمایت ویژه‌ای از فیلم‌های دینی و دفاع مقدس خواهد داشت.
وی افزود: به همین منظور این معاونت از فیلم‌نامه‌هایی که در این حوزه تولید شود، حمایت خاصی صورت می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ ایرانی اسلامی فقط از دین و معارف اسلامی باید سرچشمه بگیرد، تصریح کرد: اگر هنرمندان به دین و معارف اسلامی وصل شوند جامعه در مسیر متعالی قرار می‌گیرد.

* یکی از مسائلی که همگان وزارت ارشاد را در حل آن دخیل می‌دانند، مسئله حجاب است
وی با اشاره به مسئله حجاب در جامعه افزود: یکی از مسائلی که همگان وزارت ارشاد را در حل آن دخیل می‌دانند، مسئله حجاب است اما نباید انتظار داشت که بدحجابی یک‌روزه حل شود بلکه این معضل باید از مدارس، مهدکودک‌ها، مربیان مهدها آغاز شود و تا چند سال آینده این موضوع به مرور حل و رفع شود.

* حمایت از سینما در 15 محور
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر حمایت از سینما در 15 محور خبر داد و اظهار داشت: حمایت دولت در مباحث سخت‌افزاری و نرم افزاری خواهد بود و برهمین اساس طرح‌ها با توجه به اولویت‌ها تهیه شده است.

* می‌توان از هنر دوبله در ارتقای فیلم‌های سینمایی بهره برد
معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با تاکید برحمایت ار هنر دوبله در سینمای ایران اظهار داشت: بخشی از کاهش کیفیت فیلم‌های سینمایی بر اثر تاکید بر ضبط صدا در صحنه بوده است و با توجه به اینکه دوبلورهای خوبی داریم، می‌توان از این هنر در ارتقای فیلم‌های سینمایی استفاده کرد.

* 30 درصد فیلم‌های صدا و سیما در حوزه معاونت سینمایی تولید خواهد شد
معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از برگزاری جشنواره‌های متعدد سینمایی در استان ها خبر داد و گفت: بنا به مصوبه شورای عالی هنر، 30 درصد فیلم‌های صدا و سیما در حوزه معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخته و تولید خواهد شد. بدین منظور این معاونت از فیلم نامه هایی که در این حوزه تولید شود حمایت خاصی می‌کند.موضوع مطلب : سینمای ایران

ارسال شده در: ۱۳۸٩/٦/٢٢ :: ۱:٢۳ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed