مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

رخشان بنی اعتماد در چهارمین سینمای مستند ایران که شامگاه سه شنبه 23 شهریور با اهدا جوایز فیلمهای منتخب سینمای مستند و نکوداشت جواد ظهیری و مهرداد اسکویی برگزار شدبا اشاره به شرافت سینمای مستند گفت: امیدوارم این سینما هیچ وقت حمایت نشود تا شرافت خود را حفظ کند.


به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین جشن سینمای مستند در چهاردهمین دوره جشن خانه سینما شامگاه یکشنبه 23 شهریور ماه، با حضور محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما، فرهاد توحیدی دبیرجشن و جمعی از مستندسازان و اهالی رسانه با یک ربع تاخیر و از ساعت 21 تا 24:30 نیمه شب در تالار ایوان شمس برگزار شد.

بعد از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی کمران ملکی مجری این مراسم با بیان اینکه چهاردهمین جشن خانه سینما بدر جشنواره هاست گفت: مدتی است که سینمای کشور دچار تنگناهایی است. بحران مالی و اختلاف سلیقه های موجود در سینمای ایران می توانست شأن سینمای ایران را تحت تاثیر قرار دهد اما حکمت وزیدن باد رقصاندن شاخه ها نیست بلکه امتحان ریشه هاست.

وی ادامه داد: هیچ بادی نمی تواند ریشه های سینمای ایران را گسسته کند. خانه سینما با پشتوانه بیش از چهارهزار عضو هیچ درخواستی نداشته است و از اصول سینمایی عدول نکرده است.شاید در این راه به نتیجه ای نرسیم اما به تکلیفمان عمل کرده ایم.

 فرهاد توحیدی دبیر چهاردهمین جشن خانه سینما در بخشی از صحبتهای خود با اشاره به نیروی  عظیم سینمای مستند برای  بروز خلاقیت عنوان کرد: سال گذشته با آقای عسگرپور به دعوت هیئت آکادمی اسکار به آمریکا رفتیم. در این سفر دو نفر همراه ما نبودند که یکی از آنها مجتبی میرطهماسب بود. زمانی که فیلم او در سالن به نمایش درآمد همه ایرانیهای داخل سالن از شدت هیجان اشک ریختند. فیملی که اگر شما هم ببینید حتما عاشق ایران و حکمت ایرانی می شوید.

وی ادامه داد: در غیاب سینمای اجتماعی که به عمد از صحنه روزگار حذف شده و جایش را به سینمای دیگری داده است بار سنگین سینمای اجتماعی به دوش مستندسازان و مستندسازی افتاده است و در این راه خم به ابرو نمی آورد. امسال در میان آثار ارسال شده به دبیرخانه تعداد فیلم های مستند درخشان زیاد بود، امیدوارم شرایطی به وجود بیاید که فیلم های منتخب را ببینید و با سینمای مستند این سرزمین آشنا شوید.

رخشان بنی اعتماد که اهدای جایزه بخش بهترین مستند چهارمین جشن خانه سینما را عهده دار بود قبل از اهدای جایزه گفت: با یک وقفه طولانی مدت دورهم جمع شدیم. اگرچه در این مدت دور هم نبودیم اما همیشه کنارهم بودیم. من از خدا می خواهم هیئت مدیره جان سخت خانه سینما را حفظ کند تا هنرمندان را هر از گاهی دور هم جمع کند. در این مدت دروغ زیاد شنیدیم اما بعد از مدتها سینمای مستند حقیقت را به ما گفت پس سعی می کنیم گوشهایمان را نبندیم البته سینمای مستند هی وقت چشم و گوش بسته نبوده است.

وی همچنین افزود: امیدوارم سینمای مستند همچنان حمایت نشود تا بتواند شرافت خود را حفظ کند. 

جوایز چهارمین جشن سینمای مستند ایران به شرح زیر است

دیپلم افتخار بهترین صداگذاری، صداگذاری و موسیقی: نظام الدین کیایی و حسین ابوالصدق برای مستند "پارک، مارک"

دیپلم افتخار بهترین تدوین: امین ادیب پرور و فرشته جغتایی برای مستند "چه سرسبز بود دره ما"

دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری: تورج اصلانی  برای مستند "چه سرسبز بود دره ما"

بهترین کارگردان مستند بلند: فیما امامی و رضا دریانوش برای مستند "جای خالی خانم یا آقای ب"

بهترین تهیه کننده مستند بلند: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و فیما امامی برای مستند "جای خالی خانم یا آقای ب"

بهترین پژوهش مستند: امیر مسعود ثنایی و مسعود امینی تیرانی برای مستند "خاک حافظه"

بهترین کارگردانی مستند کوتاه: محمدصادق جعفری برای مستند "طلب خیر"

بهترین تهیه کنندگی مستند کوتاه: محسن رمضان زاده برای مستند کوتاه "پارسه"

بهترین کارگردانی مستند میان مدت: فرشته جغتایی برای مستند "چه سرسبز بود دره ما"

بهترین تهیه کنندگی مستند میان مدت: تورج اصلانی برای مستند "چه سرسبز بود دره ما"موضوع مطلب : جشنواره ایران

ارسال شده در: ۱۳۸٩/٦/٢٥ :: ۸:٥۳ ‎ق.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed