مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

رضا میرکریمی با تقدیر از تلاش هیئت مدیره خانه سینما در برپایی چهاردهمین جشن سینمای ایران گفت چراغ سینما با وجود مشکلات روشن است.


به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد توحیدی دبیر چهاردهمین جشن خانه سینما در بخشی از برنامه در میان تشویق حاضران روی سن آمد، دبیر چهاردهمین جشن که در بیشتر زمان این مراسم ایستاده و از گوشه‌ سالن امور را زیر نظر داشت به جای خواندن گزارش درباره عملکردش ترجیح داد با اهالی سینما درددل کند: سلام، من عضو خانه سینما هستم. خانمها، آقایان، مهمانان گرامی! من نویسنده‌ام، نمی‌گویم فیلمنامه‌نویس چون گاهی داستان می‌نویسم، گاهی مقاله و گاهی سفرنامه. گاهی به اجبار نامه اداری هم نوشته‌ام.

وی افزود: کارم نوشتن است و به آن افتخار می‌کنم، همسر و پسرانم می‌دانند که کاغذ سفید چقدر برایم محترم است. 28 سال پیش همسرم دفتر زیبایی به من داد تا در آن بنویسم اما این دفتر هنوز سفید است، چون می‌خواهم بهترین نوشته را در آن ثبت کنم، شاید در نگاه اول کمالگر به نظر برسم اما روی دیگر کمالگرایی ترس است.

در این بخش توحیدی داستان بازسازی سالن سینمای خانه سینما را تعریف کرد و به نامه‌اش اشاره کرد که در این بازسازی پیدا کرده، نامه‌ای که یک سینماگر در دهه 50 به وزیر فرهنگ و هنر نوشته و از شرایط سینمای ایران در آن سالها گلایه کرده، نامه‌ای نیمه کاره که دبیر تلویحا آن را با شرایط امروز سینما ربط داد.

اجرای موسیقی گروه "رستاک" یکی دیگر از بخشهای برنامه بود که شور و شوقی خاص به سالن داد و دقایقی فضا را عوض کرد، پس از آن روند اهدای جوایز با اهدای تندیس بهترین طراحی لباس ادامه پیدا کرد، پروین صفری و جمشید گرگرین برای اهدای تندیس روی سن آمدند و نام عبدالحمید قدیریان را برای طراحی لباس "ملک سلیمان" خواندند.

قدیریان با تشکر از هیئت داوران گفت: امیدوارم در کارم پیشرفت کنم و به جایی برسم که لایق سینمای ایران باشم، این جایزه با دیگر جایزه‌هایی که گرفته‌ام برایم تفاوت دارد. امیر اثباتی و علیرضا خمسه در بخش دیگری از جشن روی سن آمدند تا تندیس بهترین طراحی صحنه را اهدا کنند، این تندیس به قدیریان برای "ملک سلیمان" اهدا شد، این سینماگر با اشاره به ماجرای اهانت به قرآن کریم از اهالی هنر و سینما خواست پاسخی شایسته به این توهین بدهند.

در بخش بهترین موسیقی متن، تندیس چهاردهمین جشن سینمای ایران را محمدرضا علیقلی برای فیلم "عصر روز دهم" دریافت کرد، محمد سریر و صدیق تعریف این تندیس را اهدا کردند، سریر گفت: امیدوارم سینماگران به جایگاه موسیقی در آثارشان بیشتر توجه کنند، و جنبه‌های مادی را در نظر بگیرند.

در بخش بهترین تدوین محمدرضا موئینی و سروش صحت روی سن آمدند، تندیس بهترین تدوین را هایده صفی‌یاری برای فیلم "درباره الی" دریافت کرد و گفت: افتخار می‌کنم با گروهی که "درباره الی" را ساختند همکاری کردم، از زنانی یاد می‌کنم که فعالیت در حوزه تدوین را شروع کردند و به جوانهایی که وارد این حوزه شده‌اند خوشامد می‌گویم.

سیدرضا میرکریمی و محمدرضا سکوت زوج بعدی بودند که برای اهدای تندیس روی سن آمدند، میرکریمی در ابتدا از هیئت مدیره خانه سینما تشکر کرد که چراغ این جشن را روشن نگه داشته‌اند و در تنگنای اقتصادی توانستند جشن چهاردهم را برگزار کنند. محمدرضا سکوت فیلمبردار باسابقه صحبتهایش را با جمله‌اش شروع کرد که بارها توسط افراد مختلف به گوش رسید: من عضوی از خانواده سینما هستم، آقای فرهاد توحیدی سختی‌ زیاد کشیدند تا این جشن برگزار شود از او سپاسگذارم.

تندیس بهترین فیلمبرداری را حمید خضوعی ابیانه برای فیلم "ملک سلیمان" به دست آورد. برای اهدای تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سه سینماگر روی سن آمدند، آتیلا پسیانی که به شدت تشویق شد، غلامرضا موسوی تهیه‌کننده و امیر شهاب رضویان کارگردان.

موسوی در پاسخ به صحبتهای هوشنگ گلمکانی گفت: ما نیاز به 2000 سالن سینما داریم و تا این تعداد سالن نداشته باشیم وضعیت اکران همین است و هیچ نهادی نمی‌تواند شرایط را تغییر بدهد، از داورانی که سه ماه زحمت کشیدند و فیلمها را دیدند تشکر می کنم.

رضویان به اجرای موسیقی گروه "راستاک" اشاره کرد و گفت: این گروه ترانه‌هایی از قومیتهای مختلف خواند، سینما هم قومیتهای مختلف را کنار هم جمع کرده است، امسال اولین دوره‌ای است که صنوف مختلف سینما این قدر یکدست هستند.

آتیلا پسیانی نام برنده تندیس را خواند و البته گفت: من این بازیگر و دوست عزیز را دوست دارم، ابر بازیگر سینمای ایران، صابر ابر. صابر ابر که در کنار بابک حمیدیان و حامد بهداد نشسته بود را این دو بازیگر در آغوش گرفتند و به او تبریک گفتند، پس از آن ابر که منقلب شده بود روی سن آمد و گفت: من از کودکی وقتی چیزی را می‌خواستم گریه نمی‌کردم، اگر آن را به من می‌دادند گریه می‌کردم. خوشحالم و از اصغر فرهادی تشکر می‌کنم و از مادران ایرانی می‌خواهم برای جوانها دعا کنند.

برای اهدای تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن فرشته طائر پور و نگار جواهریان روی سن آمدند، طائرپور گفت: خانه سینما ارزان به دست نیامده که آن را ارزان و ساده از دست بدهیم، همت مدیران بسیار، عزت فیلمهای بسیار و غیرت فیلمسازان آن را به وجود آورده است و ما آن را غنیمت می‌شماریم. کم مهری و ناسپاسی‌ها اتحاد ما را از بین نمی‌برد. به حرمت عدد 14 که برای همه ما مقدس است این با هم بودن را غنیمت می‌دانیم و برای بقای سینمای ایران می‌گوئیم: والله خیر حافظا و هو الرحم الراحمین.

تندیس بهترین بازیگری نقش مکمل زن به مریلا زارعی برای فیلم "درباره الی" رسید. ملیکا زارعی در غیبت این بازیگر نامه او را برای حضار خواند. تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد را اصغر فرهادی و جمال ساداتیان به شهاب حسینی برای بازی در فیلمهای سینمایی "درباره الی" و "پرسه در مه" اهدا کردند. حسینی به جای این که جمله‌ای بگوید تندیسش را بوسید.

در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، همایون اسعدیان و باران کوثری روی سن آمدند، اسعدیان گفت: داوران خانه سینما را هیچ مقام دولتی انتخاب نکرده است، من برای همین به آنها، خودم و شما احترام می‌گذارم، ممکن است در این داوریها نکاتی مورد پسند من و شما نباشد اما من به این قضاوتها احترام می‌گذارم، دوستی گفته بود روز ملی سینما بی‌معنی ترین روز در تقویم این مملکت است، ما به این روز معنی می‌دهیم.

نگار جواهریان برای بازی در فیلم سینمایی "طلا و مس" تندیس را دریافت کرد و دوستش باران کوثری را در آغوش کشید، جواهریان گفت: من خیلی خوشحالم و این تندیس را برای یک عمر حمایت و تلاش به مادر و پدرم، پروانه و حسن جواهریان تقدیم می‌کنم.

باران کوثری جواهریان را بهترین دوست و همبازی خود معرفی و  این جایزه را شایسته او دانست. در بخش بهترین فیلمنامه، حسین ترابی و رسول صدرعاملی روی سن آمدند، صدرعاملی گفت: خوشحالم که همراه آقای ترابی اینجا هستم، به هیئت مدیره خانه سینما خسته نباشید می‌گویم، جشن چهاردهم نقطه عطفی برای بقای سینمای ایران است، این باهم بودن ما را به موفقیتها امیدوار می‌کند. این جشن نشان می‌دهد ما بی‌نیاز از هر نوع حمایت پرطمطراق و کلان هستیم.

تندیس بهترین فیلمنامه را جلیل سامان برای فیلم "زندگی" دریافت کرد، سامان با ذکر خاطره‌ای درباره ساختن این فیلم جایزه‌ را به همسرش تقدیم کرد، در بخش بهترین کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، عزیزالله حمید نژاد و سیروس الوند روی سن رفتند. بنی‌اعتماد گفت: من عضو خانه سینما هستم، از اعضای هیئت مدیره تشکر می‌کنم که در این فضا باران طراوت را نثار سینما کردند، امیدوارم تاریخ شاهد و ناظر تلاش و مقاومت هیئت مدیره برای به کرسی نشاندن حرف منطقی باشد، تاریخ شاهد باشد که هیئت مدیره با سد و موانع زیاد همراه بود، ما اعضای خانواده سینما هستیم و خواهیم بود.

الوند گفت: مرحوم علی حاتمی یکبار به من گفت اگر فیلمی دیدی که انگیزه به تو داد تا فیلم بسازی فیلم خوبی بوده، "درباره الی" اینچنین فیلمی است. فرهادی که در میان تشویق مردم دوباره روی سن می‌آمد ابراز امیدواری کرد شرایط به نحو مطلوب تغییر کند.

پس از این بخش کلیپ ویژه امنیت شغلی روی پرده رفت و نوبت به اهدای تندیس بهترین فیلم رسید، محمد مهدی عسگرپور روی سن آمد و از فرهاد توحیدی خواست کنارش باشد، جمعیت چند دقیقه ایستاده توحیدی را تشویق کردند. عسگرپور گفت: متاسفانه فضا طوری بود که نتوانستیم گردهمایی امنیت شغلی را برگزار کنیم، همه می‌دانیم که ما در خانه سینما نه از بی بی سی خط می‌گرفتیم، نه از صدای آمریکا به قیافه ما هم نمی‌خورد برانداز باشیم. در این مدت آقای توحیدی زحمت زیادی کشیدند، من گرفتار سریال بودم و ایشان امور را زیر نظر داشت.

وی ادامه داد: اتفاقی که افتاده در تاریخ خانه سینما بی نظیر است، اتحادی که بین صنوف وجود دارد مثال زدنی است اگر هیئت مدیره تنها بود اتفاق ناگواری برای سینما می‌افتاد. کار صنفی کردن بسیار سخت است، اجر و مزد ریالی که ندارد و با توجه تنوع توقع‌ها و انتظارها کار دشوار است.

تندیس بهترین فیلم را سیدمحمود رضوی و اصغر فرهادی برای تهیه فیلم "درباره الی" دریافت کردند، ساعت به 12 نزدیک می‌شد که گروهی برای اجرای قطعه‌ای روی سن رفتند، اما تعدادی از حاضران سالن را ترک می‌کردند، شب آرام تهران میزبان ستاره‌هایی بود که جشنی خاطره‌انگیز را ترک می‌کردند.موضوع مطلب : جشنواره ایران

ارسال شده در: ۱۳۸٩/٦/٢٦ :: ۱:۱۱ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed