مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

دوربین فیلمبرداری Sony HVR-Z1

دوربین فیلم‌برداری سونی مدل HVR-Z1 یک دوربین مبتنی بر Mini DV است که در این‌جا معرفی می‌شود. حس‌گر 1.12 مگاپیکسلی CCD، زوم اپتیکال 12 برابر، لرزش‌گیر اپتیکال و صفحه نمایش 3.5 اینچی TFT از مشخصه‌های برتر این دوربین به شمار می‌روند.


نقد و بررسی دوربین دیجیتال Sony HVR-Z1

  سونی اچ وی آر - زد 1


Sony HVR-Z1

دوربین فیلم‌برداری سونی مدل HVR-Z1 یک دوربین مبتنی بر Mini DV است که در این‌جا معرفی می‌شود. حس‌گر 1.12 مگاپیکسلی CCD، زوم اپتیکال 12 برابر، لرزش‌گیر اپتیکال و صفحه نمایش 3.5 اینچی TFT از مشخصه‌های برتر این دوربین به شمار می‌روند.
دوربین فیلم‌برداری سونی مدل HVR-Z1 اساسا به مدل HDR-FX1 شباهت دارد. جدای اتصالات XLR، مهم‌ترین تفاوت بارز دوربین HVR-Z1 و HDR-FX1 را می‌توان امکان انتخاب یکی از مودهای Region 50 یا Region 60 دانست. در حالت Region 50 می‌توانید به صورت PAL DV/DVCAM، 1080i50 و CineFrame 25 کار کنید. در حالت Region 60 نیز می‌توانید به صورت NTSC DV/DVCAM، 1080i60 و CineFrame 24 یا CineFrame 30 کار کنید.
دوربین فیلم‌برداری HVR-Z1 با پاور +48V Phantom کار می‌کند. تنظیمات منوی آن نیز به شما امکان می‌دهد تا ورودی‌ها را از +12dB به -18dB تعیین کنید. به این ترتیب، شما می‌توانید میکروفون خود را با دوربین تنظیم کنید.
در سونی مدل HVR-Z1 به شما امکان داده شده تا رنگ را نیز تعریف کنید، مثلا سفید، زرد یا قرمز. برای مثال می‌خواهید از دو کاراکتر مختلف تصویر بگیرید که یکی چاقو در دست دارد، دیگری ندارد. هنگام فوکوس، لبه‌ی تیز چاقو تقریبا قرمز رنگ می‌شود. اما چشم‌ها، بینی، دهان و گوش‌های نفر دیگر هیچ رد قرمزی ندارند. افزون بر این، هنگام عکاسی نیز نمی‌توانید مود بزرگ‌نمایی ویژه‌ی دوربین را به کار ببرید. به همین خاطر، مجبور هستید با مود فوکوس اتوماتیک و حالت One-Push AF (در حالت دستی) کار کنید. و از آن‌جایی که رزولوشن تصویر بالا ست، AF بسیار دقیقی خواهید داشت.
دوربین فیلم‌برداری سونی مدل HVR-Z1 به حالت Black Stretch مجهز است که میزان گامای ویدیو را تغییر می‌دهد تا جزییات سا‌یه‌ی تصویر با کیفیت به‌تری ارایه شوند. اگر مدتی با این دوربین کار کنید، ترجیح خواهید داد با حالت Black Stretch همیشه فعال کار کنید. چرا که تصاویر دوربین HVR-Z1 اگر بیش‌ از اندازه نوردهی نشوند، با مشکل کمی نور مواجه خواهند بود.
دوربین Z1 دوربین خوبی است که تصاویر خوبی را به شما ارایه می‌کنید. کیفیت این تصاویر با دیاف کاملا باز یا کاملا بسته بسیار عالی است. امکان به کارگیری فیلتر‌های ND مشخصه‌ی دیگری ست که می‌توان به آن اشاره کرد. منظره‌یاب دوربین را نیز می‌توانید در حالت‌های مختلف رنگی یا تک‌رنگ تنظیم کنید.
روی هم رفته، اجزای اپتیک و الکترونیکی این دوربین بسیار عالی عمل می‌کنند. تنظیمات آن نیز. هنگامی که می‌خواهید از حالت اتو به حالت دستی تغییر وضعیت بدهید حتما می‌خواهید عمل‌کردی خوب و سریع داشته باشید. اما مسئله این نیست. برای تنظیمات دوباره، یادتان باشد اول دکمه‌ی Gain را فشار بدهید. حالا با استفاده از کلید سه حالته‌ی دوربین تنظیمات را اعمال کنید. آیا می‌خواهید تنظیمات تراز رنگی دوربین خیلی سریع اجرا شود؟ دکمه‌ی White Balance را فشار دهید تا بین حالت‌های A یا B تغییر وضعیت دهید و سپس دکمه‌ی WHT BAL را فشار دهید؛ یک روند سه مرحله‌ای. در واقع، این دوربین در حالت‌های Hold یا Auto یک روند چهار مرحله‌ای را طی می کند.
در تنظیمات منوی دوربین شما می‌توانید دمای رنگ Preset Exterior را تا 3500 درجه‌ی کلوین کم‌تر و بیش‌تر از 5800 درجه‌ی کلوین و در گام‌ 500 تنظیم کنید. تنظیمات تراز سفیدی دستی هنگام کار در فضای بسته عمل‌کرد بسیار راضی کننده‌ای دارد. فراموش نکنید حالت Preset Interior تونالیته‌ی پوست را تا حدی گرم می‌کند.
با این دوربین می‌توانید به صورت‌های DV و HDV کار کنید و تصاویر خوبی داشته باشید. روی هم رفته، دوربین فیلم‌برداری سونی مدل HVR-Z1 دوربین کارآمد و خوبی ست که برای کاربری‌های حرفه‌ای عمل‌کرد خوبی را از خود نشان می‌دهد. از کیفیت کلی فیلم‌های این دوربین راضی خواهید بود.

مشخصه‌های اصلی دوربین فیلم‌برداری سونی مدل HVR-Z1:

• یک دوربین مبتنی بر Mini DV
• حس‌گر 1.12 مگاپیکسلی CCD
• زوم اپتیکال 12 برابر
• لرزش‌گیر اپتیکال
• صفحه نمایش 3.5 اینچی TFTموضوع مطلب : تصویربرداری

ارسال شده در: ۱۳۸۸/۱٠/٩ :: ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed