مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

 انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا در انتخابی غیرمنتظره فیلم بریتانیایی«گفتار پادشاه»را به فیلم جدید دیوید فینچر ترجیح داد.


به گزارش خبرآنلاین، مراسم بیست و دومین دوره جوایز سالانه انجمن تهیه‌کنندگان PGA شنبه شب در هتل بورلی هیلتن در کالیفرنیا برگزار شد و «گفتار پادشاه» به کارگردانی تام هوپر جایزه داریل اف. زانوک تهیه‌کننده سال را برد.

انتخاب این فیلم بریتانیایی از سوی انجمن تهیه‌کنندگان - که با 446 عضو حدود هشت درصد از 5755 عضو رای‌دهنده آکادمی علوم و هنرهای سینمایی را شامل می‌شود - یک تغییر مسیر اساسی در فصل جوایز سینمایی است.

در حالی که «گفتار پادشاه» و «شبکه اجتماعی» دیوید فینچر از همان ابتدای فصل جوایز نام خود را به عنوان دو مدعی اصلی مطرح کردند، این فیلم فینچر درباره موسسان فیس‌بوک بود که بسیاری از جوایز اصلی از جمله جایزه گلدن گلوب، جایزه انتخاب منتقدان و جوایز بسیاری از گروه‌های منتقدان سینما را از آن خود کرد.

با انتخاب «گفتار پادشاه»‌ از سوی انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا رقابت این فیلم با «شبکه اجتماعی» برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم تقریبا شانه به شانه شده است.

از 21 برنده قبلی این انجمن 14 برنده اسکار بهترین فیلم را هم برده‌اند، از جمله پارسال که «قفسه درد» هر دو جایزه را از آن خود کرد.

جایزه داریل اف. زانوک تهیه‌کننده سال به تهیه‌کنندگان «گفتار پادشاه»‌ شامل ایان کانینگ، امیل شرمان و گارت آنوین اعطاء شد.

PGA که بیش از 4500 عضو دارد امسال برای دومین بار 10 فیلم را به عنوان رقیب انتخاب کرده بود. «آغاز»، «127 ساعت»، «قوی سیاه»، «حال بچه‌ها خوب است»، «شهر»، «شهامت»، «مشت‌زن» و «داستان اسباب‌بازی 3» دیگر نامزدهای این دوره جوایز انجمن تهیه‌کنندگان در بخش فیلم‌های سینمایی بودند.

«داستان اسباب‌بازی 3» تولید دیسنی و پیکسار برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن شد و جایزه بهترین مستند به «در انتظار سوپرمن» رسید که نگاهی انتقادی به سیستم مدارس دولتی در آمریکا دارد.

در بخش تلویزیون، «مردان خشن» تولید شبکه ای‌ام‌سی برای سومین سال پیاپی برنده جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی درام شد و «خانواده مدرن» تولید ای‌بی‌سی جایزه بهترین مجموعه‌ تلویزیونی کمدی را دریافت کرد.

جایزه میلستون به جیمز کامرون اعطاء شد و اسکات رادین - که از قضا برای دو فیلم «شبکه اجتماعی» و «شهامت» نامزد دریافت جایزه بود -  جایزه دستاورد دیوید ا. سلزنیک را دریافت کرد.

هالیوود ریپورتر / 22 ژانویهموضوع مطلب : سینمای جهان

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱۱/٤ :: ۱:٤٧ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed