مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

 فیلم‌های سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی و «جرم» ساخته مسعود کیمیایی هر یک در 12 بخش نامزد دریافت جوایز سیمرغ بلورین بیست و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر هستند.


به گزارش خبرآنلاین، اسامی نامزدهای 16 بخش مسابقه سینمای ایران این دوره جشنواره فیلم فجر از سوی داوران اعلام شد.

دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی و «جرم» مسعود کیمیایی هر یک با نامزدی در 12 بخش پیشتاز هستند. هر دو فیلم در بخش‌های اصلی شامل بهترین فیلم، کارگردان و فیلمنامه بخت دریافت جایزه را دارند.

«جدایی نادر از سیمین» روایتی از زندگی‌های به خطر افتاده دو زوج است که از نیمه راه با یکدیگر همراه می‌شوند. «جرم» هم داستان مردی است که پس از آزادی از زندان به دنبال انتقام از کسی است که زندگی او را مختل کرده‌ است.

«جدایی نادر از سیمین» و «جرم» در بخش بهترین فیلم، «آسمان محبوب» داریوش مهرجویی و «آلزایمر»، احمدرضا معتمدی را به عنوان رقیب پیش رو دارند. در این بخش تنها چهار نامزد معرفی شده‌اند.

هر چهار فیلم در بخش بهترین کارگردانی هم نامزد هستند و محمد بزرگ‌نیا برای «راه آبی ابریشم» دیگر نامزد این بخش است.

«آسمان محبوب» مهرجویی با نامزدی در 9 بخش پس از فیلم‌های فرهادی و کیمیایی بیشترین نامزدی را دارد و فیلم‌های «آلزایمر» و «ندارها» ساخته محمد عرب هر کدام در شش رشته نامزد هستند.

«33 روز» جمال شورجه و «سیزده 59» سامان سالور هر یک در پنج رشته نامزد شده‌اند و «یه حبه قند» رضا میرکریمی در چهار رشته شانس دریافت جایزه را دارد.

«گزارش یک جشن» ابراهیم حاتمی‌کیا در دو بخش بهترین صدابرداری و طراحی صحنه و لباس نامزد است و «خیابان‌های آرام» کمال تبریزی هم در دو بخش فنی نامزد شده است. «سعادت‌آباد» مازیار میری تنها در بخش بهترین بازیگر مکمل زن (مهناز افشار) نامزد است.     

جهانگیر الماسی، مجید انتظامی، ابوالقاسم طالبی، جابر قاسمعلی، علی معلم و حسن عباسی داوری بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) جشنواره بیست و نهم فیلم فجر را بر عهده داشتند.

مراسم پایانی جشنواره بیست و نهم فیلم فجر چهارشنبه 27 بهمن ساعت 19 در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

فهرست نامزدهای این دوره جشنواره فیلم فجر به شرح زیر است:

بهترین فیلم: «آسمان محبوب»، داریوش مهرجویی /  «جدایی نادر از سیمین»، اصغر فرهادی / «جرم» مسعود کیمیایی /  «آلزایمر»، احمدرضا معتمدی

بهترین کارگردانی: مسعود کیمیایی، «جرم» / داریوش مهرجویی، «آسمان محبوب» / اصغر فرهادی، «جدایی نادر از سیمین» / احمدرضا معتمدی، «آلزایمر» / محمد بزرگ‌نیا، «راه آبی ابریشم»

بهترین فیلمنامه:  اصغر فرهادی، «جدایی نادر از سیمین» /  داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر، «آسمان محبوب» / احمدرضا معتمدی، «آلزایمر» / مسعود کیمیایی، «جرم» / نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور «آینه‌های روبرو» / علی رفیعی، «آقا یوسف» / علیرضا طالب‌زاده، «ندارها»

بهترین بازیگر مرد: مهدی هاشمی، «آقا یوسف» و «آلزایمر» / پرویز پرستویی، «سیزده 59» /  فرخ نعمتی، «برف روی شیروانی داغ» / علی مصفا، «آسمان محبوب» /  پولاد کیمیایی، «جرم» /  پژمان بازغی، «ندارها» / حسین یاری، «پاریس تا پاریس»

بهترین بازیگر زن: لیلا حاتمی، «جدایی نادر از سیمین» / ویشکا آسایش، «ورود آقایان ممنوع» / مهتاب کرامتی، «آلزایمر» / لادن مستوفی، «گلچهره» / غزل شاکری، «آینه‌های روبرو» / هانیه توسلی، «ندارها» / فاطمه معتمدآریا، «‌‌اینجا بدون من»

بهترین بازیگر مکمل مرد: حامد بهداد، «جرم» / شهاب حسینی، «جدایی نادر از سیمین» / بهروز بقایی، «سیب و سلما» / محسن تنابنده، «ندارها» / حسین محب‌اهری، «گلچهره» / کامران تفتی، «مرگ کسب و کار من است» / شاهرخ فروتنیان، «آقا یوسف»

بهترین بازیگر مکمل زن: ساره بیات، «جدایی نادر از سیمین» / مهناز افشار، «سعادت آباد» / ریما رامین‌فر، «یه حبه قند» /  شایسته ایرانی، «آینه‌های روبرو» / آنا نعمتی، «برف روی شیروانی داغ» / فریده سپاه منصور، «آسمان محبوب» / سارینا فرهادی، «جدایی نادر از سیمین»

بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری، «جرم» / فرخ مجیدی، «آسمان محبوب» / بهرام بدخشانی، «راه آبی ابریشم» /  مسعود سلامی، «سیزده 59» / محمود کلاری، «جدایی نادر از سیمین»

بهترین تدوین: هایده صفی‌یاری، «جدایی نادر از سیمین» / واروژ کریم مسیحی، «ندارها» / مصطفی خرقه‌پوش، «جرم» / حسن حسندوست، «آسمان محبوب» / حسین غضنفری، «برف روی شیروانی داغ» / نازنین مفخم، «گلچهره» / حسن ایوبی، «سی و سه روز»

بهترین موسیقی: کارن همایونفر، «جرم» / بهزاد عبدی، «فرزند صبح» / علیرضا کهن‌دیری، «سیزده 59» / حیدر ساجدی، «ورود آقایان ممنوع» / محمدرضا درویشی، «باد و مه»

بهترین طراحی صحنه و لباس:‌ پروین صفری، «راه آبی ابریشم» / سارا سمیعی، «گزارش یک جشن» / ایرج رامین‌فر، «جرم» / بابک پناهی، «33 روز» / محسن شاه‌ابراهیمی، «یه جبه قند»

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان، «فرزند صبح» / محمدرضا قومی، «جرم» / سعید ملکان، «آلزایمر» / مهرداد میرکیانی، «جدایی نادر از سیمین» / عبدالله اسکندری، «یه حبه قند»

بهترین صدابرداری:  محمود سماک‌باشی، «جدایی نادر از سیمین» / اسحاق خانزادی، «جرم» /‌ آرش برومند، «گزارش یک جشن» / بهمن اردلان، «یه حبه قند» /  طاهر پیشوا، «ندارها»

بهترین صداگذاری: محمدرضا دلپاک، «باد و مه» / محمدرضا دلپاک، «جدایی نادر از سیمین» / حسین مهدوی، «33 روز» /  محمدرضا دلپاک، «آسمان محبوب» / اسحاق خانزادی و علی ابوالصدق، «جرم» 

بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: امیر سحرخیز، فرخ مجیدی و هادی اسلامی «آسمان محبوب» / امیررضا معتمدی «راه آبی ابریشم» /امیررضا معتمدی، «33 روز» / هدیش بیگدلی شاملو، «خیابان‌های آرام» / شهروز وظیفه‌شناس، «‌سیزده 59» 

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: نجف فتاحی، «راه آبی ابریشم» / محسن روزبهانی «33 روز» / جواد شریفی‌راد، «سیزده 59» / عباس شوقی، «خیابان‌های آرام» / داود یوسفیان، «پایان‌نامه»



موضوع مطلب : جشنواره ایران

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱۱/٢٦ :: ۱:٢٧ ‎ب.ظ :: توسط : رضا



موضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed