مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

رومن پولانسکی
رومن پولانسکی برای «نویسنده پشت پرده» برنده جایزه سزار بهترین کارگردان شد


 فیلم‌های سینمایی «خدایان و آدم‌ها» خاویر بووا و «نویسنده پشت پرده» رومن پولانسکی جوایز اصلی سی و ششمین دوره جوایز سالیانه سزار را دریافت کردند.

به گزارش خبرآنلاین، مراسم این دوره جوایز سزار که از آن به عنوان اسکار سینمای فرانسه یاد می‌شود، جمعه شب به ریاست افتخاری جودی فاستر بازیگر آمریکایی برگزار شد.

«خدایان و آدم‌ها» جوایز سزار بهترین فیلم، بازیگر مرد مکمل (مایکل لونزدیل) و فیلمبرداری (کارولین شارپنتیه) را برد و تریلر «نویسنده پشت پرده» در بخش‌های بهترین کارگردان، تدوین (اروه دو لوز)، فیلمنامه اقتباسی (رابرت هریس و پولانسکی) و موسیقی (الکساندر دپلا) برنده شد.

«خدایان و آدم‌ها» بر مبنای حادثه‌ای واقعی در سال 1996 ساخته شده و درباره کشتار راهبان فرانسوی در الجزایر است. این فیلم اولین بار در دنیا ماه مه پیش در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد و جایزه بزرگ هیئت داوران را برد.

«خدایان و آدم‌ها» به عنوان نماینده فرانسه برای حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان جوایز اسکار 2011 معرفی شد، هرچند از راه‌یابی به فهرست نهایی نامزدهای این بخش بازماند. با این حال، فیلم خاویر بووا هم نظر منتقدان را جلب کرد و هم با 7/24 میلیون دلار یکی از فیلم‌های پرفروش فرانسه بود.

در همین حال، پولانسکی فیلمساز فرانسوی متولد لهستان پس از دریافت جایزه سزار بهترین کارگردان، گفت: «من «نویسنده پشت پرده» را در حالی به پایان رساندم که در زندان بودم و دوست دارم از تمام کسانی که تا آخر با من بودند، تشکر کنم.»

پولانسکی پیش از این در سال 1980 با «تس» و در 2002 با «پیانیست» برنده جوایز سزار بهترین فیلم و کارگردان شد. فیلم آمریکایی «شبکه اجتماعی» ساخته دیوید فینچر هم برنده جایزه سزار بهترین فیلم خارجی شد.

پارسال «یک پیشگو» به کارگردانی ژاک اودیار در 13 بخش نامزد جوایز سزار بود و در نهایت برنده 9 جایزه برد، اما امسال جوایز سزار بین فیلم‌های مختلف تقسیم شد.

طنز سیاسی «نام‌های عشق» یکی از برندگان غیرقابل پیش‌بینی این دوره جوایز سزار بود و در بخش‌های بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (بیا قاسمی و میشل لکلرک) و بازیگر زن (سارا فورستیه) برنده شد. فورستیه 25 ساله که در این فیلم نقش یک سیاستمدار را بازی می‌کند، سال 2005 برای فیلم «بازی‌های عشق و شانس» برنده جایزه سزار بهترین بازیگر زن آینده‌دار شد.

او در حالی جایزه سزار بهترین بازیگر زن را به خانه برد که روزنامه‌نگاران و منتقدان فرانسوی پیش‌بینی کرده بودند جایزه این بخش به کریستین اسکات تامس بازیگر بریتانیایی برای بازی در نقش یک روزنامه‌نگار آمریکایی در فیلم «کلید سارا» یا کاترین دونوو برای بازی در فیلم «Potiche» اعطاء شود.

فیلم زندگی‌نامه‌ای «گنسبورگ» ساخته جون فار‌ که در هشت بخش نامزد جوایز سزار بود، جوایز سه بخش شامل بهترین بازیگر مرد (اریک الموسنینو)، فیلم اول و صدا (دانیل سوبرینو، ژان گودیه، ژان باتیست برونس) را دریافت کرد.

«پرنسس مونپانسیه» ساخته برتران تاورنیه که در هشت بخش بخت دریافت جوایز سزار را داشت، تنها در بخش طراحی لباس (کارولین دو ویوز) پیروز شد و دو رقیب جدی دیگر، فیلم جاده‌ای «در گردش» ساخته ماتیو آمالریک و کمدی رومانتیک «Heartbreaker» به کارگردانی پاسکال شومی مراسم را دست خالی ترک کردند.

«شعبده‌باز» سیلون شومه نیز برنده جایزه سزار بهترین فیلم انیمیشن شد. این جایزه از امسال به جوایز سزار اضافه شده است. «شعبده‌باز» که برمبنای فیلمنامه‌ای ناتمام از ژاک تاتی ساخته شده، یکی از نامزدهای اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن است.

همچنین در مراسم سزار امسال، کوئنتین تارانتینو فیلمساز آمریکایی با یک جایزه سزار افتخاری از سوی آکادمی علوم و هنر فرانسه مورد تقدیر قرار گرفت. جایزه تارانتینو را دایان کروگر و کریستوفر والتس دو تن از بازیگران فیلم «لعنتی‌های بی‌آبرو» به او اعطاء کردند و تقدیر از او با نمایش کلیپ‌هایی از فیلم‌های موفق تارانتینو شامل «بیل را بکش»، «سگ‌های انباری»، «جکی براون» و «داستان عامه‌پسند» همراه بود.

فهرست کامل برندگان جوایز سزار 2011 به شرح زیر است:

فیلم: «خدایان و آدم‌ها»، خاویر بووا
کارگردان: رومن پولانسکی، «نویسنده پشت پرده»
بازیگر مرد: اریک الموسنینو، «گنسبورگ»
بازیگر زن: سارا فورستیه، «نام‌های عشق»

بازیگر مرد مکمل: مایکل لانزدیل، «خدایان و آدم‌ها»
بازیگر زن مکمل: آن آلوارو، «صدای جیرینگ یخ»
بازیگر مرد آینده‌دار: ادگار رامیرز، «کارلوس»
بازیگر زن آینده‌دار: لیلا بختی، «تمام آن زرق و برق‌»

تدوین: اروه دو لوز، «نویسنده پشت پرده»
فیلمبرداری: کارولین شارپنتیه، «خدایان و آدم‌ها»
فیلم اول: جون فار، «گنسبورگ»
فیلمنامه غیراقتباسی: بیا قاسمی و میشل لکلرک، «نام‌های عشق»

فیلمنامه اقتباسی: رابرت هریس، رومن پولانسکی، «نویسنده پشت پرده»
طراحی لباس: کارولین دو ویوز، «پرنسس مونپانسیه»
فیلم کوتاه: «لوگوراما»، فرانسوا آلو، اروه دو کروسی، لودوویک اوپلن  
موسیقی: الکساندر دپلا، «نویسنده پشت پرده»  

طراحی دکور: اوگ تیساندیه، «‌ماجراهای شگفت انگیز آدل بلانسک»
صدا: دانیل سوبرینو، ژان گودیه، ژان باتیست برونس، «گنسبورگ»فیلم خارجی: «شبکه اجتماعی»، دیوید فینچر
فیلم انیمیشن: «شعبده‌باز»، سیلون شومه
فیلم مستند: «اقیانوس‌ها»، ژاک پرن، ژاک کلوزوموضوع مطلب : جشنواره جهان

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱٢/٧ :: ٢:٤٢ ‎ب.ظ :: توسط : رضاموضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed