مینیاتور
سلامی چو بوی خوش آشنایی
 

فیلم بریتانیایی «گفتار پادشاه» ساخته تام هوپر برنده چهار جایزه شامل جوایز بهترین فیلم و کارگردانی از هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار شد.


به گزارش خبرآنلاین، مراسم این دوره جوایز سالانه آکادمی دوشنبه صبح در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار شد.

«گفتار پادشاه» که در 12 رشته نامزد اسکار بود در نهایت جوایز چهار بخش را از آن خود کرد. این فیلم جدا از بخش‌های بهترین فیلم و کارگردانی، جوایز بهترین بازیگر مرد (کالین فیرث) و فیلمنامه غیراقتباسی (دیوید سایدلر) را هم از آن خود کرد.

«گفتار پادشاه» که یکی از فیلم‌های تحسین‌شده فصل جوایز بود، درامی تاریخی درباره جرج ششم پادشاه انگلستان (با بازی فیرث) است که همزمان با آغاز جنگ جهانی دوم به کمک یک گفتاردرمان‌گر بر لکنت زبان خود غلبه می‌کند و هدایت کشورش را در جنگ به عهده می‌گیرد.
 
«127 ساعت»، «قوی سیاه»، «مشت‌زن»، «آغاز»، «حال بچه‌ها خوب است»، «شبکه اجتماعی»، «داستان اسباب‌بازی 3»، «شهامت» و «استخوان زمستان» دیگر نامزدهای اسکار بهترین فیلم بودند.

«شبکه اجتماعی» دیوید فینچر که درباره موسسان فیس بوک است، در سه بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی، موسیقی و تدوین برنده جوایز اسکار شد.

مراسم اسکار 2011 صحنه رویارویی دو فیلم «گفتار پادشاه» و «شبکه اجتماعی» بود. «شبکه اجتماعی» در فصل جوایز جایزه اصلی بسیاری از گروه‌های منتقدان سینما، همین طور جایزه بهترین فیلم درام را از جوایز گلدن گلوب دریافت کرد.

در مقابل، «گفتار پادشاه» فیلم محبوب انجمن‌های صنفی مهم در هالیوود شامل انجمن تهیه‌کنندگان، انجمن کارگردانان و انجمن بازیگران بود. ناتالی پورتمن برای بازی در نقش یک بالرین پارانویایی در تریلر روانشناختی «قوی سیاه» برنده اسکار بهترین بازیگر زن شد.    

بلاک‌باستر افسانه علمی «آغاز» به کارگردانی کریستوفر نولان دیگر پیروز بزرگ هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار بود. این فیلم جوایز اسکار بهترین فیلمبرداری، صداگذاری، تدوین صدا و جلوه‌های تصویری را دریافت کرد.

درام با موضوع بوکس «مشت‌زن» ساخته دیوید ا. راسل در بخش بازیگری مکمل دو جایزه اسکار گرفت: کریستین بیل جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را برد و جایزه بهترین بازیگر زن مکمل نیز به ملیسا لئو رسید.

«آلیس در سرزمین عجایب» تیم برتن در دو بخش طراحی لباس و  طراحی هنری اسکار گرفت و «داستان اسباب‌بازی 3» هم برنده جوایز اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن و بهترین ترانه شد.

«شهامت» برادران کوئن که در 10 رشته نامزد اسکار بود، بدون حتی یک جایزه مراسم را ترک کرد. جیمز فرانکو و آن هاتاوی مجریان این دوره جوایز اسکار بودند. 

فهرست برندگان 24 بخش هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است: 

بهترین فیلم: «گفتار پادشاه»
دیگر نامزدها: «127 ساعت»، «قوی سیاه»، «مشت‌زن»، «آغاز»، «حال بچه‌ها خوب است»، «شبکه اجتماعی»، «داستان اسباب‌بازی 3»، «شهامت»، «استخوان زمستان» 

بهترین کارگردانی: تام هوپر، «گفتار پادشاه»
دیگر نامزدها: دارن آرونوفسکی، «قوی سیاه» / جوئل کوئن، ایتن کوئن، «شهامت» / دیوید فینچر، «شبکه اجتماعی» / دیوید ا. راسل، «مشت‌زن» 

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «شبکه اجتماعی»، آرون سورکین
دیگر نامزدها: «127 ساعت»، دنی بویل، سایمن بوفوی / «داستان اسباب‌بازی 3»، مایکل آرنت، جان لسه‌تر، اندرو استنتن، لی آنکریچ / «شهامت»، جوئل کوئن، ایتن کوئن / «استخوان زمستان»، دبرا گرانیک، آن روسلینی 

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: «گفتار پادشاه»، دیوید سایدلر
دیگر نامزدها: «سال دیگر»، مایک لی / «مشت زن»، اسکات سیلور، پل تامسی، اریک جانسن / «آغاز»، کریستوفر نولان / لیسا چولودنکو، استیوارت بلومبرگ، «حال بچه‌ها خوب است» 

بهترین بازیگر مرد: کالین فیرث، «گفتار پادشاه»
دیگر نامزدها: خاویر باردم، «بیوتیفول» / جف بریجز، «شهامت» / جسی آیزنبرگ، «شبکه اجتماعی» / جیمز فرانکو، «127 ساعت» 

بهترین بازیگر زن: ناتالی پورتمن، «قوی سیاه»
دیگر نامزدها: آنت بنینگ، «حال بچه‌ها خوب است» / نیکول کیدمن، «مخمصه» / جنیفر لارنس، «استخوان زمستان» / میشل ویلیامز، «ولنتاین آبی» 

بهترین بازیگر مرد مکمل: کریستین بیل، «مشت‌زن»
دیگر نامزدها: جان هاوکز، «استخوان زمستان» / جرمی رنر، «شهر» / مارک روفالو، «حال بچه‌ها خوب است» /  جفری راش، «گفتار پادشاه» 

بهترین بازیگر زن مکمل: ملیسا لئو، «مشت‌زن»
دیگر نامزدها: ایمی آدامز، «مشت‌زن» / هلنا بونهم کارتر، «گفتار پادشاه» / هیلی استاینفلد، «شهامت» / جکی ویور، «قلمرو حیوانی» 

بهترین فیلم بلند انیمیشن: «داستان اسباب‌بازی 3»، لی آنکریچ
دیگر نامزدها: «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید»، «شعبده‌باز» 

بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان: «در یک دنیای بهتر»، سوزان بیر، دانمارک
دیگر نامزدها: بیوتیفول»، الخاندرو گونزالز ایناریتو، مکزیک / ‌«دندان‌سگی»، یورگوس لانتیموس، یونان / «آتش‌افروزان»، دنی وینو، کانادا / «خارج از قانون»، رشید بوغریب، الجزایر 

بهترین فیلمبرداری: «آغاز»، والی فیستر
دیگر نامزدها: «قوی سیاه»، ماتیو لیباتیک / «گفتار پادشاه»، دنی کوهن / «شبکه اجتماعی»، جف کراننوث / «شهامت»، راجر دیکینز 

بهترین تدوین: «شبکه اجتماعی»، کرک بکستر، آنگس وال
دیگر نامزدها: «127 ساعت»، جان هریس / «قوی سیاه»، اندرو وایزبلوم / «مشت‌زن»، پاملا مارتین / «گفتار پادشاه»، طارق انوار 

بهترین طراحی هنری: «آلیس در سرزمین عجایب»، رابرت استرومبرگ، کارن اوهارا
دیگر نامزدها: «هری پاتر و یادگاران مرگ: قسمت 1»، «آغاز»، «گفتار پادشاه»، «شهامت» 

بهترین طراحی لباس: «آلیس در سرزمین عجایب»، کالین آتوود
دیگر نامزدها: «من عشق هستم»، آنتونلا کاناروتسی / «گفتار پادشاه»، جنی بیون / «توفان»، سندی پوول / «شهامت»، «ماری زوفرس 

بهترین چهره‌پردازی: «مرد گرگ‌نما»، ریک بیکر و دیو السی
دیگر نامزدها: «نسخه بارنی»، «راه بازگشت» 

بهترین موسیقی: «شبکه اجتماعی»، ترنت رزنور، آتیکس راس
دیگر نامزدها: «127 ساعت»، ای. آر. رحمن / «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید»، جان پوول / «آغاز»، هانس زیمر / «گفتار پادشاه»، الکساندر دپلا 

بهترین ترانه: «داستان اسباب‌بازی 3»، رندی نیومن، «ما به هم تعلق داریم»
دیگر نامزدها: «127 ساعت»، ای. آر. رحمن، رولو آرمسترانگ، دایدو، «اگر برخیزم» / «Country Strong»، باب دی پی‌یرو، تام داگلاس، هیلاری لینزی، تروی ورگاس، «بازگشت به خانه» / «ژولیده پولیده»، آلن منکین، گلن اسلیتر، «نور را می‌بینم» 

بهترین صداگذاری: آغاز»، لورا هیرشبرگ، گری ریزو و اد نوویک
دیگر نامزدها: ««گفتار پادشاه»، «سالت»، «شبکه اجتماعی»، «شهامت» 

بهترین تدوین صدا: «آغاز»، ریچارد کینگ
دیگر نامزدها: «داستان اسباب بازی 3»، «ترون: میراث»، «شهامت»، «توقف‌ناپذیر» 

بهترین جلوه‌های تصویری: «آغاز»، کریس کوربولد، اندرو لاکلی، پت بب و پل جی. فرانکلین
دیگر نامزدها: «آلیس در سرزمین عجایب» / «هری پاتر و یادگاران مرگ: قسمت 1» / «زندگی پس از مرگ» / «آیرون من 2» 

بهترین مستند بلند: «دزدی داخلی»، چارلز فرگوسن و آدری مارس
دیگر نامزدها: «خروج از میان فروشگاه اشیاء کادویی»، بنکسی / «Gasland»، جاس فاکس / «رسترپو»، تیم هیدرینگتن، سیاستین یونگر / «زمین بایر»، لوسی واکر 

بهترین مستند کوتاه: «نه دیگر بیگانگان»، کارن گودمن و کرک سایمن
دیگر نامزدها: «به نام کشتن»، «Poster Girl»، «خورشید طلوع می‌کند»، «جنگجویان کیگانگ» 

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: «چیز گمشده»، شان تان و اندرو رومن
دیگر نامزدها: «روز و شب»، تدی نیوتن / «The Gruffalo»، جاکوب شو، مکس لانگ / «بیا آلوده کنیم»، جیفی بودو / «Madagascar, Carnet de Voyage»، باستین دوبوا 

بهترین فیلم کوتاه زنده: «خدای عشق»، لوک ماتنی
دیگر نامزدها: «اعتراف»، تانل توم / «شکست دادن»، مایکل کریگ / «Na Wewe»، ایوان گلدشمیت / «آرزوی 143»، ایان بارنز و سامانتا ویت



موضوع مطلب : جشنواره جهان

ارسال شده در: ۱۳۸٩/۱٢/٩ :: ٩:۱٦ ‎ب.ظ :: توسط : رضا



موضوعات
آرشيو وبلاگ
پيوندها
RSS Feed