درخشش وسترن برادران کوئن در گیشه‌های فروش

به گزارش خبرآنلاین، با وجود موفقیت فیلم جدید استودیو یونیورسال در کریسمس امسال، این «شهامت» ساخته جوئل و ایتن کوئن تولید پارامونت بود که درخشش واقعی در گیشه‌های فروش داشت.

از سوی دیگر «فاکرهای کوچک» به کارگردانی پل وایتس از جمعه تا یکشنبه که مبنای فروش هفتگی در بازار آمریکای شمالی است، در 3536 سینما تنها 34 میلیون دلار فروخت.

تازه‌ترین رویایی گِرگ فاکر (استیلر) با پدرزنش جک بیرنز (دنیرو) از چهارشنبه پیش روی پرده سینماها رفت. یونیورسال پیکچرز توزیع‌کننده «فاکرهای کوچک» امیدوار بود این فیلم در پنج روز اول اکران حدود 60 میلیون دلار به دست بیاورد.

دقیقا شش سال پیش «ملاقات با فاکرها» - که خود دنباله‌ای بر «ملاقات با والدین» - بود در پنج روز اول اکران 5/70 میلیون دلار فروخت (فروش جمعه تا شنبه فیلم 46 میلیون دلار بود). «ملاقات با فاکرها» هم روز چهارشنبه اکران شد و کریسمس آن سال هم به شنبه افتاده بود.

این مجموعه اکتبر سال 2000 با «ملاقات با والدین» کلید خورد و فیلم با 6/28 میلیون دلار کار خود را آغاز کرد. «ملاقات با والدین»‌ در نهایت 166 میلیون دلار فروخت و اولین دنباله آن هم با 279 میلیون دلار به کار خود پایان داد.

داستین هافمن، باربارا استرایسند، تری پولو، اوون ویلسن، جسیکا آلبا و هاروی کایتل دیگر بازیگران «فاکرهای کوچک» هستند. 10 سال از وقایع فیلم اول گذشته و  این بار گِرگ باید همزمان با مهمانی تولد دوقلوهای خود به جک ثابت کند بهترین وارث برای اوست.

تنها 11 درصد از منتقدان وبسایت Rotten Tomatoes - که فیلم‌ها را بر مبنای آرای منتقدان رده‌بندی می‌کند - فیلم جدید را پسندیده‌اند. تماشاگران هم در وبسایت CinemaScore به «فاکرهای کوچک» ب منفی داده‌اند.

از سوی دیگر این فیلم در بازار بین‌المللی در 37 بازار در سطح بین‌المللی حدود 27 میلیون دلار فروخت که بیشترین فروش با 3/7 میلیون دلار در بریتانیا حاصل شد.

موفقیت دوگانه جف بریجز
دو فیلم پرفروش بعدی فهرست یک بازیگر مشترک دارد: جف بریجز. «شهامت» جوئل و ایتن کوئن که روایتی روزآمد از یک وسترن قدیمی به همین نام با بازی جان وین است، با 6/25 میلیون دلار (جمعه تا یکشنبه) رده دوم را از آن خود کرد.

پارامونت توزیع‌کننده «شهامت» پیش‌بینی کرده بود فیلم در پنج روز اول اکران حدود 20 میلیون دلار فروش داشته باشد، اما این فیلم در پنج روز 8/36 میلیون دلار فروخت.

«شهامت» که یکی از رقبای مطرح فصل جوایز است، همچنین بیشترین فروش افتتاحیه فیلمی از فیلم جدید برادران کوئن را رقم زد. رکورد قبلی آنها 19 میلیون دلار بود که سال 2008 با فیلم «پس از خواندن بسوزان» حاصل شد.

با این حال، مقایسه کمی سخت است، چرا که فیلم‌های برادران کوئن معمولا در سراسر آمریکای شمالی کند اکران می‌شود. «پیرمردها کشوری ندارند» فیلم برنده اسکار آنها سال 2007 با 74 میلیون دلار فروش از اکران خارج شد و ابتدا تنها در 28 سینما روی پرده رفت. «شهامت» در 3047 سینما اکران شده است.

بریجز در این فیلم به نقش روستر کاگبرن مارشال ایالات متحده پا جای پای وین گذاشته است. روستر به دختری جوان (با بازی هیلی استاینفلد) کمک می‌کند انتقام قتل پدرش را بگیرد. منتقدان پروژه 38 میلیون دلاری «شهامت» را دوست داشتند و تماشاگران هم به آن ب مثبت داده‌اند.

مت دیمن، جاش برولین و بری پپر دیگر بازیگران «شهامت» هستند که فیلم افتتاحیه شصت و یکمین دوره جشنواره فیلم برلین هم هست.

فیلم افسانه‌علمی و سه‌بعدی «ترون: میراث» که قهرمان هفته پیش بود، این هفته با 1/20 میلیون دلار فروش در 3451 سینما در رده سوم قرار گرفت. مجموع فروش این فیلم افسانه علمی در 10 روز اول اکران 3/88 میلیون دلار شده است. «ترون: میراث» در سطح بین‌المللی هم تاکنون 5/65 میلیون دلار به دست آورده است.

این فیلم تولید استودیو دیسنی و دنباله‌ای بر فیلم «ترون» تولید سال 1982 است و بریجز بار دیگر به نقش یک تولیدکننده بازی ویدیویی ظاهر شده که در یک دنیای مجازی گیر می‌افتد.

فیلم ماجرایی «سفرهای گالیور» با بازی جک بلک در نقش قهرمان رمان معروف قرن هجدهمی جاناتان سوئیفت، در هفته اول نمایش با 2/7 میلیون دلار فروش در 2546 سینما در رده هفتم قرار گرفت. این فیلم را راب لترمن کارگردانی کرده و جیسن سیگال، امیلی بلانت و آماندا پیت دیگر بازیگران آن هستند.

در میان دیگر رقبای فصل جوایز، درام ورزشی «مشت‌زن» به کارگردانی دیوید ا. راسل با 5/8 میلیون دلار فروش در 2511 سینما فیلم ششم شد و تریلر روانشناختی «قوی سیاه» ساخته دارن آرونوفسکی با 6/6 میلیون دلار فروش در 1466 سینما رده هفتم را از آن خود کرد.

فیلم فانتزی «وقایع‌نگاری نارنیا: سفر داون تریدر» در 3350 سینما 8/10 میلیون دلار فروخت و چهارم شد و فیلم زنده/انیمیشن «یوگی خرسه» با 8/8 میلیون دلار به رده پنجم رفت.  

انیمیشن سه‌بعدی «ژولیده‌پولیده» تولید استودیو دیسنی (5/6 میلیون دلار) و تریلر «گردشگر» با بازی آنجلینا جولی و جانی دپ (7/5 میلیون دلار) فهرست 10 فیلم پرفروش هفته در آمریکای شمالی را کامل کردند.

/ 0 نظر / 4 بازدید