ویدیو کلیپ چیست

در حال حاضر افزایش سریع و نفوذ ویدیو کلیپ در میان مردم سبب شده شبکه ها و کانل هایی برای پخش و یا نگهداری ویدیو کلیپ ها بوجود آورد که هم از نظر تبلیغاتی, رساندن مستقیم پیام و سریعتر بودن به نفع بسیاری از شرکت ها می باشد.

 

موزیک ویدیو (Music Video) چیست؟

موزیک ویدیو یک فیلم کوتاه یا ویدیویی است که دربرگیرنده ی کامل یک قطعه موسیقی است که معمولآ سبک پاپ یا راک به همراه آوازمی باشد. موزیک ویدیو امروزی (مدرن) بیشتر جنبه تجاری دارد و به منظور افزایش فروش آهنگ های ضبط شده صورت می گیرد. اگرچه تاریخچه ی موزیک ویدیو خیلی قدیمیتر است اما در سالهای 1980 زمانی که ام تی وی (MTV) فرمت آنها را مشخصتر کرد بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. کلمه ی موزیک ویدیو از اوایل سالهای 1980 به بعد بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت که قبل از آن با کلمات مختلفی از جمله فیلم تبلیغی, کلیپ تبلیغی یا فیلم کلیپ  نام برده می شد.

موزیک ویدیو سبک های مختلفی از تکنیک های فیلم سازی را استفاده می کند که شامل انیمیشن, فیلمبرداری از نمایش زنده, فیلم مستند  و یا با نگاهی غیر داستانی و صریح همانند سینما (فیلم) تجربی می باشد. بعضی از موزیک ویدیوها سبکهای متفاوتی مانند انیمیشن و نمایش زنده و ویدیوهای آماده را با هم ترکیب می کنند.

 (همچنین ببینید: ویدیو آموزشی ساخت موزیک ویدیو)

 

ویدیو هنری یا ویدئو آرت (Video Art) چیست؟

ویدیو هنری شاخه ای از هنر است که مرتبط با تصاویر (عکس) متحرک که شامل ویدیو و موزیک (موسیقی, آهنگ) است.

به ویدیو هنری, فتو ویدیو یا فتو کلیپ نیز می گویند. فتو کلیپ نام یک برنامه ساده نمایش و تدوین عکس های دیجیتالی است به همین دلیل نام ویدیو هنری را ترجیح می دهیم.

همچنین ویدیو هنری نباید با برنامه تلویزیونی و سینمای تجربی اشتباه گرفته شود.

ویدیو هنری در سالهای 1960 و 1970 بوجود آمد که هنوز بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر به مطلب ویدیو هنری یا ویدئو آرت مراجعه کنید.

/ 0 نظر / 159 بازدید