نرم افزاری برای تدوین غیر خطی AVID

محصولات اوید در دنیا معروف و  شناخته شده برای کارهای پخش تلویزیونی میباشند. نرم افزار AVID Xpress Pro نسخه ای ساده تر از این تولیدات حرفه ای میباشد که توسط این کمپانی عرضه شده.

محصولات اوید در کل برای برنامه های حرفه ای طراحی شده اند و این طبیعت کمپانی اوید میباشد.این نرم افزاری برای تازه کارها نیست .

ساختن یک پروژه در این نرم افزار کمی پیچیده است و گاهی یک  دستور  ساده را به راحتی نمیتوانید پیدا کنید.!

AVID  اولین کوشش خود را برای رقابت با Apple Final Cut Pro را در این محصول به نمایش گذاشته است.

 سرعت AVID Xpress Pro بر روی PC نسبت به MAC بالاتر است (با اینکه در کل ،مکینتاش دوست داستنی تر میباشد و کار با آن راحتر )به همین خاطر از این پس نسخه 5.7 این نرم افزار که قابل نصب بر رویIntel-Mac  و PowerPC Mac systemsمیباشد، همراه با ویندوز عرضه شده در نسخه 5.6 Xpress Pro ضعفی وجود داشت که در نسخه 5.7 رفع شده و آن این بود که در نسخه 5.6 نرم افزار نصب شده نمیتوانست مستقیما با نرم افزار هایی مثلAfter Effect و Sorenson Squeeze Compression Suite  و SmartSound SonicFire Pro  و Boris Continuum Complete  کار کند. بهر حال این مشکل در نسخه جدید رفع شد.

از این پس توزیع نسخه جدید نرم افزار های Xpress Pro 5.7 و Media Composer 2.7  همراه با Update این نرم افزار های جانبی خواهند بود.

در حیقت این نرم افزار وابسته به کارت خاصی نیست و میتوانید از یک IEEE1394 هم استفاده کنید ولی این بدین معنی  نیست که از همه سخت افزار های تدوین AVID هم پشتیبانی میکند. 

مثلا شما اگر بخواهید از کارتهای Avid Adrenaline DNA یا Avid DNXcel board استفاده کنید XPRESS PRO این سخت افزار ها را پشتیبانی نمیکند و برای استفاده از این سخت افزار ها،باید نسخه نرم افزاری دیگری از همین خانواده به نام Media Composer تهیه کنید که البته این  سیاست AVID از نظر خیلی ها مشکل محصوب میشود.

البته این تمام تفاوت این دو نرم افزار نیست در کل میتوان گفت نسخه پیشرفته و کامل تر و حرفه ای تر AVID Xpress pro نرم افزار Media Composer میباشد.

که غیر از رفع موارد یاد شده در پشتیبانی سخت افزار هایی که قید شده امکانات دیگری مثل ابزار های کاربردی ،پشتیبانی از Resolutions های بسیار مختلف ،پشتیبانی بیشتر از فرمت های خانواده  HD و فرمت های صدا ، و برخی از افکتها که البته باید قید کنم که اگر بخواهید از برخی این امکانات اضافی استفاده کنید باید سخت افزار های مربوطه و نسبتا  گران قیمت آن را هم خریداری کنید تا بتوانید از همه این امکانات استفاده کنید.

Media Composer به شما امکان میدهد در افکت ها تغییر ایجاد کنید در حالی که در Xpress Pro شما از افکت های از پیش آماده شده باید استفاده کنید.

اینها تنها اختلافات  ظاهری این دو نرم افزار میباشند برای مطالعه تمام این اختلافات میتوانیدجدول انتهای صفحه را مطالعه کنید.

 این دو نرم افزار که در حقیقت از یک خانواده میباشند  گاهی با پکیج های مختلفی  از طرف کمپانی عرضه میشوند که  کارتهای همراه آنها، قیمت و امکانات آنهارا تا حدی چشمگیر تغییر میدهد. 

مثلا:

قیمت AVID Xpress PRO 5.7 به تنهایی در حدود 1500 دلار وMedia Composer هم حدود5000 دلارمی باشد .

 

 

این پکیج شامل 3 نرم افزار کاربردی + AVID Mojo+Digi 002  =  قیمت  6000 دلار.

 

یا این پکیج xpress pro به همراه AVID Mojo قیمتی نزدیک به 3000 دلار دارد.

 

یا این پکیج Avid Media Composer با Avid Mojo SDI قیمتی نزدیک به 6000 دلار دارد.


                                        

و پکیج زیر هم به نام Avid Media Composer Adrenaline قیمتی نزدیک به  25،000 دلار دارد

                            

خرید نرم افزار  Avid Xpress Pro که محصولی ارزان قیمت از کمپانی اوید محصوب میشود!!!

نرم افزاری هست که قابلیت مناسبی برای تدوین فرمتHD و SD دارد و بخصوص در تدوین با فرمت HD باسرعت و راحتی مناسبی نسبت به نرم افزاری مثل پریمیر کار میکند.

اما از نظر بعضی ها شاید امکانات قابل توجه دیگری نسبت به نسخه های جدید نرم افزار هایی مثل EDIUS ,Premiere CS3  نداشته باشد البته اختلاف قیمت این نرم افزار ها با AVID Xpress آن قدر زیاد است (کمتر از نصف )که شاید تصمیم گیری را آسان تر کند .(البته در ایران قیمت نرم افزار معنی ندارد،و شما میتوانید از هر سه نرم افزار تقریبا رایگان استفاده کنید ).

به هر حال به نظر شخصی من درسته که AVID در دنیای نرم افزار  و سخت افزار های تدوین سابقه بیشتری نسبت به دیگر کمپانی ها داشته باشد. اما نرم افزار Xpress Pro این کمپانی در مقایسه با نرم افزار هایی که قیمتشان از نصف هم کمتر است مثل EDIUS حرف زیادی برای گفتن ندارد، و چه بسا تا حدی ضعف هایی هم داشته باشد.

محصولات AVID به علت قیمت های بالا و عدم پشتیبانی در ایران بسیار کم استفاده میشوند و شاید یکی از دلایل آشنایی کمتر تدوین گران به این نرم افزار ها همین علت باشد.

اما جاذبه های اوید با نرم افزار های جانبی که به کمک Xpress Pro  می آیند کامل میشوند.(البته قیمتی برابر با خودXpress Pro دارند)

Avid 3D

Avid 3D نرم افزاری مناسب برای استفاده از انیمیشن در تدوین فیلم با استفاده از صد ها مدل آماده و کارایی آسان ،استفاده از ابزار textures, materials, lights, cameras, shaders.

 
Avid FX برنامه ای آسان، شامل صدها افکت و Title و گرافیک و انمیمیشن ،2D و3D که بصورت مستقیم و بطور ترکیبی میتوانند در تایم لاین اضافه میشوند.
 

 
Avid DVD by SONIC نرم افزاری قوی جهت ساخت DVD  و  در نسخه جدید آن امکان ساختDVD HD  برای Blu-ray دیسک میباشد

 در این قسمت میپردازیم به خلاصه ای از مشخصات و امکانات برجسته  نرم افزار5.7 Avid xpress Pro:

 این نرم افزار Software Base است و بصورت Realtime کار میکند.

شما میتوانید فیلم خود را بصورت Full Screen پخش کنید بدون اینکه نیازی به Avid Mojo داشته باشید.

پشتیبانی از فرمت های XDCAM HD, DVCPRO HD وHDV همچنین پشتیبانی از XDCAM and P2 media بدون نیاز به transcoding.

استفاده ازفرمتهای مختلف در یک تایم لاین بدون نیاز به Convert.

ابزار تصیح رنگ استثنایی و...

سوالی که دوستان در مورد کار با CPU های AMDدر این نرم افزار پرسیده اند ، باید بگویم همانطور که در لیست پیشنهادی AVID می بینید از CPU های AMD نامی برده نشده است و این بدان معنی میباشد که تظمینی به شما داده نمیشود و کمپانی AVID آنها را پشتیبانی نمیکند.

اما گزارشها از کاربران حاکی از آن است که بعضی ها از سیستم AMD استفاده میکنند و مشکلی هم ندارند. اما پیشنهاد مابه شما این است که حتما BIOS و Driver های خود را Uptodate کنید.

من مدل مادر برد و Cpu های بعضی از کاربران AMD را اینجا میگذارم که بدون مشکل با سیستم خود کار میکنند.

 CPU DIY4 - Dual Core Soket 939 + Asus A8N-SLI Deluxe mobo

 2x 2ghz Opterons+ Tyan k8we 2895

AMD Athlon 64 X2

CPU  quadro1400's

CPU dual 3ghz opterons 

و....

در کل گرافیک NVDIA هم بهتر از ATI دراین نرم افزار کار میکند

 اما بشنوید نظر دوست خوبمان آقای پویان آقابابایی را در مورد نرم افزار Avid Xpress Pro و مقایسه آن با نرم افزار های دیگر:

من یک ادیتور هستم که با هر سه این نرم افزارها به اضافه فاینال کات و اوید لیکوئید کار کرده ام، با توجه به این که ما در ایران زندگی می کنیم و دسترسی به کامپیوترهای شرکت اپل و مخصوصا پشتیبانی نرم افزاری از آنها فعلا در حدی است که عملا استفاده از آنها در کارهای تلویزیونی(البته نه سینمایی) غیر ممکن است به چهار نرم افزار فوق می پردازم.

من ادیتورها را با توجه به ابزارها و نرم افزارهای مورد نیازشان به سه دسته تقسیم میکنم:

1 – ادیتورهای حرفه ای(فیلمهای سینمایی ، مستند و سریالهای تلویزیونی)

2 – ادیتورهایی که کارهای  فیلمهای کوتاه و برخی برنامه های مستند و داستانی تلویزیونی انجام می دهند

3 – ادیتورهای آماتور  شامل فیلمهای مجالس وحتی کلیپهایی برای پخش از تلویزیون مسلما ابزاری که این سه گروه به آنها نیاز دارند بسیار متفاوتند.

بسیاری از کاربران براین عقیده اند که هر چه نرم افزار و سخت افزارهای تدوین از افکتها و فیلترهای بیشتر و متنوع تری بهره ببرند، نرم افزارهای حرفه ای تری هستند، این نرم افزارها ابزار بسیار زیادی برای اعمال تکنیکهای مختلف تدوین از قبیل: کات، جابجایی کلیپها در تایم لاین، تنظیم شفافیت کلیپها و کراس فید و... دارند، و کار با این نرم افزارها با توجه به تنوع ابزارها بسیار ساده تر از نرم افزارهایی مانند اوید اکسپرس می باشد.

این ادیتورها را می توان در گروه ادیتورهای دوم و سوم جای داد. برای کارهایی که این گروه از تدوین گران انجام می دهند، نرم افزارهایی مثل premiere و edius وحتی با کمی گذشت نرم افزار Avid Liquid بسیار آرمانی است.

این ابزارها در نگاه اول کار را برای ادیتور بسیار آسان می نماید، ولی به جرات می توان گفت که اکثر این ابزار بر پایه تفکر خطی ساخته شده اند، در حالی که این نرم افزار ها اصولا برای تدوین غیر خطی ساخته شده اند.

برای توضیح بیشتر باید بگویم که معمولا کاربران مثلا پریمیر، برای مثلا Delete تصویری روی تایم لاین و جایگزینی آن با تصویر دلخواه و به تبع آن شیفت دادن قسمتی یا قسمتهایی از پروژه، باید تعدادی عمل را با ترتیبی خاص و بدون اشتباه انجام دهند تا به مقصود خود برسند و در صورتی که این کارها با این ترتیب خاص انجام نشوند پروژه ممکن است به هم بریزد.

در حالی که هنگام تدوین واقعی غیر خطی که در سینما و روی دستگاه موویلا انجام می گیرد شاید نصف تعداد این اعمال لازم باشد.در نرم افزار Avid Express تعداد این اعمال گاهی حتی به یک سوم کاهش پیدا کرده است و شکل و ترتیب آنها نیز دقیقا همانی است که روی نگاتیو اعمال می شود.

این امر در حالی است که در نرم افزارهای پریمیر و ادیوس هم ابزارهایی البته نه به کارآمدی Avid برای اینگونه تدوین وجود دارد، ولی همانگونه که ذکر شد به علت وجود ابزار مختلفی که با تفکر خطی اکثریت کاربران مطابقت دارد، کاربر به طرف کار با این ابزار غیر ضروری کشیده می شود وبیشتر اوقات حتی روی تمرکز و در نهایت روی کیفیت تدوین اثر می گذارد.

مهمترین مشکلی که پس از کار با این نرم افزارها برای کاربران بوجود می آید این است که به سختی می توان تفکر غیر خطی را به آنان توضیح داد، که پایه نو آوری و کارهای تکان دهنده و تاثیر گذار در سینما است.

تدوین گران با استعدادی هستند که فقط به علت استفاده از ابزار نامناسب(نرم افزار نا مناسب) کلا تفکرشان به سمتی رفته که در یک نوع تدوین پا در هوا گرفتار شده اند و از درک مفاهیم اساسی تدوین عاجز مانده اند. لذا وقتی این تدوینگران با نرم افزاری مثل Avid Express مواجه می شوند آن را بسیار سخت و ناکارآمد توصیف می کنند.

و اما در مورد تدوینگران حرفه ای که کارهای داستانی و مستند برای سینما تلویزیون انجام می دهند باید بگویم که نرم افزارهایی مانند Premiere و Edious نمی توانند در میان ابزارهای مورد استفاده آنان جایی داشته باشند، البته این امر به هیچ وجه با نحوه تفکر تدوین گر و یا شیوه ها و تکنیک های مورد استفاده اوارتباطی ندارد. بلکه مستقیما به کیفیت تصویری محصول نهایی و قابلیت تبدیل تصاویر دیجیتال به نگاتیو و فیلم بر میگردد.
لازم به ذکر است که من در مورد تلویزیون ایران و یا حتی سینمای ایران صحبت نمی کنم، چون در حال حاضر بیش از 90 درصد کارهای تلویزینی و سینمایی با این نرم افزارها انجام می شود و ظاهرا مشکلی هم پیش نمی آید.

برای روشن تر شدن موضوع به دو نمونه تجربه ای که در این مورد داشتم اشاره می کنم :

حدود دو سال پیش من یک فیلم سینمایی بلند تدوین کردم که در جشنواره های خارجی مانند ونیز و سانفرانسیسکو و نیویورک پخش شد و جایزه اول جشنواره اسلو فیلم مجارستان را نیز کسب کرد، این فیلم در جشنواره و نیز شانس بسیار زیادی برای کسب جایزه داشت( و حدود شش جشنواره معتبر دیگر که همگی نسخه فیلم یا نگاتیو آنرا در خواست کردند)، ولی متاسفانه این فیلم هیچگاه قابلیت تبدیل به نگاتیو را پیدا نکرد و به همین علت از بخش مسابقه خارج در بخشهای دیگری به نمایش در آمد.

در قدم اول ما مشکل را از نوع دوربینی که برای کار استفاده شده بود دیدیم ولی چند ماه بعد وقتی یک سکانس فیلم را که مشکل اساسی داشت، با نرم افزار Avid Express ادیت کردم و به همراه یک فیلم دیگر برای تبدیل فرستادم، نتیجه باور نکردنی بود. بله مشکل از Premiere بود و کارت و کدک avi!

وقتی شما در Premiere و Edius مخصوصا وقتی که از کارت هم استفاده می کنید، اگر شما از افکت ها یا ساده ترین آنها یعنی فید استفاده نمی کنید یا تصحیح رنگی در کار نیست، افت کیفیت چندان محسوس نیست. ولی وای به زمانی که میخواهید تصحیح رنگ کنید و یا روی کنتراست کار کنید. نتیجه افتضاح است! مخصوصا وقتی قرار است کار به فیلم تبدیل شود و یا از یک شبکه معتبر خارجی پخش گردد.

من این مشکل را با یک فیلم مستند که برای شبکه بی بی سی ساخته شده بود هم داشتم و مجبور شدم آنرا دوباره و این بار با Avid Express تدوین کنم.

تفاوتهای فیلم و دیجیتال بسیار زیاد است، ولی به طور کلی برای اینکه تصاویر دیجیتال شما تا حدی نزدیک به فیلم شود ، شما نا گزیر از دستکاری کنتراست و رنگ هستید و این کار با اینگونه نرم افزارها که نقطه اشتراک آنها استفاده از کارت و کدک avi هستند عملی نیست.

به هر حال من دو سال است که با Avid Express کار می کنم و تقریبا از تمامی رنجهایی که قبلا از نرم افزارهای مختف می کشیدم پایان یافته . به مدت یکسال دغدغه اصلی من این بود که آیا با Avid Express کار کنم یا نه؟ ولی از وقتی که آنرا انتخاب کردم تاثیر مستقیم روی کیفیت کار من چه به لحاظ تصویری و چه به لحاظ فکری و استفاده از شیوه های انتحاری و شکستن قوانین فکری رایج بین تدوین گران دیگر داشته است.

با تشکر فراوان از آقای  پویان آقابابائی برای نظرات فنی و تجربیاتشان.

 سیستم پیشنهادی AVID برای کار با نرم افزار

:PC

Operating System: Microsoft Windows XP 32-bit Edition - Service Pack 2 (Microsoft Vista support (is planned for a future release

System Memory: 1GB DDR2 SDRAM (2GB recommended for HD and high-stream count SD projects: 4GB (4 x 1GB) required for HP xw8400 workstations in Avid Unity MediaNetwork 5.0 environments

(One of the following processors: (minimum speed listed

(Xeon 2.4 GHz (single or dual core

Intel Core 2 Duo 2.13 GHz

Intel Core Duo 1.67 GHz

Pentium 4 1.8 GHz

(Pentium M 1.8 GHz (mobile

(Pentium D 1.7 GHz (mobile

(Qualified graphics card (per model, as supported by system vendors

Qualified IEEE-1394 FireWire port (integrated or add-in card; Avid Mojo is not supported on (notebook systems with PCMCIA cards of any kind

40GB or larger internal drive

DVD-ROM or DVD+RW drive

(QuickTime 7.1 or higher; Windows Media Player 10 (with version 9.5 codecs

/ 0 نظر / 81 بازدید