فواید رشد شخصیتی

اگر به همین وضعیت پیش روید، هیچ کس، حتّی صمیمی ترین افراد یا خانواده شما نیز قادر به درک یا حلّ مشکلات شما نخواهند بود، با خود روراست باشید و برای حلّ این ناهنجاری ها و نیل به بلوغ فکری و شخصیتی، به مشاوره و تقویت بعد معنوی خود بپردازید.

1-     فرصتهایی جدید

همزمان با رشد فکری و بلوغ، فرصت این را دارید تا به دیگران نیز برای نیل به این درجه کمک کنید، در این راه حداکثر تلاش خود را می کنید، از آنجاییکه امروزه در جوامع به اندازه ی کافی به رشد فکری کودکان اهمیت نمی دهند، بنابراین در ابتدا می توانید با کمک به این سنین، راه خود را آغاز کنید، امّا با این وجود قطعاً برای نیل به این هدف باز هم مجبورید از مشاوران کارآمد کمک بگیرید، ضمن اینکه جهت کسب نتیجه ای بهتر، با به کارگیری تجربیات عملی خود نیز، برای اجتماع خود مفید تر خواهید بود.

2-     روابط خود را تقویت کنید.

با برقراری روابط عاطفی، همواره صمیمیت و استحکام روابط خود را بیشتر کنید. برای مثال، اگر بخواهید همیشه بر همسر خود در تمامی امور مسلط باشید، او ناخودآگاه حس می کند که شما، عواطف، افکار و عقاید وی را نادیده گرفته اید، به این ترتیب، با ایجاد حس خودخواهی و خودرأیی خود در زندگی مشترک، به مرور زمان او به دید یک غریبه به شما می نگرد و روابطتان رو به سردی می گراید. بنابراین سعی کنید، با نگرشی جدید، تمرین و پروش ذهن خود، تفکر و رشد روحی خود را به درجه ی بلوغ و تکامل برسانید.

3-     فروتن و متواضع باشید

اگر به درجه بلوغ فکری برسید، همواره یاد گرفته اید که فروتن و متواضع باشید. با قبول اینکه هنوز موجودی کامل نیستید و این دید که ممکن است بازهم اشتباه کنید، خطاهای خود را راحت تر قبول می کنید و از آنها درس عبرت می گیرید. ضمناً در این بین، با اشتباهات دیگران نیز بهتر کنار می آیید و از آنها گذشت می کنید. فروتنی بدان معناست که یاد بگیرید با قبول جایزالخطا بودن و وجود معایب خود، بازهم خود را دوست داشته باشید.

به رشد عاطفی خود بها دهید

تکامل درک و بلوغ روحی، عاطفی، خود یکی از لازمه های رشد شخصتی انسان است.

دست از سرزنش و متّهم کردن دیگران بردارید، بدانید که خود شما، مسئول رفتار و کردارتان هستید، با رفتاری والامنش، صبوری، از نیل به اهداف خود در درازمدّت بهره می برید و در نتیجه ی آن، با اعتماد به نفس کامل با موانع و مشکلات احتمالی آینده روبرو می شوید.

مردمان

/ 0 نظر / 8 بازدید