استاد علی شهری

علی اصغر شهری در ۱۳۲۵ در زابل متولد شد و از کودکی در عرصه های فرهنگی و هنری ازجمله نقاشی، خوشنویسی، همکاری در ارکستر رادیو زاهدان و گویندگی رادیو، آموزش گروه نوازی موسیقی محلی برای اولین بار در استان سیستان و بلوچستان حضور داشت.

وی فعالیت سینمایی اش را با کانون فرهنگی رادیو و تلویزیون در ۱۳۵۰ آغاز نمود و ۱۳۵۷ در سینمای آزاد آن روزها فیلم «پیر سیستان» یا «سیستان سرزمین حماسه ها »را کارگردانی کرد. همزمان با تاسیس انجمن سینمای جوانان ایران در تهران، دفتر انجمن سینمای جوان زاهدان نیز آغاز به کار کرد و مرحوم علی اصغر شهری اولین دوره فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان زاهدان برگزار نمود. او چندین فیلم کوتاه و مستند از جمله «خاک طلا» ،«سیستان سرزمین حماسه ها» و... کارگردانی نمود که در جشنواره های متعدد برنده جوایز ارزنده ای شدند.

انجمن سینمای جوانان دفتر زاهدان با مدیریت علی اصغر شهری در ۱۳۸۶ برنده جایزه «یونیکا» به عنوان بهترین دفتر انجمن سینمای جوانان ایران شد . از افتخارات این دفتر به ساخت ۴۷ عنوان فیلم کوتاه در ۱۳۶۷ به عنوان یک رکورد، شرکت مستمر فیلمسازان سینمای جوان زاهدان و شاگردان «شهری» در جشنواره های گوناگون داخلی و خارجی و فعالیت مستمر و حرفه ای فارغ التحصیلان دفتر می توان اشاره کرد.

شهری در ۱۳۸۸ «نشان عالی درجه یک هنری» را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمود. مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در حوزه آموزش و پژوهش،مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اداره موسیقی استان سیستان و بلوچستان ، مسئول امور کتابخانه ها ، مسئول دبیرخانه پژوهش فرهنگ عمومی از جمله سوابق مدیریتی اوست.

/ 0 نظر / 32 بازدید