تولید آثار کوتاه انیمیشن

لسانی افزود: هر چند «مرکز» خانه همه انیماتورهاست اما کسانی که در این عرصه سابقه بیشتری داشته و یا اثری درخشان و قابل قبول در کارنامه کاری خود دارند، در اولویت قرار دارند و انعطاف مرکز نسبت به این دوستان بیشتر خواهد بود.

لسانی با تأکید بر اهمیت در نظر گرفتن عناصر فرهنگی ایرانی در انیمیشن‌ها گفت: یکی از خواسته‌های مرکز در تولید انیمیشن و دیگر آثار در نظر گرفتن هویت ملی و نقش مایه‌های بومی در فیلم‌هاست. این آثار باید به نوعی جوهره و امضای اقلیم خود را داشته باشند.

لسانی در عین حال خاطرنشان ساخت: بسیاری از انیماتور ها منبع درآمدشان ساخت و تولید انیمشن است و برای ساخت یک اثر مدت زمان بسیار صرف می کنند و برخلاف کارهای سینمایی بازده آن را خیلی زود نمی‌بینند. این ها حقایقی است که از چشم مرکز دور نبوده است.

مدیر تولید مرکز گسترش گفت: متأسفانه غیر از چند مورد استثنایی از زمان تغییر مدیریت در این مرکز بر خلاف آثار مستند، کوتاه و داستانی بلند سینمایی، در حوزه آثار کوتاه انیمیشن هنوز طرح های با کیفیتی به این مجموعه ارائه نشده است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگرچه در طول مدت گذشته تعداد آثار انیمیشن اندک بوده اما کیفیت آن ها به مراتب بیشتر از آثار مستند و کوتاه بوده و از این رو موفقیت بیشتری را در جشنواره‌ها برای مرکز به ارمغان آورده و بازتاب و درخشش زیادی در جشنواره‌ها داشته‌اند.

وی اضافه کرد: به طور مثال انیمیشن «شهر خاموش» ساخته «امیر مهران» در دو سال اخیر جوایز بسیاری در جشنواره‌های داخلی و خارجی کسب کرده است و از سوی دیگر انمیشن «عکس» ساخته «مریم خلیل زاده» و هم چنین کارهایی چون « خرمالو» و «ابر صورتی» نیزاز نمونه های موفق انیمیشن در کشورمان هستند.

او با گلایه از نحوهء برخورد بعضی از انیماتورها در روند تولید یک انیمیشن گفت: معمولا بسیاری از انیماتور ها پس از عقد قرارداد و در روند تولید یک اثر به مرکز آمده و با ابراز مشکلات خود یا زمان قرارداد را تمدید می‌کنند و یا به مشکلات مالی و ... اشاره دارند. لذا ما از دوستان انیماتور می‌خواهیم که این مسائل را زمان عقد قرارداد در نظر گرفته و بگذارند تا روند تولیدات انیمیشن یک سیر و ریتم منظم و منطقی طی کند.

لسانی مطرح ساخت: چنانچه ساخت یک انیمیشن خوب نیازمند بودجه بیشتری باشد مرکز این مسئله را به طور منطقی پیگیری خواهد کرد.

وی در خاتمه تأکید کرد: انیماتورها باید بدانند که «مرکز» تنها یک کارفرما نیست بلکه جایی است که خانه آن‌ها بوده و مدیران از مشکلات این عرصه درک کاملی داشته و در صدد مرتفع کردن آن‌ها هستند.

برنا

/ 0 نظر / 4 بازدید