تندیسهای جشن مستقل فیلم کوتاه اهدا شد

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اعلام برگزیدگان سومین جشن مستقل فیلم کوتاه چهاردهمین جشن سینمای ایران پنجشنبه شب١٣٨٩/۶/٢٠با حضور داوران و هنرمندانی چون محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما، هوشنگ گلمکانی، سیف الله صمدنیا، رحمان حقیقی، مونا زندی، محمد رضا دلپاک و ... در سالن ایوان شمس برگزار شد.

 

در این مراسم علاوه بر اعلام برگزیدگان از ناصر تقوایی فیلمساز برجسته کشور نیز تقدیر شد.
 
در ابتدای این مراسم که کوروش سلیمانی اجرای آن را برعهده داشت کلیپ افتتاحیه از طرف انجمن فیلم کوتاه ایران ایسفا پخش شد و پس از آن فرهاد توحیدی دبیر جشن خانه سینما ضمن تبریک روز ملی سینما و عید سعید فطر گفت: در این دوره از جشن خانه سینما 648 فیلم در طول 40 روز از سوی 75 داور بررسی و دیده شد. در طول این 40 روز داوران فیلمهایی را دیدند که هر کدام تاثیر ویژه ای بر سینمای ایران بر جا می گذارد. زندگی عین سینما و سینما عین زندگی است.  زندگی که مانند "آه" خیلی کوتاه است. درست مثل یک فیلم کوتاه خوب با پایانی تاثیرگذار.
 
بعد از صحبتهای کوتاه توحیدی شهرام مکری دبیر اجرایی فیلم کوتاه و امیرعلی اعلایی دبیر آکادمی فیلم کوتاه روی صحنه آمدند و مکری از کسانی که در برگزاری این مراسم به آنها کمک کرده اند تشکر کرد و اعلایی نیز اعلام کرد که 60 شاخه گل برای احترام و سپاس  از هیئت انتخاب و داوران فیلمها بر روی سن گذاشته اند تا از آنها قدردانی کنند.
 
در ادامه این مراسم کلیپ کوتاهی برای درگذشتگان فیلم کوتاه، مهدی اباسلط ، امیر الله داد و بهنام صفوی و همچنین کلیپ دیگری که به معرفی هیئت انتخاب فیلم کوتاه داستانی و تجربی اختصاص داشت پخش شد.
 
سلیمانی ضمن بیان این نکته که هر سال 4 تندیس و 3 لوح تقدیر به برگزیدگان اهدا می شود و یکی از چهار تندیس هر سال به صورت چرخشی عوض می شود از شادمهر راستین برای اهدای دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به کریم لک زاده دعوت کرد. پس از آن محمدرضا دلپاک جایزه بهترین صدا را به مهرشاد ملکوتی داد.در میانه مراسم و بعد از اهدای دیپلم افتخار بهترین صدا بخش بزرگداشت ناصر تقوایی برگزار شد.
 
عباس کیارستمی فیلمساز برجسته کشور که سال گذشته بزرگداشت وی در این مراسم برپا شده بود به همراه عباس گنجوی برای تقدیر از تقوایی روی سن حاضر شدند.
 
در ابتدا مجری مراسم بیانیه انجمن فیلم کوتاه که پیام تبریکی برای فیلم "کپی برابر اصل " کیارستمی بود را خواند و پس از آن عباس کیارستمی که با تشویق بسیار حاضران روبرو شده بود گفت: امروز افتخار بزرگی برای من است که دوست و همکار عزیزم ناصر تقوایی در اینجا حضور دارند. من خودم را هنوز فیلمساز کوتاه می دانم و تا یکساعت قبل مشغول تدوین فیلمی کوتاه بودم و اگر می دانستم که به این مراسم می آیم آن را همراه می آوردم تا شما هم آن را ببینید.
 
عباس گنجوی نیز با بیان اینکه درباره تقوایی نمی تواند صحبت کند گفت: به صورتی که من به تقوایی نگاه می کنم به هیچ چیز دیگر نمی توانم نگاه کنم و برای اینکه سوء تفاهمی پیش نیاید می گویم ناصر تقوایی همیشه تقوایی است.
 
ناصر تقوایی نیز که با تشویق حاضران روبرو شده بود ضمن تقدیر از کیارستمی برای ساختن فیلم "کپی برابر اصل" و دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه سوربن فرانسه گفت: همه بچه های سینما می دانند که فیلم ساختن یک فیلمساز از فرهنگی متفاوت در اروپا کار ساده ای نیست و این افتخاری است که نصیب کیارستمی شده است. من بسیار خوشحالم که کیارستمی با ساخت این فیلم توانسته پاسخگوی سرمایه گذار خود باشد و اعتباری برای تهیه کننده به دست آورد.
 
وی ادامه داد: از طرفی هم متاسف هستم که فیلمهای فردی مانند کیارستمی در جامعه ما دیده نمی شود و برای دیدن آثار وی باید کپی آنها را از بازار قاچاق تهیه کرد. جوانان دیگر ما نیز در ایران با این مشکلات روبرو هستند. نباید وقفه ای در کار یک فیلمساز به وجود بیاید چون این مسئله باعث صدمه دیدن هنرمند می شود.
 
تقوایی افزود: من همیشه کوشش کرده ام که با فیلمهای کوتاه در تماس باشم و آنها را در جشنواره ها ببینم . چون این آثار امکان نمایش عمومی ندارند. کیفیت فیلمهای این دوره برای من حیرت آور بود. در بین این 40 فیلم 20 تای آنها خیلی خوب و 10 فیلم درخشان، اصیل و فوق العاده بودند. من تا به حال کمتر با این آثار روبرو بودم.
 
وی خاطرنشان کرد: مسئله دیگری که در طول 10-15 سال گذشته مورد توجه قرار گرفته ورود سینمای دیجیتال به ایران است که کج سلیقگیهایی را با نام فیلم تجربی وارد سینما کرده است. بعضی از این فیلمسازان کیارستمی را الگوی خود قرار می دهند اما از این مسئله غافل هستند که فیلم ساختن مانند کیارستمی مثل شعر گفتن همچون سعدی است. کیارستمی سالها تلاش کرده تا به این درجه از کمال رسیده است.
 
کارگردان "ناخدا خورشید" گفت: اما من در فیلمهای این دوره هیچکدام از این بی سلیقگیها را ندیدم. فیلمسازان از سادگی ابزار برای بالا بردن کیفیت فیلمهایشان استفاده کرده اند. شاید تنها نقطه ضعف بعضی از این فیلمها سکته های ادبی است که در آنها مشاهده می شود که این مسئله نیز به دلیل آشنایی نداشتن فیلمسازان با ادبیات به وجود می آید.
 
وی افزود: تفاوت رمان و فیلم بلند و کوتاه در این است که آثار بلند زمانی به پایان می رسند که داستان آنها به پایان رسیده باشد اما فیلم کوتاه زمانی بسته می شود که ساختارش به پایان برسد نه اینکه داستانش تمام شود. ساختار جهان بینی فیلمساز است که به صورت غیر مستقیم بیان می شود.
 
وی در پایان ضمن اظهار امیدواری از اختصاص سالنهایی برای نمایش فیلمهای کوتاه گفت: پرویز کیمیاوی بعد از مدتها در ایران به سر می برد کاری کنید که او از ایران نرود و بتواند در کشور خودش به فعالیت بپردازد.
عباس کیارستمی بعد از سخنان تقوایی دوباره پشت میکروفن قرار گرفت و اظهار امیدواری کرد که سال آینده شاهد ساخته شدن فیلمی از ناصر تقوایی باشیم.
 
ادامه این مراسم بابک میرزاخانی به همراه آرین نائینی قطعاتی ساخته خودش را اجرا کرد و خواند.
پس از اجرای موسیقی نیما عباسی پور به نمایندگی از هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه به همراه کاوه قهرمان و عاطفه خادم الرضا از هیئت موسس انجمن فیلم کوتاه که شامل امیر شهاب رضویان، بیژن میرباقری ، سعید تارازی ، مهوش شیخ الاسلامی، مصطفی آل احمد، مهدی جعفری، مونا زندی ، مهدی کرم پور، مجید برزگر و مهرداد اسکویی بودند تقدیر کردند.
امیرشهاب رضویان گفت: سینمای ایران از دل تجربه های تقوایی، بیضایی، کیارستمی و سهراب شهید ثالث متولد شد. ما باید این سینما را ببینیم نه این فیلمهای سخیف و دختر و پسری که روی پرده است.
 
بعد از اهدای تندیس و لوح تقدیر به سایر برگزیدگان کلیپ رونمایی 3 کتابی که خانه سینما منتشر کرده بود به نامهای "کتاب ما "،" کتاب فیلم نامه" و "کتاب ناصر تقوایی" پخش شد.
 
همچنین پخش کلیپ اعضای هیئت داوران و کلیپ "ای ایران" از دیگر برنامه های این مراسم بود. در پایان نیز فیلم کوتاه "حلزون" که سه جایزه از جشن فیلم کوتاه دریافت کرد برای حاضران در سالن پخش شد. برگزیدگان سومین جشن فیلم کوتاه داستانی - تجربی عبارتند از: تندیس بهترین فیلم به فیلم "حلزون" به تهیه کنندگی آزاد محمدی تعلق گرفت. محمد مهدی عسگرپور جایزه این بخش را اهدا کرد.
 
تندیس بهترین کارگردانی داستانی به آزاد محمدی برای "حلزون" تعلق گرفت. امیر شهاب رضویان جایزه این بخش را به محمدی اهدا کرد.
 
تندیس بهترین کارگردانی تجربی به کاظم مولایی برای فیلم "منها" تعلق گرفت. سیف اله صمدنیا جایزه این بخش را اهدا کرد. تندیس بهترین تدوین را مهرداد اسکویی به میثم صمدی بهرامی برای فیلم "رادیولوژی یک پرتره " اهدا کرد.
 
دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به کریم لک زاده برای فیلم "غم ها و غریزه ها" تعلق گرفت.
 
دیپلم افتخار بهترین صدا به مهرشاد ملکوتی برای صداگذاری فیلم "رادیولوژی یک پرتره" اهدا شد.
 
دیپلم افتخار بهترین تصویربرداری به محمد رسولی برای تصویربرداری فیلم "حلزون" تعلق گرفت.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید