تفاوت سازگاری با سازش در زندگی مشترک

زمانی که شخصی ازدواج می‌کند باید خواسته‌هایش را متعادل سازد. به طوری که برای مثال خانم‌ها بیشتر از توان مالی همسرشان از او انتظار نداشته باشند. این را همه می‌دانند که هر زندگی فراز و نشیب‌های فراوانی دارد، در نتیجه باید برای پایداری زندگی با مشکلات دست و پنجه نرم کرد.
اهمیت سازگاری در مباحث روانشناسی تا اندازه‌ای است که بسیاری از تعاریف بر اساس میزان سازگاری افراد تعریف می‌شود. مثلا یکی از تعاریفی که در مورد هوش گفته می‌شود، هوش را میزان سازگاری افراد با محیط می‌دانند. یا یکی از پارامترهای اساسی سلامت روانی را سازگاری با محیط عنوان می‌کنند. حتی در مباحث زیست شناختی نیز سازگاری ارگانیسم با محیط را مهمترین عامل بقاء موجود زنده می‌دانند.
البته سازگاری به معنی سازش کاری و منفعل بودن نیست. سازش کاری و منفعل بودن این است که مثلا شما در محیط کار تسلیم‌وار و بدون هیچ خلاقیت و تلاشی در جا بزنید اما در سازگاری اولا آنقدر هیجان‌های منفی شما را درگیر نمی‌سازد که آرامش شما به هم بریزد یا ابتکار عمل از دست شما خارج شود. ثانیا با خلاقیت، تلاش و روش حل مسئله ضمن اینکه کار محوله را به بهترین نحو انجام می‌دهید، مبتکرانه با اقدامات خودجوش و مثبت در راستای کارهای‌تان زمینه رشد خود را فراهم می سازید و با دقت عمل(نه به صورت هیجانی واحساسی) به دنبال روش‌های هنجار سازمان متبوعه جهت حل مساله خود می پردازید.
مفهوم سازش:
سازش یعنی پذیرش بی قید و شرطِ شرایط موجود، انتظارات همسر و برآورده کردن آن، بی آنکه چون و چرایی در کار باشد، این که زوج و زوجه بتوانند اظهارنظر کنند.
اما سازگاری یعنی اینکه زوجین از حقوق خود دفاع می‌کنند و در عین حال فکر حقوق همسر خود نیز هستند. در سازگاری آرامش وجود دارد و هر یک از زوجین می‌دانند در چه مواقعی می بایست عقب نشینی نمایند. در حالیکه در سازش، توهین و تحقیر و پایمال شدن حق وجود دارد.
ناسازگاری زمانی است که فرد احساس می‌کند حقش در نظر گرفته نمی‌شود و مورد تحقیر و توهین قرار می‌گیرد و لذا مقاومت کرده و در مقابل، چنین رفتاری را از خود بروز می‌دهد.
راهکارهایی به منظور کاهش ناسازگاری زوجین:
با توجه به اینکه بهبود روابط، نقش مهمی در سازگاری زوجین و نقش محوری در سایر ابعاد سازگاری و زناشویی دارد و به عبارتی تقویت عوامل سازگاری موجب کاهش ناسازگاری‌هایی می‌شود، امروزه این امر را در راستای ایجاد سازگاری مقدم بر حل مشکل بین زن و شوهر می دانند.
مطابق تحقیقات به عمل آمده، ارتباط دوتایی شامل( تفاهم، درک، صمیمیت مراودات کلامی و غیر کلامی، حل تعارض و موضوعات شخصیتی (شامل سلایق، ویژگی‌های رفتاری، نحوه‌ی ارتباط با اقوام و دوستان) از عوامل مهم در سازگاری زوجین بوده و در این میان ارتباط دوتایی نقش محوری‌تری دارد.
حرکت در راستای عکس آنچه در آثار و نشانه‌ها قلمداد گردید و در اظهارات یک همسر به عنوان نمونه بیان شد می‌تواند راهکارهای مناسبی برای ایجاد سازگاری هر چه بیشتر باشد.

هدیه ارجمند

/ 0 نظر / 6 بازدید