جشنواره فیلم کن

به گزارش خبرآنلاین، تیم برتن کارگردان فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» و رئیس داوران بخش اصلی و همکاران او یکشنبه شب برنده جایزه نخل طلایی را از میان 19 فیلم بخش مسابقه انتخاب می‌کنند.

رقبای امسال بخش مسابقه کن را مجموعه‌ای از فیلم‌های هنری، فیلم‌های جنگی پرهزینه و ... ساخته فیلمسازانی چون مایک لی بریتانیایی، عباس کیارستمی از ایران و الخاندرو گونزالز ایناریتو مکزیکی، شامل می‌شود.

نخل طلا جنبه جدی جشنواره‌ای است که دوست دارد این رویداد هنری را با چاشنی زرق‌و‌برق هالیوودی همراه کند. نمونه این مسئله در دوره شصت و سوم جشنواره کن، اولین نمایش جهانی فیلم‌های «رابین هود» به کارگردانی ریدلی اسکات و دنباله «وال استریت» ساخته الیور استون بود.

قصر جشنواره امسال شاهد حضور ستاره‌هایی چون راسل کرو، نائومی واتس، ژولیت بینوش و مایکل داگلاس روی فرش قرمز بود و هتل‌های شیک کن هم در این 12 روز میزبان انواع و اقسام مهمانی‌ها با حضور چهره‌های پولدار و سرشناس بودند.

اما باران و هوای سرد همین طور ایجاد اختلال در سفرها به خاطر خاکستر ناشی از آتشفشان ایسلند، شرایط را طوری رقم زد که جشنواره 2010 آشکارا معمولی‌تر از دوره‌های قبل جلوه کند.

منتقدان حاضر در کن هم اعتقاد دارند دوره 63 شاید یک شاهکار نباشد.

با این حال، زان بروکس، نویسنده نشریه ورایتی که مایک لی و خاویر بووا فرانسوی را شایسته دریافت جایزه نخل طلا می‌داند، اعتقاد دارد: «کن حتی در یکسال نه چندان خیلی خوب هم بهترین جشنواره سینمایی دنیاست.»

«سال دیگر» مایک لی فیلمی است که داستان یک خطی آن به نظر قابل بیان نمی‌آید: یک روز از زندگی زوجی میانسال و خوشبخت از طبقه متوسط با بازی جیم برودبنت و روث شین.

اما فیلمساز کهنه‌کار بریتانیایی اصرار دارد بگوید درام‌های خانوادگی او که با آنها به شهرت رسیده، همه درباره پیدا کردن جذابیت و درام در مردم به اصطلاح «عادی» یا زندگی‌های «ملال‌آور» است.

لی که سال 1996 با فیلم «رازها و دروغ‌ها» برنده جایزه نخل طلا شد، امسال برای دریافت این جایزه یک رقیب سرسخت دارد که از قضا هموطن اوست: کن لوچ دیگر فیلمساز قدیمی سینمای بریتانیا که درام جنگی Route Irish با موضوع عراق را در بخش مسابقه دارد.

فیلم جدید لوچ که در بریتانیا و اردن فیلمبرداری شده، دنیای تاریک پیمانکاران خصوصی در کشور جنگ‌زده را بررسی می‌کند. لوچ هم سال 2006 با «باد بر مرغزار می‌وزد» جایزه نخل طلایی را دریافت کرد.

جنگ و دیگر هیچ
جنگ موضوع تکراری جشنواره کن 2010 بود. تریلر سیاسی «بازی عادلانه» به عنوان تنها فیلم آمریکایی بخش مسابقه داستانی واقعی درباره یک مامور سیا است که دولت بوش به او خیانت می‌کند.

شان پن و نائومی واتس بازیگران این فیلم هستند که داگ لیمان سازنده فیلم «هویت بورن» آن را کارگردانی کرده است.

«بازی عادلانه» فیلمی درباره والری پلیم، مامور مخفی سیا است که کاخ سفید به تلافی افشاگری‌های همسر دیپلمات او به شکلی غیرقانونی هویتش را فاش کرد. برابر با قوانین آمریکا افشای نام ماموران مخفی جرم است.

جوزف ویلسن همسر پلیم که پیشتر سفیر آمریکا در یکی از کشورهای آفریقایی بود، دولت بوش را به تحریف اطلاعات مربوط به عراق بخصوص اطلاعات مربوط به سلاح‌های کشتار جمعی متهم کرده بود.

شان پن

شان پن و نائومی واتس در فیلم «بازی عادلانه»

جنگ جهانی دوم با «آفتاب‌سوخته 2» به کارگردانی نیکیتا میخالکوف فیلمساز روس به کن آمد. این فیلم با بودجه‌ای 40 میلیون دلاری ساخته شده و درباره حمله نازی‌ها به روسیه است و خود میخالکوف نقش یک ژنرال پاکسازی‌شده ارتش سرخ را بازی می‌کند.  

میخالکوف سال 1994 با فیلم «آفتاب‌سوخته» برنده جایزه بزرگ جشنواره کن و سپس اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد.

اعتراض به نمایش فیلمی درباره استعمار
در همین حال فیلم «خارج از قانون» به کارگردانی رشید بوغریب درباره تلاش تلخ الجزایر برای رهایی از استعمار فرانسه با اعتراض صدها معترض در کن مواجه شد که اعتقاد دارند این فیلم تاریخ را تحریف کرده است.

نیروهای پلیس ضدشورش فرانسه روز جمعه با باتوم و حفاظ بیرون تالار جشنواره مستقر شدند تا مانع حمله معترضان شوند. «خارج از قانون» تولید فرانسه، بلژیک و الجزایر است.

رابطه پردردسر فرانسه با مستعمره سابق خود بار دیگر و این بار در فیلم فرانسوی «خدایان و آدم‌ها» ساخته خاویر بووا نمود پیدا کرد. فیلم بووا داستانی درباره راهب‌های کاتولیک است که در بحبوحه خشونت‌ها در الجزایر گرفتار می‌شوند.

منتقدان حاضر در کن «رونوشت برابر اصل» عباس کیارستمی با بازی ژولیت بینوش را هم یک رقیب پرقدرت می‌دانند. این فیلم تولید فرانسه و ایتالیا و اولین فیلم بلند کیارستمی است که خارج از ایران ساخته شده است.

سینمای آسیا در شصت و سومین دوره کن حضوری پرقدرت داشت: کره جنوبی با دو فیلم «شاعری» به کارگردانی لی چانگ-دونگ و «خدمتکار زن» ساخته «ایم سانگ-سو» به کن آمد و چین و ژاپن و تایلند هم امسال نماینده داشتند. «خشم» ساخته تاکشی کیتانو فیلمساز سرشناس ژاپنی نماینده ژاپن در کن بود.

«یک مرد در حال فریاد» به کارگردانی محمد- صالح هارون، فیلمساز اهل چاد هم پس از 13 سال اولین فیلم از جنوب صحرا در آفریقاست که برای دریافت جایزه نخل طلایی رقابت می‌کند.

«بیوتیفول» الخاندرو گونزالز ایناریتو تولید اسپانیا و مکزیک، «زندگی ما» دانیل لوچتی از ایتالیا و فرانسه، «پرنسس مونپانسیه» به کارگردانی برتران تاورنیه فیلمساز فرانسوی، «در گردش» ساخته ماتیو آمالریک دیگر فیلمساز فرانسوی و «تو، خوشی من» ساخته سرگی لوزنیتسا از اوکراین و آلمان، فهرست رقبای جشنواره کن 63 را کامل می‌کنند.

این دوره جشنواره کن یک ستاره دیگر هم داشت: ژان-لوک گدار افسانه سینمایی و خالق آثاری چون «از‌نفس‌افتاده» و «پی‌یرو خله» که البته «مشکلات اسرارآمیز از نوع یونانی» باعث شد در اولین نمایش جهانی فیلم تازه خود با عنوان «فیلم سوسیالیسم» در بخش نوعی نگاه جشنواره حضور نداشته باشد.

شصت و سومین جشنواره فیلم کن چهارشنبه 12 مه (22 اردیبهشت) با نمایش فیلم حماسی «رابین هود» آغاز ‌شد.

/ 0 نظر / 5 بازدید