EDIUS تدوین با

شرکت‌های معتبر سازنده کارت‌های ویدیویی مانند

  Pinnacle،  Canopus و  Matrox در ابتدا، بسیاری از سخت افزارهای خودرا سازگار با پریمیر ارائه می‌کردند ولی به تدریج این روند تغییر کرد و برخی از آنها اقدام به طراحی و تولید برنامه‌های تدوین دیجیتال نمودند و ارتباط خودشان را با پریمیر قطع کردند و یا در برخی بخش‌ها به حداقل ممکن رساندند. شرکت Pinnacle توسط
Avid  خریداری شد و نرم افزار تدوین Avid Liquid را ارائه نمود شرکت Canopus نیز نرم افزار Edius  را ارائه کرد.  Canopusکه قبلا با ارائه کارت DV Storm توانایی خود را به اثبات رسانده بود، با تولید Edius  روند خوشنامی خود را حفظ کرد و یک پلتفورم قوی و قابل اطمینان برای تدوین ارائه نمود.

در این شماره بنا به درخواست خوانندگان و همچنین استفاده گسترده استودیوهای تلویزیونی از برنامه Edius بر آن شدیم که در چند شماره به معرفی این برنامه بپردازیم و شما را با امکانات و ابزارهای آن آشنا نماییم .
پیش از شروع مطالب اصلی لازم است عنوان کنیم که این مقالات برای افرادی تنظیم شده است که با تدوین دیجیتال آشنایی دارند و قبلا کار با یکی از نرم افزارهای تدوین را تجربه کرده‌اند ولی اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید تدوین را برای اولین بار شروع کنید بهتر است به عنوان پیش نیاز کتاب‌هایی را در زمینه آموزش برنامه‌های تدوین خصوصا پریمیر مطالعه نمایید تا بتوانید حداکثر استفاده را از این راهنمای آموزشی ببرید.

پنجره‌های مختلف در محیط Edius
Edius مانند دیگر برنامه‌های تدوین از چندین پنجره تشکیل شده است. عملکرد این پنجره‌ها جز چند تفاوت کوچک، در اکثر برنامه‌های تدوین مانند یکدیگر می‌باشند اما آنچه که  Edius را متفاوت می‌نماید حالت شناور بودن پنجره است که به شما امکان تغییر مکان آنها را می‌دهد. در حالیکه این ویژگی برای تمام پنجره‌های پریمیر میسر نمی‌باشد.
شکل 1 نمای Default برنامه Edius  را نشان می‌دهد عملکرد کلی این پنجره‌ها به شرح زیر می‌باشند.


شکل 1

پنجره Monitor
پنجره مانیتور از دو قسمت Player/Recorder تشکیل شده است( شکل 2). پنجره Player که در پریمیرSource View  نامیده می‌شود برای نمایش و ویرایش کلیپ‌ها و کنترل دستگاه‌های جانبی از جمله DV Cam Player به کارمی‌رود در حالیکه پنجره Recorder برای نمایش و ویرایش کلیپ‌های موجود در پنجره  Timelineو استخراج برنامه‌های ویدیویی استفاده می‌شود. این پنجره در پریمیرProgram View نامیده می‌شود.


شکل 2

 Edius برای نمایش پنجره‌ها دارای دو حالت Dual Mode و Single Modeمی‌باشد.
در حالت Dual Mode می‌توان هر دو پنجره را در محیط برنامه مشاهده نمود در حالیکه درSingle Mode فقط یکی از پنجره‌های نمایشی فعال می‌باشد. استفاده از حالات نمایشی مختلف امری سلیقه‌ای است ولی عموما وقتی از Dual Mode استفاده می‌شود که شما از یک مانیتور بزرگ یا دو مانیتور استفاده می‌کنید. پیش‌فرض برنامهEdius  بر روی Single Mode و پنجره Recorder می‌باشد.
برای تغییر پنجره‌ها در حالتSingle Mode از کلید  Tabیا کلیدهای  PLR/RCDدر بالای پنجره مانیتور( شکل 3) استفاده می‌شود.


شکل 3

پنجره Bin
این پنجره که در پریمیر پنجره Project نامیده می‌شود برای وارد نمودن، مرتب کردن و ایجاد تغییرات اولیه درکلیپ‌ها به کار می‌رود( شکل 4 ) و از سه قسمت
 Folder View،  Operation Buttonو Clip Viewتشکیل شده است .


شکل 4

پنجره Palette
Edius شامل سه پالت Effect،  InformationوMarker می‌باشد(شکل 5). این پالت‌ها در حالت اولیه برنامه، مجزا از یکدیگر می‌باشند.
ولی با Drag & Drop کردن می‌توان آنها را داخل یکدیگر قرار داد( شکل 6) همچنین می‌توان نوع نمایش پالت Effect را به حالت Folder View تغییر و آن را مشابه پنجره Bin نمود.


شکل 5


شکل 6

پالت Effect جایی است که شما می‌توانید تمام فیلترهای صوتی، تصویری، ترانزیشن‌ها و دیگر افکت‌های Edius را مشاهده کنید. عملکرد پالت Effect دقیقا مشابه پالت Effects پریمیرپرو است با این تفاوت که افکت‌های پریمیر پرو بیشتر از Edius می‌باشند.
پالت Information از دو قسمت تشکیل شده است( شکل 7 ). در بخش فوقانی می توان اطلاعات کاملی را راجع به مشخصات یک کلیپ بدست آورد. بخش تحتانی پالت نیز برای نمایش و ایجاد تغییرات در افکت‌ها و فیلترهایی است که به کلیپ‌ها اعمال شده‌اند. پالت Information در Edius مشابه پالت Effect controls و Info در پریمیر پرو می‌باشد.
آخرین پالت Edius پالت Marker است که برای کنترل و حرکت بین نشانه‌های
(Markers) موجود در پنجره Timeline بکار می‌رود. پریمیر پرو فاقد پالت Marker می‌باشد ولی امکانات این پالت را در پنجره مانیتور قرار داده است.


شکل 7

پنجره Timeline
پنجره Timeline که اصلی‌ترین بخش در برنامه‌های تدوین محسوب می‌شود برای ویرایش و اصلاح کلیپ‌ها و ایجاد جلوه‌های ویژه بر روی کلیپ‌ها به کار می‌رود.
همانطور که در شکل 8 مشاهده می‌شود پنجره  Timelineاز 5 قسمت اصلی تشکیل شده است:
تراک‌های تصویری
2 ـ تراک‌های صوتی
3 ـ تراک تایتل
4 ـ کلیدهای دستورات و ابزارها
5 ـ محور زمان


شکل 8

چگونه محیط پنجره Timeline را شبیه پریمیرپرو نماییم

تدوینگران پریمیر به یاد می‌آورند که چگونه در پریمیر 6.5 امکان استفاده از کارگاه‌های مختلف تدوین مانند AB Editing و Single Track وجود داشت و چگونه تدوینگران می‌توانستند با اجرای یک دستور از یک سبک تدوین به سبکی دیگر بروند. حرکت بین سبک‌های مختلف تدوین در پریمیر مشخص بود و تدوینگران می‌توانستند به راحتی سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنند در حالیکه این ویژگی درEdius کمی متفاوت است و نیاز به وقت و تنظیمات بیشتری دارد.
طراحی اولیه برنامه Edius بر اساس دو سبک تدوین
 AB Editing و Single Track می‌باشد ولی امکان تغییر آن به محیط‌های کاری دیگر نیز وجود دارد. اگر با پریمیر پرو کار می‌کنید و با اجرای دستورات در محیط Single Track آشنایی دارید و یا از برنامه‌های دیگری استفاده می‌کنید که Single Track می‌باشند و یا حتی اگر  کاربر  Avid  هستید و از شیوه تدوین سه نقطه(3 Points) استفاده می‌کنید آنگاه می‌توانید Edius را بنا به سلیقه خود تنظیم نمایید. انعطاف پذیری و تغییر بین شیوه‌های مختلف تدوین یکی از ویژگی‌های قدرتمند برنامه Edius می‌باشد.

نکته مهم در مورد Edius این است که برای تغییر حالت بین شیوه‌های مختلف تدوین دستور مشخصی وجود ندارد و تنظیمات  باید در بخش‌های مختلف انجام شود. برای کاربران پریمیر پرو که برای اولین بار از Edius استفاده می‌کنند ممکن است تعامل بین کلیپ‌های صوتی و تصویری در پنجره Timeline کمی غیر عادی باشد و دشوار به نظر آید،  ما در این مرحله نکاتی را به شما آموزش می‌دهیم که نحوه اجرای دستورات را در Edius مشابه پریمیر پرو می‌نماید.
برای  تغییر محیط تایم‌لاین Edius به پریمیر پرو بهترین نقطه شروع، ایجاد یک پروژه جدید است.
بنابر این بر روی دستور New Project کلیک کنید و در پنجره
  Project Settingsتنظیمات بخش Track را تغییر دهید( شکل 9 ).
 VA Tracksبیانگر محیطی است که فایل‌های صوتی و تصویری می‌توانند در کنار هم بر روی یک تراک قرار بگیرند. از آنجا که این سبک مخصوص AB Editing می‌باشد و در  Single Trackبه کار نمی‌رود، مقدار مقابل آن را بر روی  صفر قرار دهید تا هیچ تراک  VAدر پنجره Timeline نداشته باشیم.
تراک بعدی که می‌بایست در این قسمت حذف کنیم  T Tracksمی‌باشد این تراک مخصوص فایل‌های تایتل و افکت‌های  Title Mixerمی‌باشد در صورتی که بخواهید از افکت‌های  Title Mixerاستفاده کنید باید حتما  T Tracksدر پنجره Timeline داشته باشید در غیر این صورت می‌توانید این تراک را حذف کنید و فایل‌های تایتل را همچون پریمیر پرو در تراک‌های ویدیو قرار دهید.


شکل 9

کسانی که با Edius کار می‌کنند معمولا ترجیح می‌دهند تراک تایتل را در پنجره Timeline داشته باشند ولی در نهایت انتخاب این مساله به عهده خود شماست. در صورتی که تراک تایتل را در این مرحله حذف کنید می‌توانید بعدا آن را با استفاده از دستور Create Title in new Title Track به پروژه اضافه نمایید( شکل 10 ).


شکل 10

تنظیمات برنامه
به طور کلی برنامه‌های کامپیوتری دارای دو نوع تنظیمات هستند: تنظیمات جانبی دستورات و تنظیمات اصلی برنامه.
تنظیمات جانبی دستورات Edius معمولا در منوی برنامه‌ها قرار دارد به طور مثال تنظیمات نمایش پنجره‌ها را در منوی View می‌توان مشاهده نمود.
تنظیمات اصلی برنامه که نحوه تعامل دستورات مختلف و بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را با یکدیگر مشخص می‌کند در منوی Settings قرار دارد. این منوی شامل بخش‌های مختلفی می‌باشد که تنظیمات قسمت‌های مختلف برنامه را در بر می‌گیرد. بخشApplication Settings ( شکل 11 ) اصلی‌ترین بخش تنظیمات Edius می‌باشد.


شکل 11

برای اینکه محیط Edius را نزدیک‌تر به محیط Premiere Pro و Single Track نمایید باید تغییرات کوچکی را در تنظیمات اصلی برنامه ایجاد کنید.
به منوی Settings بروید و گزینه Application Settings را انتخاب نمایید. در بخش پارامترهای Timeline ، گزینه Add clips to the mapped track ( شکل 12) را غیر فعال کنید.


شکل 12

این دستور موجب متمایز شدن تراک انتخاب شده در پنجره Timeline می‌گردد و امکان انتقال فایل‌های صوتی و تصویری را به تراک‌های غیرفعال محدود می‌سازد و در صورت وجود کلیپ در تراک فعال، فایل‌های ارسالی را با آنها جایگزین می‌سازد.
برخی از کاربران Edius ترجیح می‌دهند که این دستور را فعال نگه دارند، شما نیز ممکن است پس از آشنایی بیشتر با Edius بخواهید این گزینه را فعال سازید آنچه که این دستور در محیط Edius ایجاد می‌کند مشابه سازی روند تدوین در محیط Avid می‌باشد که ارسال تصاویر را  به پنجره  Timeline بر اساس نقاط ورودی و خروجی صورت می‌گیرد برای کاربران پریمیر پرو این سبک تدوین خیلی مانوس نمی‌باشد از این رو پیشنهاد می‌کنیم این گزینه را غیر فعال کنید.
 در مرحله بعد باید تغییراتی را در تراک‌های ویدیویی وصوتی اعمال کنید. بدون اعمال این تغییرات عملکرد Edius در مواجهه با کلیپ‌های صوتی و تصویری نرمال نخواهد بود و رفتاری متفاوت با دیگر برنامه‌های تدوین ارائه می دهد برای اینکه متوجه منظور ما شوید یک فایل ویدیویی را از پنجره Bin انتخاب کنید و در تراک Video1 قرار دهید. می‌بینید که فایل تصویری بدون فایل صوتی منتقل می‌شود در حالیکه انتظار می‌رفت فایل صوتی در تراک متناظر فایل تصویری قرار می‌گرفت. دلیل این عملکرد برنامه Edius برای ما روشن نیست در پریمیر پرو پیش فرض برنامه بر انتقال همزمان صدا وتصویر می‌باشد در حالیکه در Edius پیش فرض برنامه براساس انتقال جداگانه فایل‌های صوتی و تصویری به داخل پنجره TimeLine می‌باشد.برای اصلاح این حالت، می‌بایست تراک صوتی و تصویری را فعال کنید.
پیش از فعال نمودن تراک‌ها بهتر است کمی بیشتر با جزئیات و امکانات تراک‌ها آشنا شوید.
در کنار نام هر تراک یک مثلث کوچک قرار دارد  که کلیک روی آن باعث گسترده تر شدن تراک می‌شود و دسترسی به کلید MIX در تراک‌های تصویری و کلید
VOL/PAN در تراک‌های صوتی را فراهم می‌آورد( راجع به این کلیدها بعدا توضیح خواهیم داد). اگر در محدوده نام تراک‌ها کلیک راست کنید دستورات
 Height، Add، Duplicate، Move Delete،  Renameرا خواهید یافت(‌شکل 13). عملکرد این دستورات بر اساس نام آنها مشخص می‌باشد به طور مثال Height برای  تغییر اندازه تراک، Add برای اضافه نمودن تراک و Duplicate برای کپی یک تراک می‌باشد.


شکل 13

در کنار نام هر تراک چند آیکون کوچک قرار دارد که به رنگ خاکستری می‌باشند خاکستری کم رنگ به معنی غیر فعال بودن و مشکی بودن به معنی فعال بودن آنها می‌باشد. آیکون‌های خاکستری که در تراک‌های تصویری قرار دارند شامل آیکون‌های Video mute، Video channel، Lock می‌باشند.
آیکون Lock برای قفل نمودن، آیکون Video channelبرای فعال و متمایز کردن و آیکون Video mute برای خاموش کردن تراک می‌باشد. مشابه این آیکون‌ها با عملکردهای یکسان برای تراک‌های صوتی نیز تعبیه شده‌اند. البته در تراک‌های صوتی  علاوه بر آیکون‌های  Audio Mute،  Audio Channel،  Lock آیکون  Waveنیز قرار دارد
( شکل 14) که باعث نمایش فایل‌های صدا به صورت خطوط موجی شکل می‌شود.


شکل 14

همانطور که در ابتدای بخش گفتیم برای تبدیل محیط Edius به Single Track باید تراک‌های صوتی و تصویری را در پنجره Timeline فعال کنید برای فعال کردن تراک‌های صوتی باید بر روی آیکون Audio channel کلیک و از پنجره کشویی یکی از تنظیمات را انتخاب نمایید. در این مرحله گزینه  Stereo channel 1, 2را انتخاب کنید. فعال نمودن تراک صوتی باعث انتقال همزمان فایل صوتی وتصویری به داخل پنجره
 Timeline می‌شود اما مشکلی که هنوز وجود دارد این است که فایل‌های تصویری را میتوان در تراک‌های مختلف قرار داد ولی فایل‌های صوتی فقط در یک تراک قرار می‌گیرند برای بر طرف کردن این حالت می‌بایست یکی از تراک‌های تصویری را فعال کرد بر روی آیکون Video Channel در تراک تصویری V1 کلیک کنید تا امکان قرار گیری فایل‌های صوتی و تصویری در تراک‌های مختلف و متناظر فراهم شود پس از این تنظیمات عملکرد پنجره تایم لاین Edius بسیار نزدیک به پریمیر پرو خواهد شد و کار کردن در محیط Edius برای کاربران پریمیر ساده ترخواهد شد در صورتی که بخواهید برای تراک V1 تراک صوتی دیگری را انتخاب کنید باید مراحل گفته شده را برای آن تراک صوتی اجرا کنید.
اکنون می‌توانید گزینه Add clips to the mapped track را در پنجره
 Application Settings فعال و با ارسال فایل‌ها از پنجره Bin به پنجره Timeline تاثیرات آن را مشاهده کنید.
 همانطور که گفته شد این گزینه موجب متمایز شدن تراک‌ها ی فعال در
 Timeline می‌گردد و تراک‌های دیگر را هنگام ارسال فایل‌ها، غیر فعال می‌سازد.

www.computernews.ir

/ 0 نظر / 24 بازدید