شورای عالی سینما

سیدمحمد حسینی در خصوص اعضای شورای عالی سینما گفت: رئیس جمهور به عنوان رئیس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نایب رئیس و معاون سینمایی به عنوان دبیر در شورای عالی سیما حضور دارند.
وی در خصوص حضور سینماگران در این شورا بیان داشت: 5 نفر از سینماگران از صنوف مختلف مثل تهیه‌کننده‌ها و کارگردانان در این شورا حضور دارند. ما در حال حاضر توافق ترکیب کلی را گرفته‌ایم و افراد حاضر بعدا تعیین می‌شوند.
حسینی در ادامه بیان داشت: رئیس جمهور، وزیر ارشاد، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس کمیسیون فرهنگی دولت، معاون سینمایی وزیر ارشاد، 5 نفر از اهالی سینما، یک نماینده از تشکل‌های مستقل سینمایی و یک نماینده از صنوف سینمایی در این شورا حضور دارند که جمعا 13 نفر می‌شوند.
«جواد شمقدری» معاون امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص ترکیب 13 نفره شورای عالی سینما، گفت: این ترکیب قطعی شده و احتمال دارد تعداد افراد حاضر در شورا افزایش هم پیدا کند.
وی در ادامه افزود: به صورت موردی یک سری افراد برای حضور در این شورا دعوت می‌شوند مثلا وقتی که مباحث آموزشی در حوزه سینما مطرح می‌‌شود، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دعوت می‌شود. البته این موضوع هنوز نهایی نشده و باید در آیین‌نامه بیاید. احتمال می‌‌دهم این افراد حق رأی هم داشته باشند.
شمقدری ادامه داد: وقتی مسائل ابعاد بین‌المللی پیدا می‌کند، از وزارت امور خارجه یا سازمان فرهنگ و ارتباطات دعوت می‌‌شود یعنی متناسب با موضوع صورتجلسه، از یکسری افراد دعوت می‌‌شود در جلسه حضور پیدا کنند.
معاون امور سینمایی اضافه کرد: در واقع این جمع، یک جمع قطعی است و متناسب با دستور جلسات هر دوره، ممکن است افرادی به ترکیب شورا اضافه ‌‌شوند.
وی در خصوص انتخاب سینماگران حاضر در این شورا بیان داشت: هنوز آیین‌نامه این قسمت‌ها تکمیل نشده و روی آن کار می‌‌شود تا نهایی شود ولی احتمالا پنج نفر از سینماگران با معرفی وزیر ارشاد و تایید رئیس جمهور انتخاب شوند.
شمقدری در پایان در رابطه با زمان برگزاری اولین جلسه این شورا گفت: این موضوع در حال مذاکره و پیگیری است.

/ 0 نظر / 5 بازدید