حرفهایی برای سینما در چهاردهمین جشن سینمای ایران

به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که ساعت 20:45 دقیقه در سالن همایشهای برج میلاد برگزار شد هنرمندانی چون، رخشان بنی اعتماد، جهانگیر کوثری، سروش صحت، محمود رضوی، امیر حسین علم الهدی، باران کوثری، نگار جواهریان، مرتضی رزاق کریمی، محمد مهدی عسگر پور، هوشنگ گلمکانی، همایون اسعدیان، لیلا بلوکات، محمد رضا شریفی نیا، مسعود ده نمکی، شهرام مکری، بابک حمیدیان، صابر ابر، آتیلا پسیانی، مهدی مسعود شاهی، عزیز ساعتی، محمد آلادپوش، مهران احمدی، نوید فرح مرزی، رضا میرکریمی و... حضور داشتند.

* مراسم با حضور جمع کثیری از هنرمندان و اهالی سینما و با اجرای مائده طهماسبی و فرهاد آئیش برگزار شد که البته با حضور مهران رجبی با آیتمهای طنزی در ارتباط با شرایط فعلی سینمای ایران همراه بود. در ابتدای این مراسم آئیش عنوان کرد: جشن، جشن دیگه می تونه اول خیابان بهار کوچه سمنان برگزار شود و یا در برج میلاد. فرقی نمی کنه. مهم دور هم بودن با رفیقهای تازه و قدیمی است. هیچکس جای کسی را تنگ نمی کنه."

* در بخش اول  مراسم دیپلم افتخار به بهترین فیلم اول اهدا شد. که البته مجید برزگر کارگردان "فصل بارانهای موسمی" در سفر بود و نوید لایق بازیگر آن جایزه را دریافت کرد وی گفت: متاسفانه ایشان نتوانستند بیایند. اما عنوان کردند از گرفتن این جایزه بسیار خوشحال هستند و از گروه فیلم و هیئت داوران تشکر کردند. همچنین از منوچهر شاهسواری تهیه کننده این اثر نیز تشکر و قدردانی ویژه به عمل آوردند. مائده طهماسبی مجری دوم این مراسم با این عنوان "مجری زن پا به سن می گذارد" وارد صحنه شد. این بار مهران احمدی بازیگر آیتمهای طنز این مراسم با لباس کارکنان شهرداری وارد شد. پس از این بخش و اهدا جایزه تندیس بهترین عکس، محمدرضا دلپاک و ترانه علیدوستی برای اهدا جایزه بهترین صداگذاری وارد صحنه شدند که دلپاک در گفتگویی کوتاه یاد اصغر شاهوردی صدابردار آسیب دیده سینمای ایران را زنده کرد. جایزه این بخش به محسن روشن برای فیلم "کودک و فرشته"  اهدا شد که به دلیل بیماری در سالن نبودند.

* در زمان پخش نماهنگ درگذشتگان یکسال گذشته سینمای ایران محمود بهرامی، نعمت حقیقی، نیکو خردمند، حمیده خیرآبادی، مهران رسام، مهین شهابی، امیر قویدل، فرامرز فرازمند و... با تشویق حاضرین روبرو شدند. بعد از پخش این بخش طهماسبی عنوان کرد تعداد این درگذشتگان متاسفانه در حال نزدیک شدن به تعداد روزهای سال است.

* محسن روزبهانی نیز در هنگام دریافت جایزه بهترین جلوه های ویژه میدانی افزود: جای تشکر دارد که خانه سینما هر سال با برپایی این مراسم ما را دور هم جمعی می کند. لئو لو طراح جلوه های بصری در این مراسم حضور نداشت و مجتبی فرآورده تهیه کننده فیلم "ملک سلیمان" جایزه وی را دریافت کرد و تاکید کرد که حتما این هدیه را به وی خواهد رساند.

* بعد از پخش نماهنگ معرفی جشنواره بین المللی دفاع مقدس سودابه خسروی بهترین چهره پرداز این دوره جشن در مراسم حضور نداشت و سید جمال ساداتیان تهیه کننده "شبانه روز" که تندیس وی را دریافت کرد افزود: من ساداتیان هستم و سودابه خسروی نیستم که با خنده و تشویق حاضرین روبرو شد.

* در ادامه این مراسم مهران رجبی با اسلحه وارد صحنه شد و مائده طهماسبی صحبتهایی را درباره سینمای ابتذال کرد که بخشهای از آن به دلیل حضور مهران رجبی به شکل یک مامور حذف شد. این بخش نیز با تشویق همراه شد. پس از این بخش و معرفی هیئت داوران فرهاد توحیدی دبیر چهاردهمین جشن سینمای ایران گزارش خود را بر خلاف روال معمول، با متنی متفاوت خواند که مورد استقبال قرار گرفت. پایان صحبتهای وی نیز آیتمی طنز با حضور رجبی به نمایش در آمد که وی در این بخش در نقش یک سی دی فروش وارد صحنه شد.

* عبدالحمید قدیریان در ادامه پس از دریافت جایزه بهترین طراحی لباس گفت: دست خدا درد نکند و از هیئت داوران نیز تشکر می کنم. دعا کنید همیشه در کارم پیشرفت کنم و خودم را به پای سینمای ایران برسانم. وی همچنین در بخش بعدی تندیس بهترین طراحی صحنه را نیز از آن خود کرد و در زمان دریافت این جایزه عنوان کرد، با تمام شادیهای که امشب دارم که دلم می‌خواهد با شما قسمت کنم درباره غصه ای می خواهم صحبت کنم که امیدوارم با بیان آن روحیه مجلس را خراب نکنم.

وی ادامه داد:همانطور که می دانید فاجعه عظیمی این روزها رخ داده و دل مسلمانان را به درد آورده است. این کار بچه های فرهنگ و هنر است که به این بی حرمتی جواب دهند. از همه ملت ایران و امام زمان (عج) بابت  این کم کاری عذرخواهی می‌کنم. این کم کاری ما است که باعث شده فضا به دست این افرد بیفتد تا چنین فاجعه هایی به بار آورند. امیدوارم همه دست به دست هم دهیم و بلند شویم و یا علی بگوییم.

* هایده صفی یاری که تندیس بهترین تدوینگر را برای فیلم "درباره الی" از آن خود کرد هنگام دریافت این جایزه گفت: من به این تندیس خیلی افتخار میکنم و خوشحالم که در میان گروه سازنده این فیلم بودم. جا دارد از کسانی چون ژیلا ایپکچی، شیرین وحیدی و... که آغازگر حضور زنان در این حوزه بودند یادی کنیم. به جوانانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند نیز تبریک می گویم.

* صابر ابر بهترین بازیگر نقش مکمل مرد فیلم "درباره الی" نیز که با بغض وارد صحنه شد گفت:من هر وقت در بچگی چیزی را می خواستم گریه نمی کردم و فقط وقتی چیزی می گرفتم این حالت به من دست می داد. خیلی خوشحالم در جمع شما هستم. از آقای فرهادی عزیز برای حضورم در این فیلم تشکر می کنم. از تمام عوامل و بازیگران "درباره الی" نیز تشکر ویژه دارم. اما از شما خواهش می کنم از همه مادران ایرانی بخواهید برای تمام جوانان ایرانی از ته دل دعا کنند.

* ملیکا زارعی که جایزه مریلا زارعی خواهر خود را برای بهترین بازیگر مکمل زن دریافت کرد گفت: خواهرم از من خواسته بود اگر امشب تندیسی دریافت کرد این متن را به جای وی که امشب اجرای تئاتر داشت بخوانم. در این متن آمده بود:"با سپاس از مردم کشورم از هیئت داوران تشکر می کنم که این حقیر را لایق دانستند. لطفی که امشب شامل حال من شد بیش از لیاقت من بود. می خواهم به عنوان سفیر مهر آفرین درباره مسئولیت بزرگی با شما حرف بزنم. از شما برای همیاری این عزیزان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست یاری می طلبم. کاش شب همه بچه های کار نیز امشب مثل ما رنگین بود. در پایان صحبتهای زارعی (خاله شادونه) تعدادی از کودکان داخل سالن با صدای بلند گفتند خاله شادونه دوست داریم.

* شهاب حسینی بهترین بازیگر نقش مرد "درباره الی" و "پرسه در مه" بر تندیس سینمای ایران بوسه زد و یا علی گفت. نگار جواهریان بهترین بازیگر نقش زن فیلم "طلا و مس" نیز زمان دریافت جایزه خود عنوان کرد من به این تندیس افتخار می کنم چون پیش از این مزه آن را چشیده ام. این هدیه را به همه زندگیم، پدر و مادرم تقدیم می کنم. از بچگی آرزو داشتم روزی این کار را انجام دهم. این جایزه جواهریان با خوشحالی زیاد باران کوثری نیز همراه بود.

* جلیل سامان فیلمنامه نویس و کارگردان فیلم "زندگی" هنگام دریافت تندیس بهترین فیلمنامه گفت: سالها پیش دستیاری فیلمی را انجام می دادم که فیلمبرداری آن در سیستان و بلوچستان بود. در آن زمان با موضوع زنان مطلقه  در آن منطقه روبرو شدم.  سالها طول کشید تا این موضوع که بر وجودم سنگینی می کرد را بیرون بریزم. و به همین دلیل فیلم "زندگی" را ساختم. امشب به خودم رجوع کردم و دیدم 20 سال است که کسی را همیشه تنها می گذاشتم ولی او هیچ وقت این کار را با من نکرد به همین دلیل این جایزه را به همسرم تقدیم میکنم.

* در بخش پایانی این مراسم نماهنگی با موضوع امنیت شغلی با صحبتهایی از امین تارخ، محمد مهدی عسگرپور، محمدرضا سکوت، داریوش اسدزاده، اصغر بیچاره، پروین صفری، فرهاد توحیدی، حسین ترابی، همایون اسعدیان، مهناز افشار، حامد بهداد، رخشان بنی اعتماد، نگار جواهریان، امیر عابدی، هومن سیدی، مصطفی کرمی، محمد علی سجادی و... به نمایش در آمد

*  در میان این بخشهای مختلف گروه موسیقی رستاک و در انتهای مراسم گروه آوازی تهران قطعاتی را برای حاضرین اجرا کردند که با استقبال روبرو شد. در پایان نیز تمامی برگزیدگان با تندیس های خود بروی صحنه عکس یادگاری گرفتند. در ساعتهای پایانی این مراسم سالن بیرونی برج میلاد میزبان علاقمندانی بود که با بازیگران و هنرمندان مورد علاقه خود صحبت می کردند و عکس یادگاری می گرفتند. این مراسم ساعت 12 شب به پایان رسید.

/ 0 نظر / 4 بازدید