سینمای کمدی

این نمایش‌های بدون کلام ترکیب خاصی بود از موسیقی و آواز و نمایش بدون کلام .
بعدهامخاطبان این نمایش‌ها در شهرهای بزرگ اروپا و آمریکا تئاتر خاص خود را در تماشاخانه‌های یافتند .این مخاطبان عام همواره خواستار کمدی بودند . وقتی وضعیت زندگی بد بود ،‌خنده باعث راحتی خیال آنها می‌شد ؛ و وقتی زندگی خوب بود ،‌آنها می‌خواستند از آن لذت ببرند ، و بازهم به خنده نیاز داشتند .
نخستین فیلم کمدی دنیا یعنی خیس کردن باغبان ( لومیر،‌1895) برداشتی بود از داستان مصوری که در آن بچه شیطانی را می‌بینیم کهروی شیلنگی پا می‌گذارد و پس از این که باغبان از همه جا بی‌خبر به سر شیلنگ نگاه می‌کند پایش را از روی آن برمی‌دارد .
دوران شکوفایی کمدی صامت؛ هنگامی که مک‌سنت پحش اولین فیلم کمدی چند حلقه‌ای را اعلام کرد ،‌انقلابی رخ داد. فیلم عشق جریحه‌دار شده تیلی (1914) با شرکت کمدین معروف ماری درسلر ،‌و بر اساس یکی از نمایش‌های موفق او تولید شد . چارلی چاپلین در این فیلم نقش مقابل درسلر را بازی کرد .
اما با آنکه فیلم موفقیت تجاری خوبی داشت ،‌تولید فیلم بلند کمدی چندین سال بعد تثبیت شد . چاپلین اولین فیلم بلند خود بانام خمیر ودینامیت ( 1914) را در کیستون ساخت ،‌اما تا سال 1918 که زندگی سگی را ساخت به دنبال فیلم‌های بلند نرفت . کیتون هم اولین فیلمبلندش را در سال 1920 ساخت .
چاپلین ،‌ کیتون ،‌ لوید ،‌ لنگدون ( چهار غول سینمای کمدی صامت آمریکا ) همگی کار خود را در دوره رواج فیلم‌های یک و دو حلقه‌ای آغاز کردند و در دهه 1920 به اوج کار خود رسیدند .<

/ 0 نظر / 5 بازدید