فیلم و ویدئو؛ تفاوتها

حرکت متناوبی:

فیلم، با سرعت 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شود. فیلم تقریباً ثابت می ماند در طول نوردهی و در هنگامی که از جلوی پروژکتور عبور می نماید. در ویدئو تصاویر اسکن(روبش) می شوند و یا تقسیم می شوند به شکل پی در پی و یا متوالی که در روشنایی و رنگ هر عنصر تصویر تغییر می کند. سیگنال الکتریکی ضیط می شود بر روی نوار ویدئویی که به صورت متناوب و متوالی حرکت می کند.

 

سرعت فریم (Frame Rate):

سرعت فیلمبرداری و همچنین نمایش فیلم 24 فریم در ثانیه است. در تلویزیون این سرعت، 25 فریم در ثانیه می باشد؛ بنابراین ، هر فریم دوبار اسکن می شود، اولخطوط فرد و سپس خطوط زوج. هر نصف فریم یک فیلد Field خوانده می شود.  درتبدیل فیلم به ویدئو،حرکت و سرعت انتقال فیلم به سیستم PAL (Phase Alternative Line) نیاز به این پیدا می نماید تا بعضی فیلدها تکرار شوند تا سرعتها یکسان گردند. این اختلافات ناشی از سرعت فریم در فیلم و ویدئو است. این مشکل در مورد صدا هم صادق است. در سیستم  NTSC (National Television Standard Committee) حادتر و وخیم تر است. برای این که فیلمی که سرعتش 24 فریم در ثانیه است باید به سرعت 30 فریم در ثانیه برسد.

 

کیفیت (Resolution):

فریم ها در ویدئو شامل576 خط در سیستم PAL و در سیستم NTSC،487خط از بالاترین نقطه فریم به پایین ترین نقطه آن می شوند.فیلم های 35 میلی متری،3000خط را در برمی گیرند و اگر تصاویر فیلمها را در یک الگوی نقطه ای تصادفی ببینیم، بسیار منظم تر از ویدئو هستند.

 

تضاد (Contrast):

نگاتیو فیلم می تواند محدوده روشنایی به نسبت 1به1000 را ثبت نماید. تصویری که در پرده سینما به نمایش در می آید نسبت کنتراست آن 1به 100 است. این نسبت در تلویزیون خانگی به 1به 20 می رسد؛ بنابراین تصویر خیلی تخت تر و کم کنتراست تر به نظر خواهد رسید.

 

نسبت ابعاد :(Aspect Ratio)

نسبت ابعاد فیلمهایی که نمایش داده می شوند 1به85/1 است که این نسبت ابعاد در سینماسکوپ به 1به35/2 می رسد. نسبت ابعاد تلویزیونهای معمولی 1به 33/1 است. اگر چه استانداردهای جدید این نسبت را به 9*16 یا 1 به 77/1 تغییر داده اند. هر چند بعضی نماها نیاز به نسبت ابعاد جدیدتری دارند.

/ 0 نظر / 4 بازدید